Siyaset
Giriş Tarihi : 29-06-2018 10:07   Güncelleme : 29-06-2018 10:07

Kılıçdaroğlu: O sözlerim İnce'ye değildi

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Kılıçdaroğlu'na İnce ile aralarındaki gerginlik iddialarını sordu. Kılıçdaroğlu, 'O sertlik kesinlikle Sayın İnce’ye yönelik değildi." dedi.

Kılıçdaroğlu: O sözlerim İnce'ye değildi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce arasında gerginlik iddialarına Kılıçdaroğlu son noktayı koydu.

Seçimin ardından Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısındaki sert ifadeleri gündeme oturmuş, AKP'ye yakın kaynaklar tarafından CHP'de büyük bir kaos olduğu iddiaları yayılmıştı. 

Deniz Zeyrek bu iddiaları CHP lideri Kılıçdaroğlu'na sordu. Zeyrek'in aktardığı o konuşma şöyle:

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise tersine ilk basın toplantısında AK Parti’nin TBMM’de geriletildiğini belirterek, seçimde izlenen stratejinin sonuç getirdiğini savundu. İnce’nin aldığı sonucu da “başarı” olarak görmediğini ima etti. Genel merkez çevresi de bu görüşün etrafında toplandı.

Kılıçdaroğlu ve İnce’nin iki farklı tavır sergileyip, seçimler tamamlandıktan sonra birlikte fotoğraf vermemesi de kısa süre içinde aralarında kıyasıya bir liderlik yarışı başlayacağı görüşünü güçlendirdi. Peki bu gidişata bakılırsa kısa vadede böyle bir yarış ortaya çıkar mı?

‘GELECEK HAFTA BAŞINDA BULUŞACAĞIZ’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dün yaptığımız telefon görüşmesinde ilk sorum İnce ile 24 Haziran’dan sonra görüşüp görüşmedikleri oldu. “Telefonla görüştük” yanıtını aldım. Sonrasında Kılıçdaroğlu ile aramızda geçen diyaloğun bir kısmı şöyle gerçekleşti:

- Basın toplantınızda çok sert bir üslup kullandınız. Bu tavrınız İnce’ye yönelik miydi?

- Hayır, o sertlik kesinlikle Sayın İnce’ye yönelik değildi. CHP’ye yönelik haksız eleştirilere karşı tepkimdi.

- Kimleri kastediyorsunuz?

- AK Parti parlamentoda güç kaybetti. Genel Kurul’da, komisyonlarda çoğunluğu kaybetti. Kimse AK Parti’yi tartışamayınca, gündemi ve gözleri oradan uzaklaştırmak için CHP’yi öne sürüyorlar. Tepkim bunaydı.

- Neden yüz yüze görüşmediniz, aranızda bir gerilim mi var?

- Sayın İnce başarılı bir performans gösterdi. Kendisine teşekkür etmemiz gerek. Haliyle gerilimi yükseltecek bir ortam yok. Tersine, bu başarıyı daha ileriye götürmeyi istiyoruz. Sayın İnce, seçim sonrasında kısa bir dinlenme ihtiyacı hissetti. Gelecek hafta dönünce buluşacağız.

- Sayın İnce’nin partinin başına geçmesi gerektiğini savunanlar var. Siz olağan kurultayda genel başkanlığa aday olmayıp Sayın İnce’ye ya da başka adaylara yol verebilir misiniz?

- Bu aşamada parti içi tartışmalara zemin hazırlamayı uygun bulmuyorum. Değişimi sağlayacak olan örgütün kendisidir.

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR MI?

Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’dan bu yana İnce’nin de dikkatli hareket ettiğini vurguladı. Dokuz ay sonra yapılacak yerel seçimlerde, adayların belirlenme sürecinde birlikte hareket edip etmeyecekleri de merak konusuydu. Bunu hatırlatınca da şu yanıtı verdi:

“Belediye seçimlerinde de normal prosedür işleyecek. Bu süreçte CHP’nin saygın isimlerinin görüşlerini elbette ki alacağız. Hedefimiz büyük kentlerde yerel seçimleri kazanmaktır. Kesinlikle partiye zarar vermeyeceğiz ve partimizin saygın kimliğini koruyacağız.”

Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin parlamentoda zorunlu bir uzlaşma süreci arayacağını belirterek, “Bizi de ciddi görevler bekliyor. Parlamentoda tutarlı bir çalışma yürütmek istiyoruz. İç tüzük değişecek. Milletvekillerinin söz hakkını arttırmalıyız” dedi
.

AdminAdmin