Gündem
Giriş Tarihi : 30-12-2021 08:28   Güncelleme : 30-12-2021 08:28
Abone ol

Kılıçdaroğlu 'Yarın geliyorum' dedi, bakanlık gece yarısı açıklama yaptı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı'na gideceğini duyurmasının ardından MEB sessizliğini bozdu: Herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir."

Kılıçdaroğlu 'Yarın geliyorum' dedi, bakanlık gece yarısı açıklama yaptı!

Sözleşmeli öğretmen alımlarında KPSS'de yüksek puan alan öğretmen adaylarının mülakatta elenmesine tepkiler sürüyor. Konuyu gündeme getiren Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili sessizliğini sürdürmesi üzerine bugün bakanlığa gideceğini duyurdu. Kılıçdaroğlu,  ''Bu milletin çocuklarının hakları mülakatlarda gasp edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan randevu talebime hala dönülmedi. @tcmeb yarın saat 13.00'te görüşmek üzere…'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından gece yarısı açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen istihdamında herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sözleşmeli öğretmen istihdamında ilgili mevzuatında belirtildiği üzere başvuran adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava; her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılmakta ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazanmaktadır. Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objektif olarak değerlendirilmektedir. Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir” denildi.

Açıklamanın devamında, “Bu çerçevede 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavları gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmiştir. Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir. Kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 15 bin öğretmenin ataması için yapılan mülakat sonuçları açıklanmış, ancak Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) Türkiye’de dereceye giren adayların mülakatta elendiği ortaya çıkmıştı. 

Yaşanan hukuksuzluğa tepkiler sürerken; CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS'de mülakat mağduru olan gençlerle buluşmuş ve buluşma sonrası açıklama yapmıştı. 

Kılıçdaroğlu, KPSS mağduru gençlere ilişkin görüşme talebinde bulunduğu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'de yanıt gelmemesi üzerine bugün bakanlığa gideceğini duyurmuştu. 

GERÇEK GÜNDEM