Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 22-03-2021 20:38   Güncelleme : 22-03-2021 20:38
Abone ol

Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi

CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi” için İzmir’de bir araya geldiler.

Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi

Zirvede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye’de son 60 yılda, Marmara Denizi’nden daha büyük sulak alan kurutulduğun belirterek, şunları söyledi:

''Doğal karakterini koruyan, sağlıklı ve özgürce akana nehir ekosistemi neredeyse hiç kalmadı. Yeraltı suları yüzlerce metre derinlere çekildi. Ülkemiz, susuzluk ve kuralık nedir bilmezdi. Bereketli topraklarımız, kuraklık ve susuzlukla tarihinde ilk defa bu dönemde tanıştı. Her yıl bu sene suyumuz bitecek mi kaygısını taşımaya başladık. Türkiye’nin bugün kuraklık ve susuzlukla tanışmasının nedeni, suyumuzun yarım asra aşkın süredir yanlış yönetilmesi. İklim krizi, topraklarımızdaki susuzluk tehlikesini her gün daha fazla büyütürken,  bu eskimiş politikanın topyekun terk edilmesi beklenirdi. Yazık ki çağın gereğini yerine getiren yeni bir su politikası inşa etmek şöyle dursun, eski politikanın açtığı fay hatlarını daha da derinleştiren kararlar ve altındaki imzalar çoğalıyor. Burada ülkemiz için susuzluğun kader olmadığını gösteren yeni ve çağdaş bir su politikası açıklayacağız. Türkiye’nin 22 belediye başkanının imza taşıyan, ‘Başka bir su yönetimi mümkün’ adlı bu ortak metin, dilerim ihtiyacımız olan şu 3 duyguyu çoğaltır: Cesaret ve kararlılığımız, dipdiri yaşattığımız umudumuz, canımız gibi sahip çıktığımız birlik ve beraberliğimiz." 

Dünyaya çağrıda bulunacağız

Türkiye'nin kuraklığa doğru gittiğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, özetle şöyle konuştu:

“Orta Anadolu 20 - 25 yıl içinde çölleşecek. Bunu görüyoruz ama göre göre hiçbir tedbir alınmıyor. Herkes suyu hoyratça kullanıyor ve su konusunda hiçbir karar alınmıyor. Türkiye’nin yarısına yakınını yöneten belediye başkanları olarak, yan yana gelip çağımızın elması olan suyu korumak adına bir manifesto hazırladık. Buradan bir manifesto yayınlanacak. 11 büyükşehir belediye başkanı ve diğer belediye başkanlarımızla birlikte. Dünyaya bir çağrıda bulunacağız. İnşallah kulak verilir ve bir an evvel tedbir alınır. Şöyle bir huyumuz var maalesef, biz bir şey kaybettikten sonra tedbir alıyoruz. İlk defa kaybetmeden tedbir alan yönetim var. inşallah hep birlikte bunu başaracağız.” 

''Milletle inatlaşılmaz''

Ülkemizin her sabah gündeminin yoğun değiştiği bir ortamda kıymetli bir konuyu konuşmaya geldiklerini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şöyle devam etti:

 "Dünyanın birçok yerinde kuraklık sorunu var. Göç dalgası var. Su kaynaklarının ülkemizde tahrip edilmesine yönelik hiçbir hamlede bulunmamalıyız, bulunanlara da izin vermemeliyiz. Milletle inatlaşılmaz, derler doğayla hiç inatlaşılmaz. Doğaya karşı bir takım hamlelerde bulunma ciddi hasarlar yaratıyor. Bunlardan bir tanesini İstanbul’da yaşamaktayız. İstanbul’da inşa edilmek istenen beton kanalı 16 milyon insanın hayatını negatif etkileyecek bir tehdittir bir ihanettir. Hep beraber seferberlik sürecini başlatmanın sorumluluğu taşıyoruz. Bunun başlangıç olduğunun bilinmesi lazım. Tüm kurum ve kuruluşların el birliğiyle sürece dahil olması gerekir. Yıllarca sürecek bir durum. Başarıya ulaştık deme şansımız yok. Böylesi önemli bir konuda iş birliği yapmanın onurunu yaşıyorum.”  

Diğer konuşmalar

 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar:  “Bugünden ciddi sıkıntı çekmeye başladık. 10 yıl sonra tüm dünyada yaşayan nüfusun yarısının su sıkıntısı yaşayacağı aşikar. Bunun için önlem alınmazsa, sorunun  artacağı belli. Bugünlerde bunun öncesini görüp tedbir almak, başka bir su yönetimini tartışmak ve onun sonucunu çıkarmak son derece değerli.” .

