Siyaset
Giriş Tarihi : 02-02-2018 09:44   Güncelleme : 02-02-2018 09:44
Abone ol

İşte Erdoğan'ın 'seçim ittifakı'nda yeni planı!

Erdoğan'ın AKP'li milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, ittifak için MHP'nin yanısıra BBP ve SP'yi de işaret ettiği öne sürüldü. Erdoğan toplantıda, ücretli öğretmenlerin durumuyla ilgili iyileştirmeler yapılacağını da söyledi.

İşte Erdoğan'ın 'seçim ittifakı'nda yeni planı!

AKP, 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için MHP’nin yanısıra yeni ittifak arayışlarına girdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün kahvaltıda bir araya geldiği milletvekillerine, iki partiden oluşan komisyonun çalışmalarını tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Çalışmalarda iyi bir noktaya gelindi” dedi.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz ve Gizem Karakış’ın kulis haberine göre Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifak modeline son noktayı koymak üzere önümüzdeki hafta bir araya gelebilecekleri belirtiliyor.

Öte yandan Erdoğan, parti genel merkezinde 54 milletvekiliyle bir araya geldiği kahvaltıda, ittifak tartışmalarına ilişkin, “Sadece MHP değil, kendisini bu mutabakat içinde gören başkaları da olabilir, başka partilerle de görüşmeler yapılıyor. Onun için bu mutabakata daha geniş kapsamlı bakmak gerekir” dedi.

BBP ve SP’yi işaret eden Erdoğan, ittifak yapılan partilerin ad ve amblemlerinin pusulada yer alabileceğini de söyledi.

OY PUSULASINDA İTTİFAKIN ADI YAZILACAK

Yüzde 10 barajının korunacağını da belirten Erdoğan, oy pusulasında ittifakın adının yazılacağını, ittifaka katılan partiler için ayrılan alana mühür basılacağını anlattı. AK Parti kulislerinde barajın ittifak yapan partiler için yükseltilmesi seçeneği de tartışılıyor. Kulislerde yüzde 12 ya da 15 olarak dillendirilen ittifak barajı tartışmalarına ilişkin AK Parti kaynakları, bu yönde alınmış bir karar olmadığını belirterek, “Ancak komisyon tüm seçeneklere çalışıyor. Nihai kararı verecek olanların önüne de bütün seçeneklerin konulmasından doğal bir şey olamaz” diyor.

DARALTILMIŞ BÖLGE 

AK Parti kulislerinde, seçimlerde uygulanacak sisteme ilişkin 5’li daraltılmış sistem önerisi de ortaya atıldı. Komisyonun da üzerinde çalıştığı seçenekler arasına aldığı belirtilen bu sistem uygulandığı takdirde, 150 civarında seçim bölgesinden oluşacak Türkiye’nin seçim haritası köklü değişikliğe uğramış olacak. AK Parti kulislerinde, 2019 seçiminin mevcut sistemle yapılması, daraltılmış bölge sisteminin ise sonraki seçimlerde uygulanması görüşü de dillendiriliyor. Bu konudaki kararı da liderlerin verebileceği belirtiliyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER

Erdoğan, sayıları 50 bini bulan ücretli öğretmenlerin durumunun gündeme getirilmesi üzerine de bunların ücretlerinde iyileştirmeye gidileceğini söyledi. Erdoğan, Suriyeli mültecilerle ilgili de “Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız. Suriyeli vatandaşları kalıcı konutlara yerleştireceğiz” dedi.