Gündem
Giriş Tarihi : 29-02-2016 12:35   Güncelleme : 29-02-2016 12:35
Abone ol

'Kılık ve kıyafet zorunluluğunun kaldırılması, öğrencinin başarısını etkilemez'

ANKARA - Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Adil Gür, ‘Kılık Kıyafet Araştırması’ sonuçlarını kamuoyuna açıkladı

'Kılık ve kıyafet zorunluluğunun kaldırılması, öğrencinin başarısını etkilemez'
ANKARA - Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Adil Gür, ‘Kılık Kıyafet Araştırması’ sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Öğretmenlerin kılık ve kıyafeti ile ilgili 6 bin 55 kişi ile görüşülerek hazırlanan raporda; Türkiye genelinde öğretmenlerin yüzde 53,3’ü velilerin yüzde 49,7’si öğrencilerin ise yüzde 64,4’ü öğretmenlere uygulanan kılık kıyafet zorunluluğunun kaldırılmasının öğrencinin başarısını etkilemeyeceği görüşü çıktı.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, öğretmenlerin kılık-kıyafet yönetmeliği ile ilgili yapılan rapor sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı. Yalçın, rapor için 3 bin 12 öğretmen, bin 563 veli 8.sınıf ve üzeri bin 480 öğrenciyle, toplamda 6 bin 55 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle bu araştırmanın gerçekleştiğini kaydetti. Yalçın, “Türkiye genelinde öğretmenlerin yüzde 62,4’ü serbest kıyafet istiyor. Serbest kıyafet uygulaması, genç ve eğitimli velilerle genç öğretmenler tarafından daha fazla kabul görüyor. 25 yaşın altındaki öğretmenlerin yüzde 66, 3’ü, 26-44 yaş arası öğretmenlerin ise yüzde 64,6’sı serbest kıyafet istiyor.” açıklamasında bulundu.

Yalçın, öğretmenlerin yüzde 57,3’ünün velilerin yüzde 54,1’inin öğretmenlere uygulanan zorunlu kılık ve kıyafet serbestliğinin kaldırılması halinde öğretmenlerin bunu suiistimal etmeyeceklerini düşündüklerini ifade etti. Yalçın, “Öğretmenlerin yüzde 54,7’si uygulanan kılık ve kıyafet zorunluluğunun özgürlüğü kısıtlayıcı olduğunu düşünürken, velilerin yüzde 35,6 öğrencilerin ise yüzde 47’si öğretmenin özgürlüğünü kısıtladığını düşünüyor.” diye kaydetti.

Öğretmenlerin yüzde 30,6’sının serbest kıyafet uygulamasının öğretmenlerin kendine olan güvenini artıracağını ifade ettiğini aktaran Yalçın, yüzde 22,9 ile derslere konsantrasyonun, yüzde 20,9 ile motivasyonun, yüzde 11, 4 ile ders başarısının artacağı düşüncesinde olduğunu söyledi. Yalçın, öğretmenlerin yüzde 34,8’inin yürürlükte olan kılık ve kıyafet uygulamasının iklim ve mevsim şartlarına uygun giyinme imkanı sağlamadığını ifade etti.

Yapılan anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde öğretmenlerin yüzde 53,3’ü velilerin yüzde 49,7’si öğrencilerin ise yüzde 64,4’ü öğretmenlere uygulanan kılık kıyafet zorunluluğunun kaldırılmasının öğrencinin başarısını etkilemeyeceği görüşünde.
Cihan