Siyaset
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:26   Güncelleme : 20-03-2021 21:26
Abone ol

İYİ Parti'li Türkkan: 'Anayasa’da ayrı kanunla düzenlenmiş konularda Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılamaz'

İYi Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, İstanbul Sözleşmesi’nin Anayasa’nın 90. maddesine uygun olarak, kanunla TBMM’de kabul edildiğini hatırlatarak, “Anayasa'da ayrı kanunla düzenlenmiş konularda Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılamaz” dedi.

İYİ Parti'li Türkkan: 'Anayasa’da ayrı kanunla düzenlenmiş konularda Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılamaz'

Türkkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Anayasa’nın 8. Maddesinin “yürütme yetkisi kanunlara uygun kullanılır” dediğini belirterek, Cumhurbaşkanı’nın görevinin, ‘Anayasa 104. maddeye göre Milletlerarası Anlaşmaları onaylamak ve yayımlamak’ olduğunu kaydetti.

Türkkan, paylaşımında şöyle dedi:

“Anayasa'da ayrı kanunla düzenlenmiş konularda Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılamaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde, kanun hükümleri uygulanır. Bu durumda Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi olmadığı gibi, kanuna aykırı kararname olduğu için de kanun hükümlerinin uygulanması gerekir. Dolayısı ile bu kararname Anayasa’ya aykırılık içermektedir.”

Öte yandan, Türkkan bir başka paylaşımında da Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını değerlendirdi. Türkkan, dün sabah bir gazetenin Merkez Bankası Başkanı’nı hedef alıp, manşete taşıdığını hatırlattı. Türkkan, o gece yarısı söz konusu gazetenin ekonomi yazarının Merkez Bankası başkanı olduğunu belirterek, “Tımarhaneye döndü ülke” yorumunu yaptı.

Ajans Bizim