Siyaset
Giriş Tarihi : 03-12-2018 13:53   Güncelleme : 03-12-2018 13:59
Abone ol

İzinli çalışan yabancı sayısı 80 binde kaldı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru öneresini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkemizde yaptıkları yatırıma karşılık, aileleriyle birlikte 48 kişinin Türk vatandaşlığı hakkını kazandığını açıkladı. Bakan Soylu, çalışma izni bulunan yabancıların ise 80 bine yaklaştığını bildirdi.

İzinli çalışan yabancı sayısı 80 binde kaldı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yatırım yapanlara vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili kanun kapsamında, bugüne kadar yapılan başvurular ve vatandaşlık hakkı alan yatırımcıların sayısının açıklanmasını istediği soru önergesinde “Yabancı uyruklu çalışanlar ve aileleri ile yatırımcılara çalışma ve ikame izni bağlamında 2016 yılında yapılan düzenlemeden bugüne kadar yararlanan kişi sayıları kaçtır?” şeklindeki soruya da yanıt istedi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, “Yabancı yatırımcıların Türk vatandaşlığını kazanmaları hususunda Bakanlığımıza yapılmış 56 başvuru bulunmaktadır. Bu başvurulardan 20 yabancı yatırımcının dosyası olumlu sonuçlandırılarak aileleriyle birlikte 48 kişi Türk vatandaşlığını kazanmıştır. 36 yabancı yatırımcının başvurusu ise incelenme aşamasında olup işlemleri devam etmektedir” dedi.

 

Bakan Soylu, 06.09.2018 tarihi itibariyle çalışma izni ile ülkemizde bulunan yabancı kişi sayısının 79.974 olduğunu da sözlerine ekledi.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde milyondan fazla yabancının çalıştığına dikkat çekerek, çalışma izni alanların sayısının 80 bin civarında olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. Gürer, 3 milyon 500 binden fazla Suriyeli mültecinin bulunduğu Türkiye’de yabancı uyruklu sayısının 5 milyonu aştığını ifade etti.

 

Gürer, ülkemizde çalışma hayatında yer alan yabancıların, resmi veriler dışında kaçak işçi olarak çalıştığını ve kayıt dışılığın önünü açtığını, bunun yanında istihdamın önünde bir engel olarak durduğunu da sözlerine ekledi.