Gündem
Giriş Tarihi : 27-03-2021 21:08   Güncelleme : 27-03-2021 21:08

Kirazlı Halkalı Metro inşaatı yeniden başlatıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kirazlı-Halkalı Metrosu Yeniden Başlama Töreni”ne de katıldı.Yerel yönetimlerdeki başarılarının merkezi yönetimdeki başarılarının işareti olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “İşi ehline teslim ettiğinizde ne oluyor? İsraf olmuyor, israf. Eğer israf haramsa, israf savurganlıksa, israf milletten alınan vergilerin amacına uygun harcanmamasıysa, ayrı bir dünyaysa; o dünya bize kapalıdır. Biz, her kuruşun hakkını vermek isteriz. Çünkü biliriz ki, o paranın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır” dedi.

Kirazlı Halkalı Metro inşaatı yeniden başlatıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte  yapım çalışmaları önceki yönetim döneminde duran Kirazlı-Halkalı Metrosu’nda inşaat çalışmalarını yeniden başlattı.

Hattın Bağcılar Malazgirt Metro İstasyonu’nda gerçekleştirilen törene, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Onursal Adıgüzel, Yüksel Taşkın, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  İstanbul milletvekilleri ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldı. 

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, yeni bir siyaset anlayışını Türkiye'ye getirmek istediklerini, bütün belediye başkanlarının halka hizmet için 24 saat çalıştığını söyledi.

Başkan İmamoğlu’nun konuşmasında ‘16 milyon için çalışıyoruz. Şeffaf bir yönetim var. Halka hesap veriyoruz” dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bunlar. Bizim siyaset kurumunun henüz daha içine sindiremediği olağanüstü sözler. Eğer siyasetçi, kullandığı paranın halkın parası olduğunu bilir ve o çerçevede harcadığı her kuruşun hesabını halka verirse, yeni bir siyaset anlayışını inşa etme yolunda adım atıyoruz demektir. Bütün belediye başkanlarımız, aynı felsefe ile yola çıkıyorlar ve aynı felsefeyle çalışıyorlar” diye konuştu.

“Temel atılıyor, arkası yok”

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarının hükümetin dışarıdan aldığı krediden daha ucuza kredi bulabildiğini, bunun da güvenilir ve şeffaf olmalarından kaynaklandığını söyledi. 

Bunun, Türkiye’yi yönettiklerinde de aynı tablonun ortaya çıkacağı anlamına geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “83 milyon insanımız, Londra'daki bir avuç tefeciye mahkum edilmeyecektir. Bütün Türkiye’de hepimiz çalışacağız, üreteceğiz, kazanacağız ve bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz” dedi. 

Kılıçdaroğlu, İstanbul’un ulaşım sorununun hala çözülememesinin plansızlıktan ve kaynak yetersizliğinden kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Temel atmak kolay. Koyarsınız bir kürsü, mikrofonlar tamam; çağırırsınız vatandaşları temel atarsınız. Ondan sonra? Ondan sonrası önemli. Attığınız temel hayata ne zaman geçecek? Planlamasının yaptınız mı, yapmadınız mı? Kaynağını buldunuz mu bulamadınız mı? Asıl önemli olan bu. Geçenlerde 15 milletvekilimizi Şanlıurfa'ya gönderdik. Şanlıurfa'da, Şehir Hastanesinin 5 kez temeli atılmış. Ben de tabii konuşma sırasında, herhalde İnşaat devam ediyor diye söyledim. ‘Hayır’ dediler. Ortalıkta inşaat diye tek bir tuğla bile yok. Burada da benzer olay. ‘Metro yapacağız’ diyorlar. Açılışlar tamam, temeller tamam; arkası yok. Şimdi arkasını Büyükşehir Belediye Başkanımız, ekibi ile beraber dolduruyor.”

“İsraf bize kapalı”

İmamoğlu’nun raylı sistemlerde de işi uzmanına verdiğini ve Raylı Sistemler Daire Başkanı’nın da hem işin ehli olması hem de kadın olması nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “İşi ehline teslim ettiğinizde israf olmuyor. Eğer israf haramsa, israf savurganlıksa, israf milletten alınan vergilerin amacına uygun harcanmamasıysa, ayrı bir dünyaysa, o dünya bize kapalıdır. Biz, her kuruşun yerli yerinde harcanmasını isteriz. Her kuruşun hakkını vermek isteriz. Çünkü biliriz ki, o paranın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır” ifadelerini kullandı. 

