Dünya
Giriş Tarihi : 05-07-2021 10:29   Güncelleme : 05-07-2021 10:29
Abone ol

Kanada: 49 derece sıcaktan çıkan orman yangını bir kasabanın neredeyse tamamını kül etti

Kanada'nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunan Lytton kasabasının yüzde 90'nı, 49 dereceye ulaşan sıcak hava nedeniyle çıkan orman yangınında kül oldu.

Kanada: 49 derece sıcaktan çıkan orman yangını bir kasabanın neredeyse tamamını kül etti

Günlerdir kavurucu sıcakların yaşandığı ülkedeki kasabanın Belediye Başkanı Jan Polderman, CBS News'a ''kasaba yandı'' dedi.

Önceki gün bir tahliye emri imzalayan Polderman, ''Kasabanın güney ucunda beyaz bir duman fark ettim ve 15 ila 20 dakika içinde tüm kasaba alevler içinde kaldı" dedi . Yerel Parlamento üyesi Brad Vis, Lytton'ın yüzde 90'ının yangında kaybolduğunu söyledi. Kasabanın yaklaşık 1000 sakini hızla farklı yönlere kaçtı ve telefon ve cep telefonu servisi kapalıyken, herkesin güvenli bir şekilde çıkıp çıkmadığından kimse emin değil.  

Eyaletin Başbakanı John Horgan yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 62 yeni yangın çıktığını, Lytton çevresindeki yangının 22 bin dönüme ulaştığını ve Britanya Kolombiyası'nın çoğu yerinde yangın riskinin yüksek olduğunu  söyledi.  

Kanada'nın batısındaki eyalette son 5 gün içinde sıcak hava nedeniyle 486 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan, Batı Kanada'daki orman yangınlarının, ülke çapında yayılan devasa bulutlar ürettiği ve tek bir gecede 710 binden fazla yıldırım düşmesine neden olduğu ve muhtemelen halihazırda ölümcül bir sıcak hava dalgasıyla mücadele eden bir ülkede yeni bir orman yangını mahsulünü körüklediği ifade edildi.

Ajans Bizim