Gündem
Giriş Tarihi : 05-11-2021 09:42   Güncelleme : 05-11-2021 09:42
Abone ol

Kömür Fiyatlarındaki Fahiş Artış 24 Milyon Yurttaşı Vuracak

CHP Antalya Milletvekili ve Ekonomi Masası Koordinatörü Çetin Osman Budak, kış aylarına girilirken kömür odun fiyatlarındaki artışın yaklaşık 24 milyon yurttaşı evlerini ısıtamama tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağını söyledi. TÜİK rakamlarına göre son bir yılda kömür fiyatının yüzde 88, odun fiyatının yüzde 38 arttığına dikkat çeken Budak, “Bir yandan doğalgaza gelen zamlar zaten vatandaşımızın belini büktü. Diğer yandan Türkiye’deki hanelerin yüzde 31’inin doğalgaza erişimi yok. Doğalgaza erişimi olmayan 7 milyon 752 bin hanede yaşayan yaklaşık 24 milyon kişi kömür ve odun fiyatları nedeniyle bu kış donacak” dedi.

Kömür Fiyatlarındaki Fahiş Artış 24 Milyon Yurttaşı Vuracak

 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmelerine başlanan 2022 bütçesinde fiyat artışları nedeniyle tam anlamıyla zemheri yaşayacak yurttaşa yönelik herhangi bir tedbir bulunmadığının altını çizen Çetin Osman Budak şöyle konuştu:

 “Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’ne göre Türkiye’de 2020 yılı sonunda 24 milyon 604 bin hane var.  Doğalgaz abonesi olan hane sayısı ise 16 milyon 841 bin. Doğalgaza erişimi olmayan 7 milyon 752 bin yurttaşımız kömür ve odunla ısınarak kışı geçirmek zorunda. TÜİK’e göre geçen sene tonu bin 142 lira olan kömür fiyatı bu sene 2 bin 159 liraya yükseldi. Bu rakamın aslında piyasadaki kömür fiyatlarının çok altında olduğunu biliyoruz. Kömürün fiyatı bir aylık asgari ücreti geçmiş durumda. Sadece kömür değil, odun fiyatlarındaki artış da açıklanan yıllık enflasyonun çok üzerinde. Yakacak kışlık odunun fiyatı bir senede yüzde 38 arttı.  Vatandaş böyle giderse evdeki eşyalarını ısınmak için yakmak zorunda kalacak. 

“YANDAŞA AYIRDIĞINIZ 42,5 MİLYAR LİRA GARANTİ ÖDEMEYİ, KARA KIŞ FONUNA AKTARIN” 

Millet İttifakı belediyeleri bu kış ısınma sorunu yaşayacak tüm yurttaşlarımızın yanında olmaya gayret gösterecekler, ama merkezi bütçeyi kullanma yetkisinde olan iktidar zemheride yurttaşı kaderine terk etmiş durumda. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam edilen 2022 bütçesinde bu yurttaşlarımıza yönelik herhangi bir destek ayrılmadı.  İktidar, yandaş müteahhitlere verdikleri garantilere 2022 bütçesinde 42,5 milyar lira gibi dev bir kaynak ayırdı. Dövize endeksli bu garanti ödemelerini Türk Lirasına çevirerek ödeyin. Devletin elinde kalacak miktarı da bir kara kış fonu kurarak dar gelirli vatandaşlarımıza aktarın.”