Gündem
Giriş Tarihi : 01-07-2021 15:54   Güncelleme : 01-07-2021 15:54
Abone ol

Karadeniz'e düşen Mig-29 uçağı

Düşen askeri uçağın karakutusu Rusya'da incelenecek. Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov askeri tatbikat sırasında düşen Mig-25 avcı uçağının bulunan kara kutusunun Rusya'da Mig Laboratuvarında inceleneceğini bildirdi.

Karadeniz'e düşen Mig-29 uçağı

Kara kutunun asker, savcılık, polis ve Hava Kuvvetlerinden oluşan bir ekip tarafından Rusya'ya götürüleceği ve buradaki incelemeler sonrasında uçağın düşüş nedeninin anlaşılabileceği ifade edildi.

Bakan Panayotov, uçağın düşmesi sonrası ara verilen askeri uçakların uçuşlarına önümüzdeki 2 hafta içinde başlayacağını da söyledi.

Bulgaristan'da askeri uçağın düşmesi üzerine, helikopter, taruz ve nakliye uçaklarının uçuşları haricinde avcı uçaklarının uçuşu yapılmazken, Şabla poligonunda 9 Haziran’da başlaması gereken uçaksavar atışları tatbikatı da Eylül ayına ertelenmişti.

Pilot için tören

Bu arada, cenazesine ulaşılamayan düşen uçağın pilotu binbaşı Valentin Terziev için saygı duruşu yapıldı.

Graf İgnatievo hava üssündeki askeri törende, 9 Haziran günü Şabla mevkiine yakın bir yerde, Karadeniz üzerinde gece atış uçuşu yaparken düşen MiG-29 pilotu binbaşı Valentin Terziev için saygı duruşu yapıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Savunma Bakanı Georgi Panayotov, Savunma Başkanı Amiral Emil Eftimov, üst düzey askeri yetkililer, meslektaşları katıldı.

Pilot Terziev'e vefaten yarbay rütbesi ve birinci derece ''Sveti Georgi'' nişanı verildi.

Ajans Bizim