Siyaset
Giriş Tarihi : 30-04-2021 12:36   Güncelleme : 30-04-2021 12:36
Abone ol

Karamollaoğlu: 'Biden da soykırım olmadığını biliyor'

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, “Tam tersine o dönemde Ermenilerin kendi memleketleri olan Osmanlı’daki Müslüman ahaliye karşı bir katliam yaptıkları kesindir ve delilleri ile sabittir” dedi.

Karamollaoğlu: 'Biden da soykırım olmadığını biliyor'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Karamollaoğlu, tarihteki şanlı zaferlerden Kut’ül Amare Zaferi’nin 105'inci yıl dönümünü kutladı, şehitleri rahmetle andı. 

ABD Başkanı Joe Biden’in “soykırım” açıklamasını da değerlendiren Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Eminim ki Biden da, uzmanlar da bir Ermeni soykırımı olmadığını biliyorlar. Tam tersine o dönemde Ermenilerin kendi memleketleri olan Osmanlı’daki Müslüman ahaliye karşı bir katliam yaptıkları kesindir ve delilleri ile sabittir. Ruslar Anadolu’dan çekildiğinde, yıkılmış köylerde yüz binlerce Müslüman’ın katledildiği ortaya çıktı. Tehciri soykırım olarak vasıflandırır ve dünyaya takdim etmeye kalkarsanız; bu iftiradır, gerçek değildir. Bizim bu iddialarda bulunan ülkelere karşı ciddi bir politika geliştirmemiz gerekir. ABD bugüne kadar bu tavrını hep Türkiye’yi etki altında bırakabilmek için sürdüre gelmiştir. İyi bilmeliyiz ki ABD Türkiye’nin dostu olarak davranmamıştır.” 

Tam kapanma kararını da değerlendiren Karamollaoğlu, bu karara karşı olmadıklarını, ancak kapanmanın yanında desteğin de olması gerektiğini, “Ancak siz insanlara 'sokağa çıkmayacaksınız iş yerinizi açmayacaksınız, çalışmayacaksınız' dediğiniz zaman onların problemlerini çözmekle de mükellefsiniz” görüşünü dile getirdi.

Son yıllarda artan yoksulluktan Türkiye’de en çok etkilenen kesimlerin başında çocukların geldiğini vurgulayan Karamollaoğlu, verdiği istatistiki rakamlarla dakikada 14 çocuğun yoksullaştığını söyledi.  Gençlerin geleceğe dair ümidinin kalmadığını ifade eden Karamollaoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan bir iktibas yaparak "Türkiye, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkanını vermiyor” dedi. 

Emeklilere müjde olsun diye “100 lira zam veriyoruz” denildiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Sanki alay ediyorlar. Elbette üç beş yerden maaş alanların garibanın halinden anlaması mümkün değil. Hakikaten bilemiyorlar, anlayamıyorlar. Çağrımızı tekrar etmek istiyorum; bu süreçte her bir vatandaşımıza en azından 1000 lira destek verilmeli en azından kapanma sürecinin sıkıntısı bu şekilde azaltılmaya çalışılmalıdır” dedi.