Siyaset
Giriş Tarihi : 29-06-2021 10:00   Güncelleme : 29-06-2021 10:00
Abone ol

Kaddafi’nin oğlu Libya Cumhurbaşkanı adaylığını düşünüyor

Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyf el İslam’ın Libya cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayı düşündüğü bildirildi.

Kaddafi’nin oğlu Libya Cumhurbaşkanı adaylığını düşünüyor

Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyf el İslam’ın Libya cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayı düşündüğü bildirildi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Kaddafi’nin devrilmesinden sonra 2011’de isyancıların yakaladığı Seyf el İslam 2017’de serbest bırakıldığından bu yana kamuoyunun önüne çıkmadı.

Seyf el İslam’ın adaylığı düşünebileceği ihtimali Libyalı grupların yanı sıra Batılı diplomatları ve ülkeleri de endişelendiriyor.

İngiltere’deki King College’in Radikalleşme Araştırmaları Merkezi araştırmacılarından Mary Fitzgerald, Seyf el İslam’ın “uzlaşmaktan çok intikam almayı düşündüğünü duyduğunu” söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları nedeniyle aranan Seyf el İslam’ın Batı medyası ile aracılar üzerinden konuştuğu belirtiliyor. Aracılar, Seyf el İslam’ın büyük bir ABD gazetesine bir röportaj verdiği ve bu röportajın gelecek ay yayınlanacağını söylediler.

Uluslararası Kriz Gurubu’ndan Claudia Gazzini ise Seyf el İslam’ın “gerçekten aday olup olmayacağının henüz belli olmadığını” belirterek, “ancak kendi ağzından duyarsam buna inanırım” dedi.

Destek ve şiddete neden olabilir

Amerikalı uzmanlardan Libya kökenli Amerikalı Hafed al-Ghwell ise “aday olması durumunda Seyf el İslam’ın büyük bir destek bulacağını” belirtti.

Seyf el İslam’ın adaylığının ülkenin güney bölgelerinde ve eski Kaddafi taraftarları arasında destek bulacağı, ayrıca uzun süredir istikrarsızlıktan bıkan sıradan Libyalılar arasında da destek bulabileceği kaydedildi. Ancak, Seyf el İslam’ın adaylığı daha fazla şiddete de neden olabilir. Libya’daki Kaddafi yanlısı medya bu yıl başında Halife Hafter’in Seyf el İslam’ı öldürmeyi planladığını ileri sürmüştü. Hafter’in de Cumhurbaşkanı olmak istediği biliniyor.

Kaddafi’nin iktidarının son yıllarında ‘reformcu’ olduğu iddiaları ortaya atılan 48 yaşındaki Seyf, Zintan kentinde 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2017’de serbest bırakılmıştı. Seyf’in hala Zintan’da yaşadığı düşünülüyor.

İsyancılar, 2015’de, Seyf’i idama mahkum etmişlerdi ama Trablus’taki bir mahkeme bu kararı bozmuştu.

Seyf’in üç erkek kardeşi 2011’de öldürüldü, iki erkek kardeşi ise Libya ve Lübnan’da hapiste. Kız kardeşi Ayşe Umman’da sürgünde yaşıyor. Üvey kız kardeşi Hana ise Seyf’in yakın adamlarından birisi ile evli ve Mısır’da yaşıyor.

Ajans Bizim