Gündem
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:49   Güncelleme : 07-07-2021 10:49
Abone ol

Japonya'daki çamur selinde ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi

Japonya'nın orta kesiminde yer alan Atami’de şiddetli yağışın yol açtığı çamur selinde hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Atami yetkilileri, dün bir erkek ve iki kadının daha cesedinin bulunduğunu teyit ederek toplam ölü sayısının yediye çıktığını duyurdu. Yerel makamların şimdiye kadar kurbanlardan iki kadının kimliğini tespit ettiği, ancak diğer beşinin kimliğinin henüz belirlenemediği kaydedildi.

Japonya'daki çamur selinde ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi

Shizuoka vilayetinde yer alan ve kaplıcalarıyla bilinen Atami’de arama ve kurtarma çalışmaları beşinci gününe girdi. Bölgede enkazı kaldırma ve çamurun yuttuğu evlerdeki arama çalışmalarında 1,700 itfaiyeci ve askeri personelin görev yapıyor. Ekipler, hayatta kalanları hayati önem taşıyan ilk 72 saat içinde bulabilmek için zamanla yarışıyordu, ancak bu sürenin bugün dolduğu kaydedildi. 

Yetkililer, bir emlak yönetim firması tarafından yakındaki bir dağın yamacına yığılan yaklaşık 54 bin metreküp toprağın Atami’deki çamur selini daha da kötüleştirdiğinden şüpheleniyor.

Şirketin bıraktığı toprak da dahil olmak üzere toplam 100 bin metreküp toprağın yakındaki bir nehre aktığı ve yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafe kat ettiği tahmin ediliyor.

Shizuoka vilayetinden bir hükümet yetkilisi, firmanın toprak dökmesiyle ilgili herhangi bir yasadışılık bulamadıklarını ve toprağın tehlikeli bir durum oluşturduğunu farketmediklerini söyledi.

Merkezi hükümetin, güvenliği sağlamak için ülke genelinde inşaat çalışmaları için toprak dökülen arazileri incelemeye karar verdiği belirtildi.

Kara Bakanı Kazuyoshi Akaba dün Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında, konut arazisi ve diğer alanlarda "kapsamlı bir araştırmayı düşüneceklerini" açıkladı.

Ajans Bizim