Gündem
Giriş Tarihi : 14-11-2018 09:25   Güncelleme : 14-11-2018 09:25

Jet atamada ittifak bozulmadı: Yargıtay'a AKP'li, MHP'li isimler

AKP ve MHP’ye yakın isimler 24 saat geçmeden Yargıtay’a atandı!

Jet atamada ittifak bozulmadı: Yargıtay'a AKP'li, MHP'li isimler

Yargıtay atamalarında, atandıkları yere bir gün dahi gitmeyen AKP ve MHP'ye yakın isimlerin bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Saray'da dün yapılan törenle ilk kez hâkim ve savcı olarak atanan isimlerden 11’i, 24 saat dahi geçmeden yapılan ikinci atamayla Yargıtay Tetkik Hakimi yapıldı. Bu isimlerden üçünün AKP ve MHP’ye yakınlığı dikkat çekici.

Birgün'den Uğur Koç'un haberine göre, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen törenle ataması yapılan 402 adli yargı hâkim ve savcısından bazıları, bugün Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi’nin yayımladığı 143 kişilik adli yargı kararnamesine de girdi. Listeye giren isimlerden 11’i Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne atandı. Söz konusu 11 kişiden üçü, AKP ve MHP’ye yakın olan isimler.

MHP'Lİ PARSAK'IN EŞİ

Atanan isimlerden ilki, MHP MYK Üyesi, 25. ve 26. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’ın eşi olan Gülay Parsak. Dün düzenlenen törende Kocaeli Hâkimi olarak atanan Gülay Parsak HSK’nin bugünkü kararnamesiyle Yargıtay Tetkik Hâkimliği’ne atandı.

Mehmet Parsak, AKP ile MHP’nin birlikte yaptığı başkanlık sistemine dayalı Anayasa değişikliği teklifinin altında MHP adına imzası olan isimdi.

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI

Listede MHP’ye yakınlığıyla dikkat çeken bir başka isim ise Aybüke Topçubaşı Ekici. MHP’nin 11. Olağan Kurultay’ında Merkez Yürütme Kurulu üyesi seçilmiş olan Ekici, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde de partinin Çorum milletvekili adayı olmuştu. Dünkü atamayla Samsun Hakimi yapılan Ekici, bugün Yargıtay Tetkik Hakimi yapılan bir başka isim.

AKP'YE YAKIN SENDİKANIN AVUKATI

Dikkat çeken son isim ise Azer Mustafa Bozkuş, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’in Genel Merkez avukatlığını yapmış olan bir isim. İlk atamada Amasya Cumhuriyet Savcısı yapılan Bozkuş, bugünkü atamayla Yargıtay Tetkik Hâkimi oldu.
Kaynak Yeniçağ: AKP ve MHP’ye yakın isimler 24 saat geçmeden Yargıtay’a atandı!