Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 30-06-2016 17:27   Güncelleme : 30-06-2016 17:27

Kırşehir Emniyeti'nden ‘telefon dolandırıcılığı ile mücadele' raporu

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şubesi tarafından, önleyici polislik hizmetleri kapsamında telefon dolandırıcılığı suçunun önüne geçilmesi ve vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla bir yılda yapılan çalışmaların raporu sunuldu.

Kırşehir Emniyeti'nden ‘telefon dolandırıcılığı ile mücadele' raporu

TDP Şubesi tarafından yapılan çalışmaların raporunda şu bilgiler yer aldı: “Vatandaşların ikametleri, iş yerleri, dernekler, resmi ve özel kurumlara yönelik ziyaretler gerçekleştirildi. Kent meydanı, parklar, taksi-dolmuş durakları, banka önleri ve vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları cadde ve sokaklarda açılan stantlarda 20 bin adet bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Ayrıca muhtarlar, mahalle sakinleri, özel güvenlik görevlileri, camii görevlileri, site-apartman sakinleri, banka ve PTT çalışanları, özel ve resmi kurumlar ile esnaflarımıza yönelik 218 defa toplantı düzenlendi ve 27 bin 968 kişiyle yüz yüze görüşme yapıldı. Banka önleri, ATM cihazları ile resmi kurum ve kuruluş binalarında vatandaşların görebileceği şekilde 106 adet afiş, cadde ve bulvarlarda 12 adet pankart asmak sureti ile bilinçlendirme yapıldı.”

İl Müftülüğü ile iş birliği yapılarak, telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı hazırlanan metinlerin Cuma namazı vaazı ve hutbelerinde birden çok okunmasının sağlandığı belirtilen raporda, ayrıca il ve ilçe merkezinde bulunan tüm camilerde bilgilendirmelerin devam ettiği belirtildi. 

KIRŞEHİR’DE 16 VATANDAŞ DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTARILDI

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü TDP Şube personelinin, son 1 yıl içinde değişik tarihlerde ATM cihazlarından işlem yapmaya çalışan 16 vatandaşın dolandırıldığı anlaşılarak, dolandırıcılığın son anda önlendiği kaydedildi. Raporda; “Ancak Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yapılan tüm bu çalışmalara rağmen ilimizde telefon ile dolandırıcılık olaylarının azımsanmayacak sayıda meydana geldiği, vatandaşlarımızın mağdur olduğu görülmektedir.” denildi.

DOLANDIRICILAR, ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE 23 VATANDAŞI MAĞDUR ETTİ 

Kırşehir TDP Şubesi tarafından, son 1 yılda 23 vatandaşın dolandırıcıların kullandığı çeşitli yöntemler ile nasıl dolandırıldığı ise şöyle sıralandı: “Kendisini banka ya da sigorta şirketi görevlisi olarak tanıtan ayrıca 0850... numaralı hatlar ile 10 kişi, kart aidat ücretlerinin iade edileceği ya da 'sigorta gününün dolduğu eğer yaptırmazsanız icra gelecek' demek suretiyle vatandaşları telaşlandırmak sureti ile 5 kişi, kuyumcuda soygun olayı olduğu sırada nüfus cüzdanının olay yerinde bulunduğuna ikna ederek 3 kişi, terör örgütünün kimlik bilgilerini, banka hesaplarını veya telefonunu kullandığı yöntemi ile 2 kişi, kendini banka görevlisi olarak tanıtıp yurt dışından kredi kartıyla oyun satın alınmış olduğuna inandırarak 1 kişi, sosyal medya hesaplarından telefon numaralarına 'hediye kazandınız' ya da 'çekiliş kazandınız' gibi SMS’ler atarak vergi veya kargo ücreti adı altında 2 kişi bu şekilde dolandırılmıştır.”

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARILAR

TDP Şubesi tarafından, vatandaşların telefon yoluyla dolandırıcıların mağduru olmaması için yapılan uyarı ve önlemler şöyle oldu: 

"- Telefondaki tanımadığınız kişi hangi unvanı kullanırsa kullansın, sizden para, altın vb. şeyler isteyerek yardımcı olmanızı istiyorsa bilin ki dolandırılıyorsunuz,

- Telefondaki şahsın isteklerine başkasına danışmadan cevap veriyorsanız kesin olarak dolandırılıyorsunuz,

- Sözde operasyonda polisinde olduğunu, kimseye bundan bahsedilmemesi telkinine kandığınız an kesinlikle dolandırılıyorsunuz. Dolandırılan kişilerin istisnasız tamamı bu telkine uymalarından dolayı dolandırıldılar, 

- Tanımadığınız numaralardan gelen çağrılara dikkat ediniz. Çünkü dolandırıcı olabilirler,

- Polis, Jandarma, Cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayınız, 

- Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyiniz. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayınız. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız, 

- Hiçbir kamu görevlisinin para isteme yetkisi yoktur, isteyenlere itibar etmeyiniz, 

- 'Konu hakkında hiçbir kimseye bilgi verme' veya 'Telefonu kapatma' gibi söylemlere kesinlikle aldanmayın,

- Unutmayınız, duyarsız kaldığınızda siz veya bir yakınınız, dolandırıcıların mağduru olabilir. Dolandırılmamak için lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin."

 

CİHAN

 

AdminAdmin