Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 22-06-2016 23:48   Güncelleme : 22-06-2016 23:48
Abone ol

Kestel Bölge Parkı düzenlenen törenle açıldı

Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi tarafından Kestel’e kazandırılan ‘Kestel Bölge Parkı’, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın da katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Kestel Bölge Parkı düzenlenen törenle açıldı

Bursa’yı değerleriyle geleceğe taşırken ‘Daha Yeşil Bursa’ hedefiyle tüm kentte, yeşil alan miktarını da sürekli arttıran Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ‘Kestel Bölge Parkı’, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın katıldığı törenle açıldı. Açılışa; Bursa Valisi İzzettin Küçük, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, büyükşehir belediyesi bürokratları, partililer ve Kestelli vatandaşlar katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın hedefleri olan örnek bir kent olduğunu söyledi. Kentin güçlü bir misyonunun var olduğunu kaydeden, tüm coğrafyalarda da Bursa ve Türkiye’nin emeğinin olduğuna dikkati çeken Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursa’nın yerli üretimde hak ettiği değere kavuştuğunu belirterek, ulaşımdan yerli uçak üretimine kadar her konuda Bursa’da yapılan yatırımlardan örnekler verdi.

Bursa’yı daha sağlıklı bir geleceğe taşırken çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyleyen Altepe, “Bursa’da her alanda çalışma var. Kentin her köşesi şantiye halinde. Yeni eserler yapmak, yollar açmak için ortalama her gün bir bina yıkıyoruz. Bursa, arazi fakiri. Şehre nefes aldırmak için devamlı bina yıkıyor, kamulaştırma yapıyoruz. Bursa, yıkarak güzelleşiyor” diye konuştu.

Başkan Altepe, Kestel Yeni Mahalle’de toplam 30 bin metrekarelik alanda oluşturulan Kestel Bölge Parkı’nda 15 bin metrekarelik yeşil alan bulunduğunu sözlerine ekledi.

BAKAN ALA: DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİÇİMDE YOL ALIYORUZ

Bursa’da yapılan yatırımların önemine vurgu yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise halkın hizmetlerden memnuniyet duyduğuna dikkati çekti. Bakan Ala, “Belediye başkanlarımız söz verdikleri hizmetlerin yanı sıra söz vermedikleri halde de halkın ihtiyacı olan yatırımlarını yapıyorlar. Milletin arzu ettiği yönetim anlayışı bu. Biz, söz verip de sözünün yüzde 10’unu bile yerine getiremeyen çok siyasi anlayış gördük. Allah’a şükür, söz verdiğinin hepsini yerine getiren ama yolda giderken, işini yaparken yeni ihtiyaçlar çıktığında onları da yerine getiren bir siyasi anlayışla bu memleket buluştu. 2002’den beri, dünyaya örnek olacak biçimde yol alıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin büyüme oranına da değinen Ala, Türkiye’nin, dünyada ekonomisini en yüksek düzeyde büyüten ilk 5 ülkeden biri olduğunu söyledi. Bu durumun geleceğe olan inancı ve güveni arttırdığına değinen Bakan Ala, “Gündemimiz vatandaşa hizmettir, dertleri çözmeye çalışmak bizim işimizdir. Dünya çapında büyük projeler yapıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Bakan Ala ve protokol üyeleri, Kestel Bölge Parkı’nı gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Kestelli vatandaşlar da ilçeye özel bir park kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

KESTEL BÖLGE PARKI

Parkta yeşil alan çalışmaları kapsamında 4000 çalı, 400 fidan, 80 bin çiçek dikimi gerçekleştirildi. Park bünyesinde 1780 metrekare beton parke uygulaması, 4600 metrekarelik washbeton döşemesi, 630 metrekare kauçuk parke, 650 metrekare mermer döşemesi, 2000 metrekare kesme taş döşemesi, 1165 metrekare traverten döşemesi, 660 metre ince bordür, 3100 metre andezit bordür, 56 bin kilogram ferforje korkuluk yapıldı. Park içinde 408 adet ufo aydınlatma direği de yer alıyor. Sosyal ve sportif alanlar kapsamında da 2 adet çocuk oyun grubu, 3 adet spor aleti takımı bulunan parkta ayrıca birer adet voleybol ve basketbol sahası, ekosistemli nilüfer havuzu, kuru havuz ve kaskatlı havuz ile mescit, restoran, güvenlik ve büfe gibi bölümler de yer alıyor.Cihan