Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-09-2018 10:23   Güncelleme : 27-09-2018 10:23

'İthalata dayalı ekonomi politikası duvara tosladı'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarını ziyaret ederek, CHP’nin ‘ekonomik krizden kurtuluş reçetesini’ anlatmayı sürdürüyor.

'İthalata dayalı ekonomi politikası duvara tosladı'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarını ziyaret ederek, CHP’nin ‘ekonomik krizden kurtuluş reçetesini’ anlatmayı sürdürüyor.  Ziyaretlerinde,  ülkede yaşan ekonomik sorunların 15 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış politikalardan kaynaklandığını söyleyen Ömer Fethi  Gürer, Tek adam rejiminin  bu sürecin son noktası olduğunu belirtti. Gürer, “israf ve rant ekonomisi, ülkemizi  sorunlu noktaya getirdi” dedi. 

 

Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası’nı ziyaret eden  Ömer Fethi Gürer, ülkemizde artan ekonomik krizin nedenleri ve krizden kurtulmak için atılması gereken adımları anlattı.

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik krize karşı CHP’nin geliştirdiği çözüm önerilerini halka anlatmak üzere, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen milletvekillerinden olan CHP  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Eczacılar Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini ziyaretinden sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ziyaretlerini sürdürdü.

 

Ömer Fethi Gürer, Ticaret ve Sanayi Odası’nı  (NİTSO) ziyaret ederek, NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile  Meclis Başkanı Serdar Ecemiş ile bir araya geldi. Gürer, Türkiye’nin son dönemde önemli  bir ekonomik krizin içine girdiğini belirterek, “Üretime dayalı bir ekonomi programı izlemeyen AKP iktidarı,  ithalat üzerine bir ekonomi politikası oluşturduğu için Türkiye kendisini ekonomik krizin içinde buldu. İthalata dayalı ekonomi politikası duvara tosladı.  Döviz kurları ve enflasyon aldı başını gidiyor. Zamlar üst üste geliyor. Bundan sonraki sürecin bugünlerden daha kötü  olmaması için ciddi tedbirler alınması gerekiyor. CHP olarak eleştiriden öte çözüm önerileri ile  halkımız, işçimiz, esnafımız, memurumuz, sanayicimiz bu işten en az  zararla nasıl düzlüğe çıkacak onun peşindeyiz” diye konuştu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkede liyakat sisteminin ve hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesi gerektiğini,  merkez bankasının bağımsızlığının sağlanması, kamu ihale yasasının değiştirilmesi ve Sayıştay’ın  güçlendirilerek bağımsız denetim yapabilmesinin önünün açılması gerektiğini anlattı. 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği 13 maddelik çözüm paketinin hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Gürer, kontrolsüz borçlanmadan kaçınıp üretime öncelik veren bir planlamanın uygulanmasının şart olduğunu belirtti. Niğde Organize Sanayide bazı fabrikaların işçileri zorunlu izne çıkardığını, bazı işletmelerin çalışma sürelerini azalttığını işçilerin kendisini araması ile öğrendiğini belirten Gürer, bu süreci aşmak için  ekonomik tedbirler yanında tüm siyasi partilerin önermelerinin dikkate alınması, Demokrasi değerleri ve hukukun üstünlüğünün tam olarak tesisinde şart olduğunu ifade etti.  Sanayi ve Ticaret Odası Başkan ve yöneticilerin önerileri dinledi.

 

ZİRAAT ODASI ZİYARET 

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve CHP heyeti daha sonra Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, oda başkanı Veli Kenar ve yönetim kurulu üyeleriyle  görüştü. Türkiye’yi krize sokan ekonomik sorunların başında, AKP iktidarının tarım ve hayvancılıkta yaptığı yanlışların geldiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Yerli üreteci desteklenmedi. Tarım ve hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, ülkemizi tarımda ithalat ülkesi haline getirdi. Köyler boşaldı, ekim alanları daraldı. Gelinen noktada, ilaç, gübre, mazot gibi girdileri ithal eden Türkiye, artık saman, mercimek, buğday, arpa, ay çekirdeği, et, süt tozu, canlı hayvan ithal eder duruma geldi” diye konuştu. 

 

Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ise gübre ve ilaçta barkot sistemine geçileceğini  belirterek, bunun üreticiye ek bir maliyet getireceğini söyledi. Veli Kenar, toplulaştırma ile ilgili sorunların halen çözümlenemediğine de dikkat çekerek, bu konuda mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini anlattı. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve beraberindeki heyet daha sonra Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şuayip Demirkol’u  ziyaret etti. Burada hayvancılığın sorunları konuşuldu. Gürer mera alanlarının yok edilmesi ve yem sorununu, fiyat artışını meclise de taşıdığını anlattı. CHP Heyeti daha sonra İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Abudder Zorba ile görüştü. Zorba süreçten inşaat sekötürün etkilendiğini belirtti ve önerilerini anlattı.

 

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Sungur Ecemiş’i de ziyaret eden heyet Mühendislerin sorunlarını dinledi. Gürer ziyaretlerde CHP’nin ekonomik sorunların çözümüne yönelik eylem planı hakkında açıklamalarda bulundu. 

AdminAdmin