Dünya
Giriş Tarihi : 05-07-2021 09:30   Güncelleme : 05-07-2021 09:30
Abone ol

Kanada’da protestocular Kraliçe Viktorya ve Elizabeth’in heykellerini yıktı

Kanada’da eski yerli yatılı okullarının arazisinde binini üzerinde isimsiz çocuk cesedi bulunmasını protesto eden göstericiler, Kraliçe Viktorya ve Kraliçe Elizabeth’in heykellerini devirdi.

Kanada’da protestocular Kraliçe Viktorya ve Elizabeth’in heykellerini yıktı

Kanada’da eski yerli yatılı okullarının arazisinde binin üzerinde isimsiz çocuk mezarı bulunmasını protesto eden göstericiler, Kraliçe Viktorya ve Kraliçe Elizabeth’in heykellerini yıktı.

CNN’in haberine göre, Kanada Ulusal Günü olan dün, Manitoba eyaletinin Winnipeg kentinde yapılan gösterilerde, Kraliçe Viktorya ve yakınındaki daha küçük bir Kraliçe 2. Elizabeth daha küçük heykellerini devirdi. Kraliçe Viktorya Kanada sömürgeleştirildiğinde İngiliz kraliçesi idi. 

Protestocular heykeller yıkılırken, “soykırımda onur yoktur” diye slogan attı. Polis bir göstericiyi gözaltına alırken şok tabancası kullandı.

Kanada’da son bir ay içinde, evlerinden zorla alınan yerli çocukların kayıt edildiği Katolik kilisesi ve devletin işlettiği eski yatılı okulların arazilerinde binden fazla isimsiz çocuk mezarı ortaya çıkarıldı.

Kanada hükümeti 19. ve 20. yüzyıllarda 150 binden fazla yerli çocuğu zorla ailelerinden alarak bu okullarda asimilasyona tabi tutmuştu.

Ajans Bizim