Siyaset
Giriş Tarihi : 18-06-2016 17:33   Güncelleme : 18-06-2016 17:33

Kılıçdaroğlu turizmcilerle bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, İstanbul’da turizmcilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Sektörün bu gün itibariyle 18 milyar 900 milyon dolar borcu var. Sektör krizde. Hükümetin acil önlem alması lazım. bankalar kapıda. Gelir yok, ne yapacaklarını düşünüyorlar. Tek çare otelleri satmak.” dedi.

Kılıçdaroğlu turizmcilerle bir araya geldi

İstanbul’da ‘Turizm Sektörünün Krizi ve Belediyelerimiz’ konulu toplantıya katılan Kılıçdaroğlu, toplantının ardından açıklama yaptı. Turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerilerine değinen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: 

“6 milyon işsizimiz var. Turizm sektörü 500 bin işsiz yaratacak deniyor. Antalya’dan başlayarak sürecin giderek derinleşeceği ifade ediliyor. Turizmin önemli noktalarından birisi de gıdadan başlayıp tarıma kadar, tekstile, eğlence sektörüne kadar hepsini etkilemiş olmasıdır. Burada yaşanan bir kırılma ekonominin bütün sektörlerine şu veya bu şekilde yansımaktadır. Ekonomideki kırılmanın da ana besleyici unsurlarından birisi şu anda tekstil sektörüdür. Bu krizden nasıl çıkacağız? Sorunları biliyoruz, turizm sektörü bu sorunları yaşıyor. Bu sorunu aşmanın yolu kısa, orta ve uzun vadeli planlar ve politikalar oluşturmakla başlıyor. 

Şu anda Türkiye dünyada en çok turist çeken 6. ülke. 10 ülkeden 6. sırada. Bu bizim açımızdan gurur kaynağı. Ama Birleşmiş Milletler’in turizm konusunda yayınladıkları rapor var. Bu rapora göre önlem alınmadığı taktirde 2020’de ilk 10 ülke arasında olmayacak. Kriz öncesi hazırlanan bu rapor aslında bizim turizmde çok ciddi önlemler almamızı gerektiren bir rapor. Bunun hükümet ne kadar farkında doğrusunu isterseniz bilmiyorum. 

Bu nedenle turizm politikasının sıfırdan ele alınıp yapılandırılması gerekiyor. Teknolojide olağanüstü değişimler var. İletişimde değişimler var. Artık tur operatörlerinin devrinin dolduğu, doğrudan vatandaşın otele ulaşarak, turistik alanlara ulaşarak kendi tercihini doğrudan yaptığı bir süreci yaşıyoruz. Bütün bunların dikkate alınması lazım. Biz sadece güneş, kum, deniz satmıyoruz, satmamalıyız. Olağanüstü zengin bir tarihimiz, kültürümüz var, bunları tanıtamıyoruz. İnanç, kongre, sağlık turizmi yapılabilir. Türkiye bu açıdan son derece uygun bir ülke. Ama siyasal iktidar bunun yeteri kadar farkında değil. 

Türk Hava Yolları’yla hepimiz övünüyoruz. Ama turizmciler yakınıyorlar. Turistlerin en çok geldiği Antalya, Dalaman gibi hava alanları var. Buralara hangi ülkelerden turist geliyorsa o ülkelere Türk Hava Yolları’nın tarifeli sefer koyması isteniyor. Yıllardır söylüyoruz, Türk Hava Yolları tarifeli sefer koymuyor. Koymadığı için de yeteri kadar turist bu hava alanlarına gelmiyor deniyor. Sektörün bu gün itibariyle 18 milyar 900 milyon dolar borcu var. Sektör krizde. Hükümetin acil önlem alması lazım. bankalar kapıda. Gelir yok, ne yapacaklarını düşünüyorlar. Tek çare otelleri satmak.” 

 
CİHAN
AdminAdmin