Gündem
Giriş Tarihi : 07-12-2020 22:43   Güncelleme : 07-12-2020 22:43
Abone ol

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a sert eleştiri: Katar sevdası sizin gözlerinizi kararttı

Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salgın ve ihaleler üzerinden Erdoğan'a yüklendi. Kılıçdaroğlu, "Katar sevdası sizin gözlerinizi kararttı" dedi. CHP lideri, konuşması esnasında 'aday ol o zaman' diye seslenen AKP'lilere "Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi" diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a sert eleştiri: Katar sevdası sizin gözlerinizi kararttı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde konuştu. Hükümetin salgın politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı;

*Sağlık çalışanları 24 saat çalıştılar. Çocuklarını bile göremediler. Sağlıkçıların başarısını hep beraber alkışladık.

*Peki sağlıkçıların önüne hastaları gönderenler kimlerdi? Önlem almayan kimlerdi? Vatandaşlara yanlış bilgileri verenler kimlerdi? Defalarca söyledim, saygın bir devlet vatandaşına yalan söylemez. Doğru bilgiler vermediniz.

*Türk Tabipleri Birliği (TTB) söyledi, ‘ölüm sayısı çok daha fazla’ diye. TTB’yi neredeyse linç edecektiniz. Ne oldu? Doğruyu kim söyledi, TTB.

“HANGİ GEREKÇEYLE AVRUPA’DA BİRİNCİ OLDUK?”

*Hastalığın önüne geçmek için önlem almak zorunda olan siyaset kurumu, hastayı iyileştirmek için çalışan da sağlık kurumu.

*Sağlık kurumu üzerine düşeni yaptı. Peki siyaset kurumu? Serbest bıraktı. Neden önlem almadınız, hangi gerekçeyle mitingler düzenlediniz? Hangi gerekçeyle vatandaşları toplayıp kafalarına çay attınız? Hangi gerekçeyle salgın bu boyutlara ulaştı. Hangi gerekçeyle Avrupa’da birinci olduk?

*Doktorların, sağlık çalışanlarının başarısını kendinize mal etmeyin. Onlar kim ne derse desin bu ülkenin aydın insanlarılar. Günün 24 saati çalıştılar.

*Biz onlara ‘sağlıkçıların hiçbiri AK Partili değildir’ dedik, içinde her partiye oy veren insanımız vardır. Yapmamız gereken bütün sağlıkçılarını alkışlamaktır. 24 saat çalıştırlar. Biz sağlık çalışanlarına birer aylık ikramiye verelim dedik. Vermediniz.

“MİLLİ OLMANIZ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ”

*Biz yerli ve milliyiz diyorsunuz. Yerli olduğunuz konusunda endişemiz yok ama milli olma konusunda endişeliyiz.

*Şu anda Türkiye Cumhuriyeti bankalarında mevduatının yüzde 56,3 dolara bağlı bu nasıl bir millilik? TL’yi kim itibarsızlaştırdı? bu hale kim getirdi? Bu ülkeyi yönetenler ülkeyi bu hale getirdi. TL’yi itibarsız hale getirenler 18 yıldır bu ülkeyi yönetenlerdir.

VARLIK FONU AÇIKLAMASI

*Madem ki Türkiye Varlık Fonu orada, bu paralar nereye gidiyor. Değerli arkadaşlarım 170 milyarın denetlenmesi gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türkiye Varlık Fonu'nun denetlenmesi gerekiyor. Kısa vadeli borçları 2017'de 26 milyar liraydı.

*Hiç vicdanınızla sorguladınız mı bu para nereye gidiyor? Bu kadar fakir fukara var bu ülkede. Nereye gidiyor bu paralar söyleyin.

*Borsa İstanbul'un yüzde 10’unu 200 milyon dolara sattıklarını söylediler. 1 liraya da satabilirlerdi.

KATAR ELEŞTİRİSİ

*Varlık Fonu bütçesi denetlenebilmeli. Aklını kiraya verenler, gerçekleri göremezler. Yerli ve milliyiz diyordunuz ama gayri milli bir ittifak var. Katar sevdası sizin gözlerinizi kararttı.

*Tank Palet Fabrikası bu ülkenin namusudur. Dünyanın hangi ülkesi kendi Tank Palet fabrikasını bir ülkeye teslim etmiştir. Değeri 20 milyar değilmiş de, 250 milyon dolarmış da, ‘Kılıçdaroğlu 20 milyar doları acaba hiç telaffuz etti mi?’ diyor.

“TANK PALET FABRİKASI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

*128 milyar doları kimlere sattınız? 20 milyar dolar değil, 1 dolar olsa bile, bu memleketin namusudur. Bu memleketin bütün sırları orada. Katar tank yapsa, biz buradan yararlanacağız diyeceğim, Ethem Sancak’ın hangi tank yapma işi var bana söyler misiniz?

