Siyaset
Giriş Tarihi : 23-01-2018 14:22   Güncelleme : 23-01-2018 14:22

İYİ Parti'den hükümete flaş Suriye çağrısı

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, KRT TV'de Çağlar Cilara'nın sunup yönettiği Haber Merkezi programında TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirdi.

İYİ Parti'den hükümete flaş Suriye çağrısı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, hükümeti doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la temasa geçmeye ve terörle mücadeleyi Şam'la birlikte devam ettirmeye çağırdı.

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, KRT TV'de Çağlar Cilara'nın sunup yönettiği Haber Merkezi programında TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirdi.

Dış politika üzerinden iç politikanın suistimal edildiğini ifade eden Çıray, hükümeti doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la temasa geçmeye ve terörle mücadeleyi Şam'la birlikte devam ettirmeye çağırdı. 

'DIŞ POLİTİKADA HATALAR OLMASAYDI EL BAB'DA 72 ŞEHİT VERMEZDİK'

SoL'un aktardığı habere göre, Çıray'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


"Türkiye, Suriye ile ilgili yanlış politikalar uygulamamış olsa idi bugün bizim altımızda terör koridoru olacak mıydı olmayacak mıydı? Olmayacaktı. Mehmetçiği oraya savaşa götürmesine gerek olacak hadiseler zinciri oluşmayacaktı. Soru şu; bir iktidar var. Yanlışları yapıyor, en yanlışın sonunda bu ülkeyi adeta bir savaşın eşiğine getiriyor. Sonra 'benim dediklerimi yapmazsan, benim siyasetimi desteklemezsen sen yerli ve milli değilsin. Benim yerli ve milli' diyor. Ben de 'Hayır, gayrı milli olan sensin, milli olan benim. Sen benim milli siyasetimi bozduğun için ben bugün bu sıkıntıları çekiyorum. Sadece maddi değil, El Bab'da 72 şehidi hiç vermemiş olabilirdin. Bundan sonra da hiç şehit vermemiş olabilirdin.


'ESAD'LA MASAYA OTURULMALI'

Hiç zaman kaybetmeden bu hükümet sağdan soldan değil, Türk milletinden özür dileyip Esad'la masaya oturacak. Bizim sağlamamız gereken şey Suriye'nin hakikaten toprak bütünlüğüdür. Şam'la anlaşmalıyız, 300 kilometresi Suriye'yle, o koridoru Şam'la birlikte terörden arıtmalıyız. Alt tarafı Şam arıtmalı, biz de kendi sınırımızı korumalıyız. Kalıcı çözüm işte budur."
İYİ Parti olarak sadece eleştirmekle kalmadıklarını söyleyen Çıray, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

Dış politikayı, iç politika aracı ve bir seçim manipülasyonu olmaktan çıkarmak zorundayız. Derhal hükümeti buna davet ediyoruz. Dış politika megafonla yapılmamalı ve iç politikanın suistimali haline getirilmemeli. 
Derhal Esad'la doğrudan temasa geçilmeli. Türkiye, Esad'la anlaşarak, Şam'la işbirliği yaparak Suriye sınırını PYD, PKK ve her türlü terör örgütünden temizlemeli. 
Diplomasiye tekrar geri dönülmeli. Ve dünya önünde yeniden saygın yerimizi elde etmeliyiz. Bu üçüncü maddenin olması için İYİ Parti'nin iktidara gelmesi gerekiyor.

 

AdminAdmin