Gündem
Giriş Tarihi : 17-11-2020 13:56   Güncelleme : 17-11-2020 13:56
Abone ol

Kılıçdaroğlu: Bir Devlet Aile Şirketi Gibi Yönetilemez

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu: Bir Devlet Aile Şirketi Gibi Yönetilemez

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: 

Ekonomik bir buhran var, hukuk buhranı var. Çözülmesi mi gerekiyor, çözülmesi gerekiyor. Kim çözecek? Siyaset kurumu çözecek. 

Her ortamda şunu söyledik. Eğer ekonomide veya hukukta bir sorunu çözecekseniz ve o çözüm milletin hayrına olacaksa CHP olarak biz Meclis'te elimizi kaldıracağız ve evet diyeceğiz, engellemeyeceğiz. Fakat ısrarla sadece söylemde kalan sözler var. Gerçeğe dönüşmüyor. Yasaya dönüşmüyor. Herkes beklenti içinde nasıl çözülecek diye. 

"AYRIM YAPTIKLARI ANDAN İTİBAREN BÖLÜCÜLÜK YAPMIŞ OLURLAR"

Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Çözecek irade de vardır, kapasite, birikim ve liyakat de vardır. Ama bir kişi ben her şeyi çözerim, benim çözmem lazım diyorsa olmaz. Bir devlet aile şirketi gibi yönetilemez. Devleti yönetmek için bilgiye, birikime, liyakate ihtiyacınız var. Devleti yönetenlerin bir sorumluluk anlayışı olması lazım. Devleti yönetenler vatandaşlar arasında ayrım yapmazlar. Ayrım yaptıkları andan itibaren bölücülük yapmış olurlar. 

Geçen hafta 81 ile giden milletvekillerimizin kobi raporlarını dile getirdim, çözümleri ifade ettim. Neden çözümleri ifade ediyoruz? İktidar sahaya çıkamıyor. İktidar konuşamıyor. Çünkü hepsi protesto ediliyor. O zaman görev bize düşüyor. 

Bir ekonomi masası kurduk. Ekonomi masasında görev alan milletvekillerimiz ve milletvekili olmayan arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bu kez gideceksiniz, her ile gideceksiniz. Sorun yaşayan faktörlerle birebir görüşeceksiniz ve sorunları nasıl çözeceğimizi yetkin birer kişi olarak anlatacaksınız. Öyle anlatacaksınız ki ülkenin sorunlarına sahip, ülkenin bütün sorunlarını analiz eden bir şekilde anlatacaksınız.  

"BU SORUNLARI ÇÖZECEK EN GÜÇLÜ AKTÖR BİZİZ"

Bu sorunları çözecek en güçlü aktör biziz. 83 milyona söylüyorum; Türkiye'nin sorunlarını çözecek en güçlü aktör Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Bunu büyük bir samimiyetle söylüyorum. 

Çünkü iktidar çözemiyor. Sorunların altına yığılıp kaldılar. Bizim çözme konusunda bilgimiz var birikimimiz var. Hiç kimse bizi mal varlığımızla tehdit edemez. Demokrasiyse demokrasi. Sonuna kadar. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimden kadar, en yaşlımıza kadar sorunlarını çözmeye kararlıyız. 

Gerçekten millet perişan halde. Saraylarda oturanlar bu gerçeği göremiyorlar. Görmek istemiyorlar. Duymak istemiyorlar. Pempe hayaller peşindeler. Biz gerçeği anlatmaya devam edeceğiz.

Daha 15 gün önce ekonomi pik yapıyor diyenler, 15 gün sonra millete acı reçeteyi vereceğiz diyenler bunlar değil mi? 10 milyon 287 bin işsizimiz var. Cumhuriyet tarihinde işsizlik rekorunu kırdık. İşsizlik sigortasından para alanlar 225 bin kişi. Merkez bankasında dolar, rezerv eksi 54 milyon dolar. Para yok yani. Bir de borçlanmışız. İnsan da biraz vicdan, ahlak, erdem olur ya. Vatandaşa bari doğruları söyleyin. 

Anket yapılmış soru şöyle; "100 bin TL'niz olsa, döviz olarak mı, TL olarak mı tutarsınız?" Seçmenin 55.9'u döviz olarak tutarım demiş. Döviz olarak tutarım diyenlerin AK Parti seçmenin yüzde 32'si, MHP seçmeninin yüzde 41'i dolar olarak tutarım demiş.