Gündem
Giriş Tarihi : 27-03-2021 21:09   Güncelleme : 27-03-2021 21:09
Abone ol

Kılıçdaroğlu:“Ekrem Başkan elinden gelen çabayı gösteriyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hadımköy’de temelini attığı Halk Ekmek Fabrikası inşaatına beton dökümü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenle yapıldı.

Kılıçdaroğlu:“Ekrem Başkan elinden gelen çabayı gösteriyor”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Onursal Adıgüzel, Yüksel Taşkın, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve İstanbul milletvekilleriyle birlikte İstanbul’da bir dizi etkinliğe katıldı. 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Ekrem İmamoğlu’nun eşlik ettiği etkinlikler kapsamında Kılıçdaroğlu, İBB’nin Hadımköy’de temeli atılan 4. Halk Ekmek Fabrikası şantiyesini ziyaret etti. 

Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama’dan inşaat süreciyle ve tesisle ilgili sunum alan Kılıçdaroğlu, şantiyede gerçekleştirilen beton döküm işlemini başlattı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “Neden bu fabrikaya ihtiyaç var” sorusunu, İmamoğlu’na sözü vererek yanıtlamasını istedi. 

İmamoğlu da fabrikanın daha önceden planlandığını, özellikle son dönemde yaşanan yoksullukla beraber ekmek üretimine ihtiyaç duyduklarını söyledi. 

Bu kapsamda imalata hız verdiklerini ifade eden İmamoğlu, “İnşallah sene sonu bitirip, 2022’nin Ocak–Şubat ayından itibaren İstanbullulara da buradan ekmek üretimine başlamış olacağız” dedi.

Fırınlarda ekmeğin 2 lira olduğunu, Halk Ekmek’in ise 1 liraya ekmek sattığını belirten İmamoğlu, “Fırınların da maliyetlerle uğraştığını biliyoruz. Maliyetinin; unun, buğdayın, mayanın ne kadar arttığını da biliyoruz. Onların da Allah yardımcısı olsun. Bizim bugün, yoksulluğa karşı mücadele verme zorunluluğumuz var. Çünkü biz, halka dönük hizmet üretme zorunluluğunda olan bir belediyeyiz. Bu bakış açısıyla tesisleri yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bizim ürettiğimiz ekmek, İstanbul’daki ekmek üretiminin en fazla yüzde 7-8’ini bulacak. Bahsedildiği gibi fırıncının ekmeği ile işimiz yok. Bizim işimiz, İstanbulluya, ihtiyaç duyduğu noktada ucuz ekmeği ulaştırmaktır. İstanbul'da, 1 liraya ekmeğe ihtiyaç duyulmadığı günleri inşallah yaşarız” diye konuştu.

“Ekrem Başkan elinden gelen çabayı gösteriyor”

Kılıçdaroğlu da soruya şu yanıtı verdi:

“En büyük arzumuz o zaten. Belediye başkanımız, ekip arkadaşlarıyla beraber İstanbullulara hizmet veriyor. Her İstanbullunun evine helal ekmek girmeli. Bunun mücadelesini veriyor. ‘Hiçbir evde çocuk yatağa aç girmesin’ diye defalarca ifade ettik. Bu görevi üstlenecek o kentin belediye başkanı. Ekrem Başkan da bu konuda elinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Kendisinin de ifade ettiği gibi, amaç onlarla bir rekabet içerisine gitmek değil. Onlar da esnaf, onlar da kazansın; ancak halk da kazansın. Ucuz ekmeğe ihtiyaç var. Hayat çok pahalı. Özellikle yoksulluk envanteri de yapıyor belediye başkanlarımız. Yoksulların ağırlıklı olarak bulundukları yer, İstanbul. 1 milyonun üstünde yoksul hane var. O hanelere ekmek girmesi lazım. Ucuz ekmek almaları lazım. Görevini yapıyor. Görevinde başarılı. Hepinizin huzurunda Sayın Başkan’ımıza yürekten teşekkür ediyorum.” 

Kılıçdaroğlu, Halk Ekmek Fabrikası öncesinde de İBB iştiraki İSTON A.Ş.’nin Hadımköy’deki ödüllü tesislerini gezdi. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete, ilk olarak İSTON A.Ş. Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, tesisler ve imal edilen ürünlerle ilgili sunum yaptı. Çalışanlarla sohbet eden Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu, işçilerle anı fotoğrafları çektirdi. Tesislerde sergilenen kent mobilyalarını deneyimleyen üçlü, yeni tip halk ekmek büfelerini de yakından inceledi.

Ajans Bizim