Gündem
Giriş Tarihi : 14-03-2021 17:23
Abone ol

Koca: Tüm insanlık gördü ki sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır. Üstlendiğimiz sorumluluk da bir o kadar ağırdır

Bakan Koca: "Tüm insanlık gördü ki, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır. Üstlendiğimiz sorumluluk da bir o kadar ağırdır." dedi.

Koca: Tüm insanlık gördü ki sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır. Üstlendiğimiz sorumluluk da bir o kadar ağırdır

Sağlık Bakanı Koca, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Youtube üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının sadece bir meslek seçmiş kişiler olamadığını, ömrünü başka insanların hayatlarına dokunma, onları koruma ya da iyileştirmeye adamış kişiler olduğunu söyledi.

Koca, devletin yaşamasını, insanın yaşamasına bağlamış bir geleneğin mensupları olduklarını ifade ederek, hekimlere hitaben, ''Bugünlerde sizlerin neler yaptığını anlatacak nesiller yetişecek'' dedi. 

Bakan Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yılı Türkiye'nin teklifi üzerine 'Sağlık Çalışanları Yılı' ilan ettiğini de dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının son dönemde eve dönerken aklında 'ya evdekilere zarar verecek bir şeyle dönmüşsem' düşüncesinin olduğunu kaydeden Koca, bu fikrin sağlık çalışanlarını ailelerinden ayrı bıraktığını ifade etti. Koca, bugüne kadar büyük kayıplar verildiğini anlatarak, ''Meslektaşlarımızdan ve ailelerimizden can yakan kayıplarımız oldu. Canlarımız yandı. Ruhları şad olsun. Gece gündüz demeden çalışan, bu kutsal görevi büyük fedakarlıklarla yerine getiren, varlıkların en şereflisi olan insana hizmet onurunu göğsünde taşıyan meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını yürekten kutlarım'' dedi.

Bu haftanın Sağlık Haftası olarak kutlandığını da anımsatan Koca, ''Bizim vazifemiz üstü açılanı örtmek, düşeni kaldırmak, ağlayanı güldürmektir. Ağrıya ilaç, yaraya merhem olmaktır. Cerahata  neşter vurmaktır. Bugünlerde istisnasız, tüm insanlık gördü ki, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır. Üstlendiğimiz sorumluluk da bir o kadar ağırdır" diye konuştu.

Hekimlerin hastanın nabzını tuttuğu kadar, toplumun nabzını da tutan bir misyonun sahibi olduklarını belirten Koca, 14 Mart 1919'un böyle bir duyarlılığın, böyle bir adanmışlığın tarihe mührünü vurduğu gün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle 14 Mart'ın 'bu ülkenin okumuş gençliğinin bir iftihar vesilesi' olduğunu vurgulayan Bakan Koca, 14 Mart 1919 gününün, İstanbul'da emperyalist güçlere karşı bir tepki ve direniş hareketinin adı olduğunu ifade etti. Salgın döneminde geçen 1 yıl boyunca tüm dünyada insanları hayatının etkilendiğini kaydeden Koca, salgının etkilediği kesimlerin başında da sağlık çalışanlarının geldiğini, onların ön saflarda mücadele verdiklerini dile getirdi.

Koca,  yapılacak çok iş ve gidilecek daha yol olduğunu dile getirerek, ''İhtiyacımız olan azimli, kararlı, donanımlı ve hakkaniyeti gözeten yetkin kadrolardır. İnsana değer veren, insan sevgisini mesleğinin şiarı edinmiş güçlü ve nitelikli sağlık ordusudur. Geleceğimiz buna bağlıdır. Ülke olarak bu hasletlere sahip bir sağlık ordumuz var. Bu nedenle geleceğimizden de eminiz" dedi.

Ajans Bizim