Dünya
Giriş Tarihi : 01-07-2021 12:04   Güncelleme : 01-07-2021 12:04
Abone ol

Kanada’da sıcaklarda can kaybı sayısı artıyor

Kanada’da dört gündür devam eden rekor sıcak hava dalgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 130’u geçti.

Kanada’da sıcaklarda can kaybı sayısı artıyor

Kanada’nın batısında görülmemiş sıcak hava dalgası nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti. Pazar gününden önce hava sıcaklığının en fazla 45 derece olduğu Kanada’da, hafta sonunda sıcaklık bir anda yükseldi ve British Colombia eyaletinde ülke tarihinin şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık rekoru üç gün üst üste kırıldı. 

Lytoon bölgesinde pazar günü 46,6, pazartesi günü 47.9 derece sıcaklık kaydedilirken, termometreler dün ise 49,6’yı gösterdi. Kanada'da daha önce kaydedilen en yüksek sıcaklık 1937'de, Saskatchewan'da 45 derece olmuştu.

Polisin verilerine göre Vancouver bölgesinde cuma gününden bu yana aşırı sıcak hava dalgasına bağlı çoğu yaşlı ya da sağlık durumu iyi olmayan kişiler arasında 134 ani ölüm meydana geldi. Yalnızca Vancouver’da 65 kişi hayatını kaybetti. 

Adli tıp uzmanı Lisa Lapointe de  normalde 4 günlük süreçte 130 can kaybı meydana geldiğini ancak geçen hafta sonu cumadan pazartesiye dek 230 can kaybı bildirildiğini söyledi. Lapointe, verilerin can kaybının artacağını gösterdiği uyarısında da bulundu.

Kanada’nın batı kısmı ile ABD’nin kuzey batısında etkili olan sıcak hava, California’dan Arktik bölgelere uzanan yüksek basınç dalgasından kaynaklanıyor. Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle sıcaklık artışı gibi daha sık aşırı hava olaylarının meydana geleceği öngörüsünde bulunuyor.

Ajans Bizim