Dünya
Giriş Tarihi : 23-08-2021 09:10   Güncelleme : 23-08-2021 09:10
Abone ol

''Kırım Platformu'' kuruluş zirvesi Kiev'de toplanıyor

Uluslararası Kırım Platformu kuruluş zirvesi Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bugün toplanıyor.

''Kırım Platformu'' kuruluş zirvesi Kiev'de toplanıyor

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, zirveye katılmak üzere Kiev'e gitti. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Uluslararası #Kırım Platformu’nun Kuruluş Zirvesi’ne katılmak üzere #Ukrayna’dayız'' dedi. 

Çavuşoğlu, paylaşımında, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere tarafından karşılanış fotoğraflarına da yer verdi. 

40'a yakın ülke katılıyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 10 Ağustos'ta, Twitter hesabından  ''Üç Avrupa ülkesi daha 23 Ağustos'ta Kırım Platformu Zirvesi'ne katılımlarını teyit ederek, toplam katılımcı sayısını 37'ye çıkardı. Platformun uluslararası desteği ivme kazanıyor, bu nedenle daha fazla teyit bekliyoruz'' paylaşımını yapmıştı. 

Zirve kapsamında devlet başkanları, dışişleri bakanları, parlamenterler ve uzmanlar olmak üzere dörtlü çalışma düzeni öngörülüyor. Zirve kapsamındaki toplantılarda Kırım'ın Rusya'ya ilhakının tanınmaması ve Ukrayna'ya entegrasyonunun sağlanması, Karadeniz bölgesindeki silahlanma, Kırım halkına yönelik hak ihlallerinin tazmini konularının ele alınması öngörülüyor. 

Rusya ''not ediyor''

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Gazeta.ru haber sitesine açıklamalarda, konuya ilişkin soru üzerine, “Tabii ki Rusya (platforma katılacak) bu ülkelerin pozisyonlarını görüp not ediyor ve bundan gereken çıkarımları yapıyor” dedi.

 “Kırım'ın neyle ve nasıl yaşadığını anlamak için oraya gidilmesi gerektiğini'' belirten Zaharova, “Kırım ile hiçbir ilişkisi olmayan yerlere gidip Kırım konusu mühimmiş gibi davranmanın manası yoktur” değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Ukrayna hükümeti, Kırım Platformu forumunun ‘Kırım’ın yeniden Ukrayna’nın bir parçası olmasına yönelik uluslararası çabaların eşgüdümü'' amacına yönelik olduğunu belirtiyor. 

Kırım, 2014’te düzenlenen bir referandum ile Rusya’ya bağlandı. Ancak birçok ülke, bu referandumun sonuçlarını tanımıyor. Rusya ise Kırım halkının kendi geleceğini belirleme hakkını kullandığını ifade ediyor.