Siyaset
Giriş Tarihi : 10-01-2018 09:29   Güncelleme : 10-01-2018 09:29
Abone ol

Köksal: İktidarımızda gazeteciler özgür olacak

CHP Milletvekili Av. Burcu Köksal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada gazetecilerin gerçekten özgürce haber yapabilecekleri bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.

Köksal: İktidarımızda gazeteciler özgür olacak

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, basının sorunlarını dile getirdi. Köksal, “Bugün Türkiye’de basın ve haber alma hürriyeti bakımından en önemli sorun, iktidarın ‘Ya bendensin, ya hainsin’ denklemine oturttuğu düzendir. İktidarı eleştiren gazetecilerin başına ne geleceği meçhuldür. Bu gazeteciler, bir gün kalktıklarında gözaltına alınabiliyor, bir gün kalktıklarında sosyal medyada linçe uğrayabiliyor, bir gün sokakta yürürken fiili saldırıya uğrayabiliyor. Türkiye, cezaevindeki gazeteciler sıralamasında ne yazık ki dünyada ilk sıralarda” dedi. 
 

İKTİDAR PEMBE GAZETE İSTİYOR

Gazetecilerin kamu adına görev yaptıklarını vurgulayan Köksal, “Gazeteciler, kamu adına, vatandaşın sesini kamu organlarına, kamu organlarının hizmetlerini de vatandaşa duyurmak için çalışıyorlar. Bunu özümseyemeyen iktidar ise adeta Pembe Gazete çıkarılmasını isteyerek sadece duymak ve görmek istediklerinin yazılmasını arzu ediyor. Arzu etmekle kalmıyor, basın kuruluşlarının en yüksek sorumlusundan başlayarak baskı uyguluyor. ‘Şu gazeteciyi istemiyorum’, ‘Bu gazeteciyi susturun’ gibi yasadışı talimatlarla gazetecilerin işini yapması engelleniyor” ifadelerini kullandı. 
 

AKREDİTASYON, YASAKLAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi devlet kurumlarının gazeteciler arasında akreditasyon adı altında ayrımcılık yaptığını hatırlatan Köksal, “Akreditasyon, ülkemizde ‘Benim istediğimi yazmayan gazeteci, istediği soruyu sormayan televizyoncu toplantımı takip etmesin’ demek için uygulanıyor. Oysa demokratik bir ülkede akreditasyon, o toplantı veya görüşmeye hangi muhabir ve kameramanın görevlendirileceğini bildirmek için yapılır. Akreditasyonun amacı yasaklama değil, isim belirleme olmalıdır” diye konuştu. 
 

MADDİ ZORLUK, SEKTÖRÜ VURUYOR

Türkiye’deki basın kuruluşlarının maddi zorluk çektiğini vurgulayan Köksal, “Gazeteciliğin bir sorunu da maddi zorluktur. Maddi zorluk hem basın kuruluşunu, hem gazeteciyi hem de gazeteci olmak isteyen binlerce kişiyi ilgilendirmektedir. Maddi zorluk çeken basın kuruluşları, ek bir istihdam olanağı sağlayamamakta, basın kuruluşlarındaki işler gereğinden az kişiyle sürdürülmeye çalışılmakta, gazeteci iş dışında kendisini geliştirici ve kafasını rahatlatıcı bir faaliyet yürütememektedir” dedi. 
 

HİÇBİR PATRONA TALİMAT VERİLMEYECEK

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında basının sorunlarının çözüleceğini kaydeden Köksal, “Önce şunu kesin olarak söyleyeceğiz: İktidarımızda basın kuruluşları özgür olacak, gazeteciler özgür olacak. Bizim iktidarımızı belge ve bilgi ekseninde rahatça eleştirebilecekler. Bizim iktidarımızda televizyon patronlarına ‘Bizim toplantımızı kesintisiz canlı yayınla vereceksiniz’ denilmeyecek. Bizim iktidarımızda hiçbir patrona ‘Şu gazeteciyi kovun’ talimatı verilmeyecek. Bizim iktidarımızda başta resmî ilanlar olmak üzere basın kuruluşlarının ayakta durabilmesi için ne gerekiyorsa yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.