Dünya
Giriş Tarihi : 28-06-2021 15:26   Güncelleme : 28-06-2021 15:26
Abone ol

İsveç Başbakanı Löfven istifa etti

İsveç Başbakanı Löfven, Sosyal Demokrat hükümetinin İsveç parlamentosunda (Riksdag) güven oylamasıyla devrilmesinden bir hafta sonra istifa ettiğini açıkladı.

İsveç Başbakanı Löfven istifa etti

İsveç Başbakanı Stefan Löfven,  güven oylamasını kaybeden ilk lider olduktan bir hafta sonra istifa etti.

Sosyal Demokrat lider, erken seçim çağrısında bulunmadı, bunun yerine İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen'in yenisini aramaya başlamasını istedi. Norlen'in şimdi yeni bir hükümet kurabilecek parti liderleriyle görüşmelere başlaması bekleniyor. Dört denemeden sonra bu başarısız olursa, erken seçim yapılması gerekecek. Bu, 1958'den beri İsveç'te türünün ilk örneği olacak.

Löfven, 21 Haziran'da, Sosyalist Sol Parti'nin kira kontrolleri konusunda çıkan bir çatışmanın ardından desteğini çekmesi üzerine güvenoyu kaybetti.

Hükümet, İsveç'in ev sahipleri ve ana kiracılar sendikası arasında toplu pazarlık yoluyla kira belirleme sistemini ortadan kaldıracak yeni bir yasa çıkarmakta ısrar etti.

Yeni bir hükümet kurulana kadar görevine devam edecek Löfven, 2018'den beri iki küçük merkez sağ partinin ve Sol Parti'nin iktidarda kalmasına güvenerek Yeşiller ile kırılgan bir azınlık koalisyonuna liderlik ediyordu.

Merkez sol ve merkez sağ bloklar artık parlamentoda eşit bir şekilde dengeleniyor ve kamuoyu yoklamaları genel seçimin resmi değiştirmeyebileceğini gösteriyor.

Löfven, Covid-19 durumu ve gelecek yıl bir genel seçim yapılması gerektiği gerçeği nedeniyle ''İsveç için en iyi şeyin erken seçim olmadığını'' söyledi.

Ülkede  genel seçim 11 Eylül 2022'de yapılacak.

Ajans Bizim