“Sanıyorlar ki engel çıkarınca başkanlar hizmet üretemez”

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarına engeller çıkarıldığına da işaret ederek, “Sanıyorlar ki, ‘biz bu engelleri çıkardığımızda belediye başkanları hizmet üretemez.’ Hayır efendim. Belediye başkanı arkadaşlarıma söyledim: Asla şikayet etmeyeceksiniz. Göreviniz, önünüze çıkarılan engel ne kadar büyük olursa olsun, onu aşıp hizmete devam edeceksiniz. Ve belediye başkanlarımız da bunu yapıyorlar” dedi. 

Devlet, kin ve intikam duygusuyla değil, bilgi, birikim, erdem ve tecrübe ile yönetileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu kapsamda yeniden başlatılan metro hattının da işinin ehli olanlar tarafından bitirileceğini söyledi. 

“Esnafın, çiftçinin faizlerini sileceğiz”

İktidar olduklarında esnaf ve çiftçilerin kullandıkları kredilerin faizleri sileceklerini ve bütün mağduriyetlerini ortadan kaldıracaklarını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Yerel yönetimlerden başladık. Yerel yönetimlerdeki başarımız, merkezi yönetimde sağlayacağımız başarının işaretleridir. Türkiye'yi bu bölgede en kısa sürede bütün sorularından arındırıp, görkemli, güvenilir, saygınlığı giderek artan bir ülke haline getireceğiz. Demokrasisi gelişmiş, insan haklarına saygılı, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, herkesin aşının, işinin olduğu, evlatlarımızın geleceklerini yurtdışında değil Türkiye coğrafyasında aradıkları güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Birlikte Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız. Birlikte 83 milyon insanın Londra'daki bir avuç tefeciye hizmet etmesine son vereceğiz. Biz üreteceğiz, biz alın teri dökeceğiz ve biz kazanacağız. Esnafı ile çiftçisi ile memuru ile işçisi ile beraber yapacağız.”

“İşimizle yatıp, işimizle kalkıyoruz”

Törende konuşan Ekrem İmamoğlu da “İstanbul’a yeni metro hatlarının kurdelesini kesmek için son 12 ayda, 12’nci kez bir araya geliyoruz; ama başlattığımız ama bitirdiğimiz. “Tabiri caizse işimizle yatıp, işimizle kalkıyoruz. 16 milyonun sorunlarının çözümleri ile odaklanıyoruz” diye konuştu. 

İstanbul’un sorunlarının büyük ve kalıca çözümlere ihtiyacı olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu çerçevede, İstanbul’un ulaşım sorununu, ‘Raylı Sistemlerde Büyük Hamle’ anlayışıyla harekete geçirdik. Bu anlayışla çözmeye de kesinlikle kararlıyız” dedi. 

Geçmiş dönemlerdeki metro üretimleriyle ilgili bilgiler paylaşan İmamoğlu, 1994 -2019 yılları arasında, İstanbul’da, yıllık ortalama 5 kilometreden daha az metro inşa edildiğini aktardı. Bu rakamın dünya ortalamasının çok altında olduğunu ifade eden İmamoğlu, süreçle ilgili, “Neden İstanbul’a bu kadar az metro yapıldı? Neden 2019 yılında, 10 hatta, toplam 103,4 kilometrelik metro inşaatı 1 ila 2,5 yılı aşkın süredir ilerlemeden duruyordu biz göreve geldiğimizde” sorularını yöneltti. Yanıtı da“ Çünkü en başta akıl, bilime inanç, teknik insanlara inanç ister bu süreç” diye veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Ne yazık ki entegre bir ulaşım planı, bilimsel anlayış, şeffaflık, akılcı bir bütçe disiplini ve finansman ciddiyeti yönetimi, o dönemde yoktu. Onun yerine üzülerek ifade ediyorum ki; plansızlık, ne yazık ki israf, siyasi hesapların önde tutulduğu bir dönem ve de ne yazık ki kayırmacılık üzerinden projelerin önceliği tasarlanmıştı. Hatırlatmak isterim: 2017 yılı ortasında, 7 hat birden eş zamanlı ihale edildi. Bu hat da onlardan bir tanesi aslında. Ama bu ihaleler için ne bütçede para vardı ne de bir finansman modeli geliştirilmişti. Ne yazık ki, bu işleri alan yüklenicilerin, müteahhitlerin, göreve geldiğimizde bu sürece dair şaşkın, meraklı bakışlarına ben şahit oldum. Bu ihaleler ile ilgili bu parasızlık, tasarımsızlık üzerine şehrin orasına burasına çukurlar kazılmış ve öylece bırakılmıştı. Hani tabiri caizse, dostlar alışverişte görsün misali.”

