Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-03-2016 12:15   Güncelleme : 21-03-2016 12:15
Abone ol

Kapasite raporu raportörleri ve eksperlerine eğitim

GAZİANTEP - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 'Kapasite Raporu Otomasyon Sistemi ve Raportör Eğitimi' Gaziantep Sanayi Odası'nda (GSO) yapıldı

Kapasite raporu raportörleri ve eksperlerine eğitim
GAZİANTEP - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 'Kapasite Raporu Otomasyon Sistemi ve Raportör Eğitimi' Gaziantep Sanayi Odası'nda (GSO) yapıldı.

GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen eğitime, Gaziantep’in yanı sıra Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Kilis ve Kahramanmaraş il ve ilçe ticaret ve sanayi odalarından raportörler katıldı. Katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler veren TOBB Sanayi Müdürü Mehmet Ali Bayram, odaların kapasite raporlarının ülkenin sınai üretim gücünü tespit etmek, ekonomik ve stratejik plan ve programlara ışık tutmak amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Yatırım teşvik belgesi, yerli malı belgesi, dahilde işleme izin belgesi ve sanayi sicil belgesi gibi pek çok belgenin hazırlanmasında kullanılan kapasite raporlarına, kamu kurumlarının büyük önem verdiğini de belirten Bayram; raporların usulüne uygun hazırlanmasının ve otomasyon sistemine girilmesinin, verilerin düzgün saklanması ve istatistiklerin oluşturulması açısından da büyük önem taşıdığını, bu aşamada en önemli sorumluluğun eksperlere ve raportörlere düştüğünü söyledi.

M. Ali Bayram, kapasite raporlarının TOBB’den eğitim almış eksperler ve raportörler tarafından hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek, eğitim almamış eksperler ve raportörlere hazırlatılan kapasite raporlarının TOBB tarafından onaylanmadığını ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bu eğitimlerin gerçekleştirileceğini söyledi.

Daha sonra, TOBB kapasite raporu eksperlerinden Müjdat Bayramoğlu tarafından yapılan sunumda, otomasyona girişi yapılarak uygulamanın nasıl yapılması gerektiği ve çeşitli kullanım detayları hakkında bilgiler verildi. Odaların sorumlulukları, uygulamadaki sorunlar ve çözümlerinin anlatıldığı eğitim katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.Cihan