Gündem
Giriş Tarihi : 05-07-2021 09:47   Güncelleme : 05-07-2021 09:47
Abone ol

Kanal İstanbul'a Bulgaristan'dan tepki

''Bulgaristan Vatanseverleri Koalisyonu'' Kanal İstanbul Projesi'nin durdurulması için Türkiye'ye çağrı yapılmasını istedi.

Kanal İstanbul'a Bulgaristan'dan tepki

Bulgaristan Vatanseverleri Koalisyonu, Kanal İstanbul projesinin durdurulması için Türkiye'ye çağrıda bulunulmasını istedi. 

Kanal İstanbul'a Bulgaristan'da kendilerini ''Bulgaristan Vatanseverleri Koalisyonu'' olarak adlandıran gruptan tepki geldi.

VMRO, Volya ve NFSB partilerinin oluşturduğu ''Bulgaristan Vatanseverleri Koalisyonu'' tarafından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e ve geçici hükümet Başbakanı Stefan Yanev'e gönderilen açık mektupta, Kanal İstanbul projesinin durdurulması için Türkiye'ye çağrıda bulunmalarını talep edildi.

Bulgaristan Vatanseverleri Koalisyonu, Kanal İstanbul projesinin, ''Bulgaristan'ın Karadeniz'deki egemenliğinde bulunan sularda zarara yol açacağın''ı savundu.

Mektupta, kanalın dibinden, mevcut sudan iki kat daha tuzlu suyun Karadeniz'e akacağını savunan bazı Bulgar çevre bilim insanlarının, Karadeniz'den Marmara Denizi'ne yüzeyden daha tatlı suyun ve ters yönde ise dipten daha tuzlu suyun olmak üzere, İstanbul Boğazı'nda iki akıntının mevcut olup yeni kanalın, dengeleri alt üst etmekle birlikte İstanbul'un atık suyunun derin sulara karışmasıyla birlikte  Karadeniz'e taşınarak oksijen dengesini bozacağı görüşünde olduğu belirtildi. 

Protesto mektubunda, ''Proje bir dizi uluslararası yasayı ciddi şekilde ihlal ettiği için Bulgaristan makamlarının tepki göstermesi bizim için önemlidir'' denildi.

Ajans Bizim