“İsrafa, kayırmacılığa dayalı tüm uygulamalara son verdik”


Sürecin “baştan savma yürütüldüğünü” savunan İmamoğlu, “Metro inşaatları durmuştu. Çünkü devlet ciddiyetine, kamu yönetimi disiplinine aykırı uygulamalar nedeniyle, yurt dışı finans kurumları itibarlı ve şeffaf bulmadıkları metro ihaleleri için fon ayırmıyorlardı. Biz, işte bu kara tabloyu, vatandaşın üzerine mali yük, ulaşım sıkıntısı olarak, hatta çevre problemi olarak binen bu acı tabloyu kökünden değiştirdik. İsrafa, kayırmacılığa dayalı tüm uygulamalara son verdik. Yönetimde şeffaflığı ve bütçe disiplinini sağladık” değerlendirmesini yaptı.

 “Böylece, bir yandan metro için ayrılan öz bütçemizi, bir yandan da İBB’nin kurumsal güvenilirliğini artırdık” diyen İmamoğlu, “Bunun sonucunda da yurt dışından çok uygun koşullarla finansman bulmayı başardık, başarmaya devam ediyoruz. Yetmedi, uzun yıllardır yapılamayan tahvil ihracı sürecini; bu zor, ekonominin ne yazık ki kötü olduğu, yurt dışında itibarsız göründüğü bir dönemde gerçekleştirdik. Talep ettiğimizin 6 katı üzerinde ilgi görerek. Bütün bunların sonucunda durmak zorunda kalan metro inşaatlarını 16 milyon İstanbullu adına hızlıca başlattık” bilgilerini paylaştı.

“Bugün başlattığımız 7’nci projemiz” 

Yapımı devam eden metro hatlarıyla ilgili detaylı bilgiler veren İmamoğlu, “5 binin üzerinde insan, şu anda bu şantiyelerde işçi, emekçi olarak çalışıyor. O hızla da kurdeleleri kesmeye başladık. İstanbul’un kaybettiği yılları telafi edecek ve vatandaşlarımızı en kısa sürede metroyla buluşturacağız. İstanbul’un ulaşım sorununu, başta raylı sistemlerin katkısıyla kalıcı bir biçimde çözeceğiz” dedi

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin ise 2019’da göreve geldiklerinde, 10 metro şantiyesinden sadece 2’sinin çalıştığı, kalan 8’inin durdurulmuş olduğu bilgisini paylaşarak, “Bu, bugün başlattığımız 7’nci projemiz” dedi.

Kirazlı-Halkalı ve Mahmutbey-Esenyurt metro hatları için yapılan tahvil ihracıyla öz kaynak yarattıklarını aktaran Alpkökin, “Bu, Avrupa Yakası’nın çok önemli bir hattı. Yenikapı-Kirazlı hattının devamı niteliğinde. İlk etapta, 9.7 kilometrelik hattımızın ilk kısmını 3.5 kilometrelik projesini 2023 yılında açmak için, yüklenici firmamızla, inşaatçı firmamızla, tüm ekibimizle beraber burada 2023’e kadar çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu, yeniden üretimine başlanan hattın tünel kazma işlemini gerçekleştirecek TBM cihazını çalıştıran butona birlikte bastı.

Ajans Bizim

AdminAdmin