Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 30-06-2021 10:47   Güncelleme : 30-06-2021 10:47
Abone ol

Karadeniz'de ''esinti'' sıcak

Karadeniz'deki ''Sea Breeze'' (Deniz esintisi) tatbikatına katılan unsurlar daha bölgeden ayrılmadan, Rusya, Kırım'daki hava savunma sistemlerinin hazırlıklı olma durumunu denetledi.

Karadeniz'de ''esinti'' sıcak

Karadeniz'de 32 ülkeden unsurların katıldığı "Sea Breeze 2021" tatbikatı 20 Haziran'da başladı. Salgın önlemleri kapsamında sadece deniz ve hava bölümünün icra edilen tatbikat Rusya'nın tepkilerine karşın başlayan tatbikat iki hafta sürecek. 1997’den bu yana düzenlenen tatbikata Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 32 ülkeden 5 bin askerin ile 32 gemi ve 40 uçak katılıyor. 

"HMS Defender" krizi

Tatbikat için bölgede bulunan İngiliz savaş gemisi "HMS Defender" Sivastopol açıklarındayken Rusya karasularını yönelik ihlal nedeniyle uyarıya muhatap olmuştu. 

Moskova, Kırım yakınlarında karasularını ihlal etmekle suçladığı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yaptığını ve "HMS Defender" adlı bu geminin güzergâhını bombaladığını belirtmiş, Sivastopol açıklarındaki geminin bunun üzerine rotasını değiştirerek Rus sularından ayrıldığını öne sürmüştü. 

İngiltere ise gemisine Rus donanmasınca uyarı ateşi açıldığına ya da güzergahının bir Su-24 savaş uçağı tarafından bombalandığına dair iddiaları yalanlamış ve "HMS Defender"ın Ukrayna sularında seyrettiğini bildirmişti.

Rusya'dan savunma sistemi denetimi

Rusya’nın Karadeniz Filosu, Kırım’da, 20’ye yakın uçak ile helikopter ve S-400 ile Pantsir hava savunma sistemleri bataryalarının yer aldığı bir denetim gerçekleştirildiğini açıkladı.  

Filo yetkilileri, SU-24mp, SU-27, SU-30sm ve SU-24m istihbarat ve bombardıman uçakları ile Mi-8 ve Ka-27 helikopterlerinin yer aldığı askeri denetim sırasında, hava savunma sistemlerinin hazırlıklı olma durumunun kontrol edildiğini kaydettiler.

 Denetim esnasında hava güçlerinin, hava savunma sistemlerinin radarlarının görebileceği en uç noktalarda kendilerini gizleyerek uçuş yaptığı belirtildi. Hava savunma sistemlerinin radarları buna karşın hedefleri görebildi ve onları imha etmek için harekete geçti. Denetimde hava savunma sistemlerinin gerçekten ateşlenmediği, ‘elektronik atışlar’ gerçekleştirdikleri belirtildi.

 Kırım’daki bu denetimin ''Sea Breeze'' tatbikatının yapıldığı bir döneme denk gelmesi elbete rastlantı değil.  Rusya Ulusal Savunma Yönetimi Merkezi’nin yetkilileri, Rus askerlerin, söz konusu tatbikata katılan gemilerin Karadeniz’deki hareketlerini izlemekte olduklarını söylemişti.

Ajans Bizim