Siyaset
Giriş Tarihi : 18-07-2018 14:03   Güncelleme : 18-07-2018 14:03
Abone ol

Kılıçdaroğlu Çorlu'da: Bu belgeyi ilk kez açıklıyoruz

Kılıçdaroğlu, Çorlu'da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasına ilişkin çarpıcı raporu basın mensuplarına duyurdu.

Kılıçdaroğlu Çorlu'da: Bu belgeyi ilk kez açıklıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 24 kişinin öldüğü tren kazasında yaralanan ve Çorlu Devlet Hastanesi'nde tedavileri süren yaralılar ile yakınlarını kaybeden aileleri ziyaret etti.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çorlu'da gerçekleşen tren kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, Devlet Demir Yolları'na ait belegeyi ilk kez burada açıkladıklarını belirterek, Meteoroloji'nin uyarı yapmasına rağmen Devlet Demir Yolları'nın gerekli önlemleri almadığını söyledi. Konunun TBMM'de araştırılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu olayı kapattırmayacağız, takipçisi olacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Meteoroloji uyarıyor, 1. Bölge Müdürlüğü uyarıyor. Kontrol edilecek menfezler yazılı, kazanın olduğu menfez mahal listesinin dışında deniliyor. Özetle tehlike biliniyor, Meteoroloji ve TCDD gerekli uyarıyı yapmış. Bütün bunlar dosyada kalmış gereği yapılmamış"

Kılıçdaroğlu, "Aşırı yağış bekleniyordu. Bu beklemeden yani aşırı yağış olacaktır diye bir görüş Devlet Demiryolları'na iletildi mi? Yağışın olup olmadığını Devlet Demiryolları nereden bilsin diyebilir haklıdır" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

"Neden gerekli önlemler alınmadı?

Bunun gereği yapıldı mı? Bunun gereğinin yapılmadığını hepimiz biliyoruz çünkü 24 vatandaşımız hayatını kaybetti. İkinci önemli nokta, hatta gerekli bakım çalışmaları yapıldı mı? Yine size önemli bir bilgiyi vereceğim. Devlet Demiryolları Çorlu Cumhuriyet Savcılığı'na bir yazı yazıyor. Yol makinalarıyla kontrol yaptık diyor. Aynı yazıda bir mahal listesi de var. Yazıda şu ifadeler yer alıyor; yazıda bakımı planlanan menfezler gösteriliyor. Kazanın vuku bulduğu yerdeki menfez için bir planlama var mı? 'Kazanın vuku bulduğu menfezde bakım öngörülmemiştir. Listede bulunmamaktadır.' Meteoroloji uyarıyor, mahal listesi var, kontrol edilecek yerler belli. Ama kontrol etmedik deniyor. Özetle şu; tehlike biliniyor. Meteoroloji gerekli uyarıyı yapmış. Bütün bunların tamamı dosyada kalmış, gereği yapılmamış. Sonuç 24 ölü 341 yaralı. Ölenler ve yaralananlar bizim vatandaşlarımız. Kazadan hemen sonra 81 milyon vatandaşımızın vicdan azabı çektiğini biliyorum. Neden gerekli önlemler alınmadı sorusu hep soruldu. Bugün hastanede yaralıları ziyaret ettik. Onlara başsağlığı dileklerimizi ilettik. Şu soruyu sormadan edemiyorum. Kim görevini yaptı, kim yapmadı? Devlet Demiryolları yazılı uyarıya rağmen menfezlerin bakılmaması, açıkça itiraf edilmesi bütün bunların tamamı tek adam rejimine bağlı düzende bu tür olayların kaçınılmaz olduğunu bize gösteriyor. Hiç kimse bir başka kişiye karşı sorumlu değil. Sorumlu hissettikleri tek kişi var o da Saray'da oturuyor. Kim görevini yaptı ? Muhtarımız burada. Sarılar Mahallesi'nin bütün sakinleri görevlerini yaptılar. Öğrendikleri andan itibaren seferber oldular. Kazanın olduğunu kamu görevlileri değil vatandaşlar bildiriyor. Acı olan bu zaten.

Suudi Kralı öldü, yas ilan ettiler
Suudi kralı öldü yas ilan ettiler. 24 vatandaş öldüğünde yas ilan etmediler. Niçin? Bir kişi istemiyor. Çünkü onun o gün bayramı var. Bu parlamentonun bir vicdanı varsa bu konuyu araştırması lazım. Araştırma komisyonu kurulmalıdır.