Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2016 10:55   Güncelleme : 17-03-2016 10:55
Abone ol

Konferans ile Çanakkale şehitleri yâd edildi

NEVŞEHİR - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101

Konferans ile Çanakkale şehitleri yâd edildi
NEVŞEHİR - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Tarih bölümü tarafından ‘101. Yılında Çanakkale Ruhu’ konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Filiz Kılıç Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi Beyaz Salonda Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü tarafından düzenlenen konferansa Rektör yardımcıları Prof. Dr. İlyas Gökhan ve Prof. Dr. Abdullah Şengül, akademik ve idari personel, öğrenciler, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan yaptı.

Çanakkale Zaferi’nin önemine değinen Gökhan, "Konferansımıza konuşmacı olarak katılan Erciyes Üniversitesinden değerli hocamız Ahmet Nedim Kilci’nin bu üniversitemizdeki ikinci konferansı. Kilci, adeta kendisini Çanakkale Zaferi'ne ve Çanakkale şehitlerine adamış birisi. Çanakkale Zaferi, Osmanlı Devleti’nin kazandığı son iki zaferden biridir. Diğeri ise 1916 Kut’ül-Amare’dir. Irak’ta 16 bin kişilik İngiliz ordusu başlarındaki komutanlarıyla birlikte Türk ordusu tarafından esir alınmıştır. Çanakkale Kurtuluş Savaşı’nın ilham kaynağıdır. Bu bakımdan Çanakkale Zaferi'nin milletimiz ve tarihimiz için önemi çok büyüktür.” diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Erciyes Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kürsüsünde görevli öğretim elemanlarından Ahmet Nedim Kilci, Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında milli birlik ve beraberliğin önemine değinen Kilci, “Çanakkale; imanıyla, ruhuyla, vatan sevgisiyle ve milli şuurla vatanını bekleyen Mehmetçiğin destan yazdığı yerdir. Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çanakkale harbinin en yaşlı gazisi Hüseyin Kaçmaz 'Memleketimin toprağı döşek, gökyüzündeki ay ve yıldızlar yorgan, taşı ise yastık oldu' diyor. Bu nedenle bu vatan için can vermiş kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anmak hepimizin borcudur. Bir Mehmetçik vurulduğu zaman değil, unutulduğu zaman ölür. Şehitleri asla unutmamamız gerekir. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır.” dedi.

Kilci’ye konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Şengül teşekkür ederek, plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.Cihan