Siyaset
Giriş Tarihi : 09-08-2018 16:04   Güncelleme : 09-08-2018 16:04
Abone ol

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: ‘Gerekenler Yapılmıyor!’

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR, Karadeniz il ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketinin araştırılması ve yaşanacak sel baskınlarının önlenmesi amacıyla İYİ Parti İzmir Milletvekili D. Müsavat DERVİŞOĞLU ve İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Araştırma Önergesi verdi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: ‘Gerekenler Yapılmıyor!’

Ülkede yaşanan sel felaketlerinde can kayıplarının fazla olmasına ve ağır maddi hasarların oluşmasına tepki gösteren İYİ Partili Milletvekili Araştırma Komisyonunun ivedi şekilde kurulması için yetkililere çağrıda bulundu.

“Meteoroloji yeni felaketlerin haberini veriyor”

Önümüzdeki günlerde Samsun, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin’in kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak yağışın devam edeceğine dair meteorolojiden yapılan uyarılara ilişkin “meteoroloji yeni felaketlerin haberini veriyor” açıklamasında bulunan milletvekili YAŞAR, “meteorolojinin yaptığı bu uyarı bir zafiyet olduğunun açık kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda geniş yer bulan sel baskınlarına ve yaşanan hasarlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Samsun Milletvekili şunları söyledi; “Teknolojik şartların getirdiği iyileştirme koşulları göz önünde bulundurulduğunda, köprülerin sel felaketi karşısında çökmesi, maddi ve manevi zararların yaşanması yetkililerin gerekli iş ve eylemleri gerçekleştirmediğini açıkça ifade etmektedir. Yapılan, yol, oto-yol, köprü gibi kullanımı gereklilik arz eden ve özellikle riskli bölgelerde bulunan çalışmaların kontrollerinin yapılması, gerekli görüldüğü takdirde güçlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.”

İYİ Parti İzmir Milletvekili D. Müsavat DERVİŞOĞLU’nun ve İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS’ün afet bölgesinde olduklarını belirten YAŞAR partimiz bu konuda üzerine düşeni yapıyor” dedi.

Yaptığı açıklamalarda hükümeti sert bir dille eleştiren İYİ Partili Milletvekili, “yaşanan felakette Karadeniz halkımız için temel geçim kaynaklarından olan fındıkta yüzde 70 kayıp olması hususu da göz ardı edilemeyecek bir meseledir. Yaşanan her felaket sonrası yetkililer tarafından yapılan ‘tedbirlerin alınacağına, bu tür olayların yaşanmayacağına’ ilişkin açıklamalar vatandaşımızı artık tatmin etmiyor. Ülke olarak bu zararların ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için gereken hassasiyeti göstermek zorundayız. Yaşadığımız olayların ardından ‘çözüm sağlayacağız, mağduriyetleri gidereceğiz, zararları karşılayacağız’ şeklindeki sözlerden bıktık, usandık. Ülkemizin yaralarını sarmak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmek zorundayız. Yaraları sarmak için hepimize önemli görevler düşüyor. Yaşanan bu olayların son bulmasını diliyor, halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bütün vatandaşlarımızın her zaman yanında olacağımıza söz veriyoruz” diyerek, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.