Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 09-07-2016 02:55
Abone ol

Kırşehir emniyetinden sokak düğünü yapanlara uyarı

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, sokak düğünü yapan düğün sahiplerini gürültü, yolun trafiğe kapatılması, yayaların geçişini engelleme gibi olumsuz durumlara karşı uyardı. Uyarıya uymayan düğün sahiplerine para cezası kesileceği belirtildi..

Kırşehir emniyetinden sokak düğünü yapanlara uyarı

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, sokak düğünü yapan düğün sahiplerini gürültü, yolun trafiğe kapatılması, yayaların geçişini engelleme gibi olumsuz durumlara karşı uyardı. Uyarıya uymayan düğün sahiplerine para cezası kesileceği belirtildi.

Ramazan ayının sona ermesiyle düğün sahipleri ve evlilik hazırlığındaki çiftlerin oldukça mutlu olduğu gözlenirken, emniyet müdürlüğü yetkilileri, sokak düğünlerinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı düğün sahiplerini uyardı. Düğün sahiplerine Kırşehir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu 51 nolu kararı gereğince; çevresel gürültü, cadde ve sokaklara araç trafiğini olumsuz etkileyecek şekilde masa ve sandalye konulması, çadır kurulması ve yayaların geçişlerini engelleyen durumlara karşı önlem amacıyla tebligatlar gönderildi. Ayrıca gece 23.00’dan itibaren herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın düğünlerin sonlandırılması için düğün sahiplerine bilgiler verildi.

SOKAK DÜĞÜNLERİNDE YASALARA AYKIRI HAREKET EDENLERE CEZA YAĞACAK

Emniyet müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre; yasalara uymayan düğün sahipleri ve vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu 32. maddesi gereği, izinsiz havai fişek atanlar 208 lira, aynı kanunun 36. maddesi gereği gürültü ve müzik yayını yapanlar 100 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Ayrıca ateşli silahlar kapsamında sokak düğünlerinde kurusıkı tabanca atanlar ve taşıyanlara 835 lira idari para cezası kesilecek. Sokak ve caddelerde trafiği tehlikeye düşüren ve engelleyenler 2918 Trafik Kanunu 14. maddesi gereği 391 lira para cezası ile cezalandırılacak.

SOKAK DÜĞÜNLERİNE ‘EVET’, GÜRÜLTÜYE ‘HAYIR’

Haziran ayı ortalarında, Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü ekiplerinin 500 kişi ile yaptığı ankette, düğünlerde ses yükseltici cihaz kullanılmasıyla ilgili ilginç sonuçlar dikkati çekmişti. Sokak düğünleri ve oluşturduğu gürültü kirliliği ile ilgili yapılan ankette, vatandaşların yüzde 74’ü sokak düğünlerine ‘evet’, gürültü kirliliğine ‘hayır’ demişti.

Endüstri tesisleri, eğlence yerleri, sokak düğünleri gürültüsü gibi şikâyet ve ihbarlar, illerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlükleri Alo 181 hattına yapılabiliyor. Alo 181 çağrı merkezi vatandaşlara 7 gün 24 saat hizmet veriyor.Cihan CİHAN