Dünya
Giriş Tarihi : 27-08-2021 08:46   Güncelleme : 27-08-2021 08:46

Joe Biden: "Affetmeyeceğiz, ödeteceğiz"

Kabil havalimanı yakınlarındaki bombalı saldırılarda 12 Amerikan askerinin ölmesinden sonra konuşan ABD Başkanı, faillere seslenerek bunun hesabını soracaklarını söyledi.

Joe Biden:

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'ın başkenti Kabil'de havaalanı yakınlarında Amerikan askerlerinin de öldüğü saldırıları yapanlara seslenerek “Affetmeyeceğiz. Biz unutmayacağız. Sizleri yakalayacağız ve ödeteceğiz” dedi.

Saldırılardan sonra Beyaz Saray'dan ulusa seslenen Biden, bombalı saldırılarda öldürülen Amerikan askerlerinden “kahramanlar” diye söz etti.

Biden, hayatını kaybeden askerlerin “başkalarının hayatlarını kurtarmak için tehlikeli ve özverili bir göreve giriştiklerini” söyledi.

Kabil havaalanı yakınlarındaki saldırılarda Taliban ile Daeş arasında bir “gizli anlaşma” olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını söyleyen Biden, “Şu ana kadar bana Taliban ile Daeş arasında bir gizli anlaşma yapıldığına dair bir kanıt sunulmadı” dedi.

Saldırıların faillerine seslenen Biden, ABD'nin “güçlü ve isabetli” biçimde yanıt vereceğini belirtti.

Joe Biden, partisi de dahil olmak üzere kendisini tahliyeyi tamamlamak için gerekirse daha uzun süre kalmaya çağıran eleştirilere rağmen, ABD birliklerinin Afganistan'dan çekilmesi için son gün olan 31 Ağustos tarihine uyacağını bir kez daha teyit etti.

Kabil’de havaalanı yakınlarında dün yapılan iki bombalı saldırıda 12’si Amerikan askeri olmak 72 kişi öldü, 143 kişi de yaralandı. Yaralılar arasında 15 de Amerikalı asker bulunuyor. 

Irak-Şam İslam Devleti'nin Afganistan kolu IŞİD-K dünkü saldırıların sorumluğunu resmen üstlendi.

AdminAdmin