*Haklıya haklı; Erdoğan şunu söylüyor; ‘Fabrikanın Katarlılara satışı gibi bir şey söz konusu değildir.’ Bu doğru çünkü bedava verdiler. Satış olsa para alacaklardı. Bir dolar değil bir kuruş bile alınmadı, bedava verildi. O yüzden biz ‘Tank Palet Fabrikası peşkeş çekildi’ diyoruz.

“İKİNCİ KARARNAMEYİ BEN ORTAYA ÇIKARDIM”

*Kendi imzaladığı kararnameyi okumadı galiba. 4-5 yerinde özelleştirmeden bahsediyor. Nasıl olur da bir insan imzaladığı kararnamenin içini okumaz. Katar sevdası gözlerini kararttı, öyle anlaşılıyor.

*İkinci kararnameyi gizledi ben çıkardım ortaya. Neden gizlediniz? Orada çalışan işçiler ne diyordu; Tank Palet vatandır, vatan satılmaz diyordu.

*Fabrikaya ve vatanlarına sahip çıktıkları için o işçilerin tamamının gözlerinden öpüyorum.

“25 YILLIĞINA BEDAVAYA VERDİLER”

*9 Kasım 2018’de Savunma Sanayi Başkanlığı bir tweet atıyor; İlk Altay Tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri’ne teslim edilecektir deniliyor. Nerede tank?, 18 ay sonra teslim edilecekti, bari bir oyuncak tank alsalardı. Fabrika gitti bir de üzerine tank yok. 25 yıllığına bedavaya verdiler.

*Hükümete soruyorum; şimdi Ethem Sancak, dükkanlardan mal topluyor. Bu malları bir faturaya yazıyor. Altına yüzde 25 kar koyuyor, bunu bana ödeyeceksiniz diyor. Açıklasınlar, ben faturaları biliyorum, bir örneği de bende.

*Neden dışarıdan mal alıyor, üretim de yapmıyor, üzerine yüzde 25 kar koyuyor, parasını alıyor. Peki nerede bu tank?

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN TOPLANAN YARDIMLAR

*Bunlar 15 Temmuz şehitlerinin paralarına el koymadılar mı? Biz olmasaydık o paralar yok olacaktı. Daha garibi Beşiktaş’taki terör saldırısında şehit olanlarla ilgili de bağış kampanyası başlatıldı. 52 milyon lira para toplandı.

*Çocuğu şehit olan birine kaç TL aylık bağlandı bilen var mı? 121 lira 96 kuruş aylık bağlandı. Bunu doğru buluyorsanız yerinizde kalın. Doğru değil diyorsanız görevinizden ayrılın.

128 MİLYAR KİME SATILDI?

*Geçen hafta burada bir araştırma önergesi tartışıldı. 128 milyar dolar kime satıldı diye. Dolar düşüktü o zaman, hayır dendi. Evde çocuklarınız sorarsa ne cevap vereceksiniz. 128 milyar dolar kimse satıldı?

*Emekli mi aldı, köylü mü aldı, kuaför mü aldı? Kim aldı bu parayı, bu soru havada. Milli iradenin tecelligahı olan kurum bunu araştırmayın, malı götürene de dokumayın dediği zaman bu kurumun saygınlığına da gölge düşer.

*Geçmişte Merkez Bankası'nda başkanlık yapan saygıdeğer bir milletvekilimiz, 35 yıldır merkez bankasında çalıştım ve eksik rezervle karşılaşmadım dedi.
– 47 milyar dolar merkez bankası nasıl açıldı. Bunu biz ve torunlarımız ödeyecek.

*Türkiye Varlık Fonu 3 kez ihaleye çıktı kimse para vermedi. Çünkü onların istediği faiz yüksek. Şu faizi verirsen sana veririz dediler.

*Türkiye Cumhuriyeti devletinin aldığı 2 buçuk milyar dolarlık faizin daha düşüğünü bizim belediyelerimiz alıyor. Bu da bize sizden daha fazla güvendiklerini gösteriyor.

AKP’Lİ VEKİLLERİN ‘ADAY OL’ SÖZLERİNE TEPKİ

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinden sonra AKP maslarından ‘o zaman aday ol’ sesleri yükseldi. Kılıçdaroğlu da ‘benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi?’ diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, “Ben tek adam rejimi istemiyorum. Ben ülkesinde esnafın ensesinde boza pişiren bir yönetim istemiyorum. Ben parlamenter sistem istiyorum; demokratik, halkçı parlamenter sistem istiyorum. Ben mal varlığımla tehdit edildiğim zaman, ‘aramazsanız, incelemezseniz şerefsizsiniz’ diyen bir siyaset istiyorum. Ben siyaseti zenginleşme aracı olarak gören kültürden gelmiyorum. Ben siyaseti halka adına yapma anlayışından geliyorum. Ben hiçbir zaman benim mal varlığımla beni tehdit edenlerin arkasında selam durmadım” dedi.