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek (videolu katılım) : “Bugün Antalya'da 2,5 milyon yerli ve yabancı turiste, vatandaşlarımıza hijyenik koşullarda, sağlıklı, içilebilir kesintisiz su temin ediyoruz. Artan nüfus ve iklim değişikliğine bağlı olarak gelecekte bizim de yaşayacağımız su sıkıntılarına karşı geç kalmadan tedbir almalıyız.” 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: “Özellikle de, yeraltı kaynaklarımızı maalesef üzülerek ifade ediyorum, vahşice kullanıyoruz. Özellikle kaçak açılan sondaj kuyularının acilen önlem alınması ve denetimlerin en üst noktada yapılması gerektiğine inanıyorum. Yine tarımda modern sulama sistemlerine geçilmeli. Ürüne göre su sarfiyatı da çok önemli. Planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Susuzluk bizi yönetmeden biz suyu yönetelim.” 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: “Yer altı suları yer değiştiriyor. Onlardan kullanabilme şansımızı aran nüfusa karşı ters istikamette zor duruma düşürecek bir fakirliğe doğru sürüklüyor. Genellikle çoğu kesimde vatandaşlarımız istediğim zaman istediğim kadar suyu kullanabilme imkanına sahip olmak için hizmet bekliyor. Bu yanlış bir algı. Parası karşılığında suyun parasını ödediği sürece suyu istediği kadar kullanabilme alışkanlığını değiştirmeliyiz. Bunun için hepimize görev düşüyor. Çocuklardan başlayarak su sıkıntımızın ne kadar büyük tehlike arz ettiğini anlatmak zorundayız. Parasını ödediğim zaman isteğim zaman su kullanabilirim düşüncesinin yanlış olduğunu şimdiden insanların aklına koymak zorundayız. Suyun verimli kullanılması konusunda tarımla uğraşan kesimi aydınlatmamız lazım."  

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: "Güvenilir gıda konusunda dünyanın ilk 5 ülkesi olabiliriz. Ama bunu kullanabileceğimiz suyla ölçmemiz lazım. Kuraklaşmamış coğrafyamızla ölçmemiz lazım. Burada alacağımız kararlar, ortak hedef ve ortak yürüyüşümüzü belirleyecek. Bizler hep siyasetçiyiz karşınızda ama şu var ki, sağlık ve bilim olduğu zaman siyasetin bir tarafta olması lazım. Bütün ilgili makamların bu konuyu çözmek için el ele vermesi lazım. Bugün de belediye başkanları ve bilim adamları bu konu için buradayız, hep birlikte su konusunda da birlikte karar verelim, emin adımlar atalım hedefe hep birlikte sağlıklı şekilde ulaşalım” 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: "İnsanların ihtiyaçlarını giderecek alanlarda özellikle bizim gibi hala gelişme çabası içinde olan ülkelerde yanlış uygulamalar, bugün bu sorunu kucağımıza getiriyor. Sanki dünyada su bitmeyecek gibi insanlar bu sorunu bile bile çözümü noktasında tüm dünya bir arada bir ortak akılla çözüm üretemiyor. Bir tarafta Batılılar çevre dostu gibi görünürken  aslında küresel ısınmanın temel unsurlarından bir tanesi. Ülkemizde de gördüğümüz gibi, merkezi yönetimin yasal düzenlemeler yaparken daha çok vahşice daha fazla kar elde etmek isteyen bazı lobilerin etkisiyle yaptıkları düzenlemeler bu sorunu kucağımıza getiriyor. Herkese görev düşüyor. Merkezi yönetime, yerel yönetimlere, STK’lara bilim insanlarına, tüm insanlığa, vatandaşlarımıza bu sorunu çözmek için bir arada olma görevi düşüyor.” 

 Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: "Yapılacak olan şeyin öncelikle su kaynaklarını korumakla ilgili mutlak suretle bir protokol hazırlanmalı. Başka hiç bir kurumun örneğin maden arama ruhsatı alan kuruluşların buralara müdahalesi engellenmesi lazım. Hazların, kaynakların korunması lazım. Suyun yüzde 70'i tarımda kullanılıyor. Ve yapılan sulama vahşi sulama. Toprakları da tuzlandırıp heba ediyoruz. Çağdaş bir sulama sistemine geçilmesi gerekiyor. Gri su değimiz kullanılmış suyun dönüştürülerek tekrar kullanılması elzem”.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak:  “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 30 Mart 2014’te kurulduğumuzda, yıllık 70 milyon metreküp kullandığımız suyun yüzde 89’unu 420 yer altı kuyusundan kullanıyoruz. Su aşağıya indikçe kalitesi de düşüyor. Bu suyun kullanılabilir hale gelmesi için mutlaka ve mutlaka masraf gerektiriyor. Su pahalı oluyor. Çözüm var mı var. Yeni su politikaları mümkündür diyerek manifestoyu imzalayacağız. 11 büyükşehir belediye başkanı ve 11 il belediye başkanım. Biz bunun sözünü veriyoruz.Tekirdağ olarak bunu yapmış bulunuyoruz ama inançlıyız, güveniyoruz kendimize. Manifesto ile sizlere güzel bir gelecek vaat ediyoruz”   

Ajans Bizim