Siyaset
Giriş Tarihi : 08-04-2021 10:36   Güncelleme : 08-04-2021 10:36
Abone ol

KEFEK CHP Sözcüsü Kadıgil, artan kadına yönelik şiddet vakalarını Bakanlara sordu: 'Ne Yapacaksınız İçişleri Bakanı! Nasılsınız Adalet Bakanı! Neredesiniz Aile Bakanı!'

CHP’li kadın milletvekillerinin İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya yönelik her hafta gerçekleştirdikleri basın açıklamasını bu hafta KEFEK CHP Sözcüsü Av. Sera Kadıgil yaptı. Kadıgil açıklamasında Sözleşmenin feshedilme gayretinden bugüne en az 10 kadının öldürüldüğünü ifade ederek artık kolluğun şiddet mağdurlarını geri çevirdiği iddiasını gündeme getirdi. Kadıgil, İçişleri Bakanı’na “İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezinin açıklaması uyarınca Kolluğun şikayet almadığı, gelen mağdurları aile mahkemesine yönlendirmeye çalıştığı son yirmi gündeki en sık duyulan şikayet konulardan biri. Ne yapacaksınız Sayın İçişleri Bakanı? Bakın İstanbul sözleşmesinden çekildik şiddet azaldı diye istatistik mi yayınlayacaksınız? O yüzden mi alınmıyor bu şikayetler? Ölen ölsün kalan sağlara da “sıfır tolerans” masalı mı anlatacaksınız çıkıp utanmadan?” diye sordu.

KEFEK CHP Sözcüsü Kadıgil, artan kadına yönelik şiddet vakalarını Bakanlara sordu: 'Ne Yapacaksınız İçişleri Bakanı! Nasılsınız Adalet Bakanı! Neredesiniz Aile Bakanı!'

Adalet ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’na da seslenen Kadıgil, “Nasılsınız Sayın Adalet Bakanı! Nasıl gidiyor insan hakları eylem planınız? Kadını insandan belli ki saymayan bu hakimlerle ilgili şikayetlerde gereğini yapacak mısınız? Neredesiniz Sayın Aile Bakanı! Millet acından ölürken yoksulluk bitti açıklaması yapmaktan, belediye başkanlarına laf yetiştirmekten kafanızı kaldıracak zaman bulursanız bu ihlallerle de ilgilenecek misiniz?” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarının kadınların hayatlarını korumak istemediğinin altını çizen Kadıgil “Kadınların hayatını koruyamayan demek eksik oluyor, korumayan, korumak istemeyen, sırtını dayadığı ataerki uğruna, toplumsal cinsiyet eşitliğini öcü bellediği için ayda 30-40 kadını bu düzene kurban vermeyi alenen tercih eden bir iktidarla karşı karşıyayız!” ifadelerini kullandı.

“TİŞİKKİRLİR AKP!”

Açıklamasında Tek Adam’ın isteğiyle ortaya çıkan durumun kadın şiddetinin faillerini cesaretlendirdiğini ifade eden Kadıgil, meslektaşı olan avukatlardan edindiği bilgileri nakletti. Kadıgil, şiddet mağdurlarının şikayetlerinin karakollardan geri çevrildiğini belirterek, “Avukatını arayıp İstanbul sözleşmesi kalktığına göre serbest kalabiliyor muyuz diye soran şiddet faili mi ararsınız, çocuğuna istismardan hapis yatarken sözleşmeden çekilme müjdesiyle velayet derdine düşen yüzsüzleri mi ararsınız, tarikatlara kendini teslim eden şahsım rejimi sayesinde ülkede ne kadar katil, tecavüzcü, psikopat varsa maşallah hepsinin yüzü gülüyor! Tişikkirlir AKP!” dedi.

 

“ERKEKLERİN DİZİNİN DİBİNDEN AYRILAMAYAN BİAT SİYASETİNİZLE NE SİZ UĞRAŞIN NE BİZİ UĞRAŞTIRIN!”

Kadıgil açıklamasında geçen bunca süreye rağmen KEFEK’in hala toplanmadığının altını çizerek  “Neredesiniz Sayın Kefek Başkanı? İktidar partisi ve küçük ortağının kadın milletvekilleri? İstanbul Sözleşmesinden tek erkeğin imzasıyla çıkmaya yeltendikleri bu ortamda toplanmayacaksa neden var, ne iş yapar bu kefek? Bakın bugün toplantıya çağrı dilekçemizi veriyoruz. Ya çıkın aralarınızdan bağzılarının hiç utanmadan yaptığı gibi erkekliği savunmak için saçma sapan argümanlarla kadın düşmanlığı yapın, ‘yok hepimiz öyle değiliz’ diyorsanız buyurun toplayın Kefek’i doğru düzgün tartışalım. Yapmayacaksanız da direkt kapatın komisyonu, bu maskeli baloyla, bu mış gibi yapmalarla, bu erkeklerin dizinin dibinden ayrılamayan biat siyasetinizle ne siz uğraşın ne bizi uğraştırın!” dedi.

 “GÜNDEM FALAN DEĞİŞTİRDİKLERİ YOK! KADINLARA YÖNELİK TÜM SALDIRILAR ŞAHSIM DEVLETİ AJANDASININ AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

 Kadıgil, son olarak kadınlarla ilgili meseleleri gündem değiştirmek olarak değerlendirenlerin fena halde yanıldığını ifade ederek “Hani kadınlarla ilgili olduğu düşünülen her mesele kimilerince gündem değiştirmek, hani gerçek gündemin ağırlığını unutturacak tali unsurlar, hani hafif konular, hani sıkıştıkları topu taca atmalar olarak  yorumlanıyor ya. İşin aslı öyle değil! Gündem falan değiştirdikleri yok! Şahsım devleti ajandasının ayrılmaz bir parçasıdır kadınlara yönelik tüm saldırılar! Ve biz İstanbul sözleşmesi dedikçe “millet aç” diye cevap verenler de şunu iyi bilsin ki bugün millet açsa, bugün dolar 8.5 liraysa, tam da bir gecede uluslararası bir sözleşmeden çekilebilirim sanan tek adam rejimi yüzündendir! Ve buna karşı durmak sadece kadınların değil tüm toplumun görevidir! Ve unutmayın ki, hukuku işine geldiği gibi eğip bükmeye meraklı ve mevcudiyetini tam da bu orman düzenine sırtını dayayarak sürdürebilen saray bekçileri, her faşizan rejimde olduğu gibi bir kez daha yolunu kadın haklarına saldırarak açmaya çalışmaktadır” dedi.