Siyaset
Giriş Tarihi : 01-02-2018 16:25   Güncelleme : 01-02-2018 16:25
Abone ol

Karabıyık:'Genel Başkan Uygun Görürse...'

CHP'de bu hafta sonu yapılacak 36. Olağan Kurultay öncesi kulisler bir hayli hareketli. Özellikle 60 kişilik Parti Meclisi (PM) için yoğun bir kulis faaliyeti yürütülüyor. CHP Genel Merkezi, yeni PM'de Anadolu temsilinin ağırlıkta olmasını istiyor.

Karabıyık:'Genel Başkan Uygun Görürse...'

CHP 36. Olağan Kurultayı, 3-4 Şubat tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda toplanacak. Kurultay'ın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde de PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapılacak.

Kurultay öncesi 5 genel başkan adayı, daha doğrusu aday adayı var: Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Ümit Kocasakal, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Alparslan Çabuk (eski Ümraniye İlçe Başkanı)...

CHP tüzüğünün 55a maddesine göre, genel başkanlığa aday olabilmek için üye tam sayısının en az yüzde 10'unun imzası gerekiyor. Yani dört aday adayı, aday olabilmek için kurultay delegelerinden en az 120'nin imzasını almak zorunda.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığın bir sorun yok. Yalova Milletvekili Muharrem İnce de yeterli imzayı topladığını şimdiden açıkladı. Kocasakal ve Eminağaoğlu'nun aday olup olamayacağı merak konusu.

'İMZAYI TOPLAYAN ADAY OLUR'

Kurultay öncesi enbursa.com'un sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP'de parti içi demokrasi kurallarının işlediğini belirterek, "Aday olmaları için imza toplamaları gerekiyor. Diğer iki aday toplarlar mı, bilmem. Bu demokratik bir süreçtir. Toplayan katılır" dedi.

Karabıyık, PM'ye aday olup olmayacağı yönündeki soruya da şöyle yanıt verdi:

'GENEL BAŞKAN UYGUN GÖRÜRSE...'

"Biz Genel Başkan yardımcıları olarak, 'Ben PM adayıyım' diye çıkamayız. Ancak Genel Başkanımız uygun görürlerse, o zaman aday oluruz. Ona rağmen 'Hayır ben olmak istiyorum' demeyiz. Sıfırdan bir PM adayı gibi olamayız. MYK'dayken 'Ben adayım' diye çıkamayız.

'PM'DE ANADOLU AĞIRLIĞI OLACAK'

Bu dönem PM'nin temsilinde Anadolu'nun ağırlıklı olmasını bekliyoruz. Genel Başkanımızın arzusu da o. Anadolu'dan, milletvekili olmayan illerimizden daha fazla almayı hedefliyor. Ama henüz yapılan bir çalışma, liste yok."

CHP'de Kurultay'ın ikinci günü, 4 Şubat'ta yapılacak PM seçimleri çarşaf listeyle gerçekleşecek. Ancak Kılıçdaroğlu'nun da diğer adayların da anahtar liste çıkarması bekleniyor. Kurultay'da 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 12 isimden 8'i de PM'ye giriyor.

'ENİS BEY'İN DE ORADA OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ'

"Adalet ve cesaret" temasıyla toplanacak Kurultay'ın şölen havasında geçeceğini söyleyen Karabıyık, "Sanatçılardan sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimden çok sayıda isme davet gönderdik. Çok sayıda da olumlu geri dönüş aldık. Enis Bey'in de (Berberoğlu) aramızda olmasını isterdik. Ama fiziken olmasa da orada, içimizde olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.