Sağlık
Giriş Tarihi : 30-06-2021 09:44   Güncelleme : 30-06-2021 09:44
Abone ol

Koronavirüsü tespit eden yüz maskesi geliştirildi

ABD'li araştırmacılar, koronavirüsü kullanıcının nefesinde 90 dakikada tespit eden biyosensörlü yüz maskeleri geliştirdi.

Koronavirüsü tespit eden yüz maskesi geliştirildi

Bilim adamları, koronavirüsü tespit etmek için yüz maskelerine sığabilen devrim niteliğinde bir biyosensör geliştirdi.

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)  ve Harvard Üniversitesi'nden bilim adamları, kullanıcının nefesinde,  standart bir PCR testiyle benzer düzeyde doğrulukla, 90 dakika içinde koronavirüsü tespit eden ve bütün bir laboratuvarın işini yapabilen bir maske geliştirdi.  

Fikir, Ebola virüsünün ortaya çıkması sırasında birkaç yıldır geliştirilmekte olan ve COVID-19 nedeniyle testleri hızlandırılan “wFDCF” adlı yeni bir teknolojiye dayanıyor.  

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Doktor Peter Nguyen,''"Virüsle mücadele için küresel çabaya katkıda bulunmak istedik ve onu tespit etmek için wFDCF'yi yüz maskelerine dahil etme fikrini bulduk. Bu teknoloji, virüsleri hızlı ve düşük maliyetli antijen testleri ile PCR testleri kadar iyi tespit edebilir" dedi.

Sensör teknolojisi, her türlü virüs veya toksini tespit edecek şekilde programlanabilir. Tehlikeli maddeler veya patojenlerle çalışan bilim adamları için cep laboratuvar önlüklerine sığacak kadar küçüktürler.

Maskeyi kullananların önce 15 ila 30 dakika boyunca nefes alması ve ardından sisteme az miktarda su bırakan maske üzerindeki bir düğmeye basması gerekiyor.  90 dakika sonra kullanıcılar, Covid testi sonuçlarını hamilelik testine benzer bir okuma şeridi üzerinde alıyor.  

Maskeler, kullanıcı testi gerçekleştirmek için bir düğmeye bastığında küçük bir su rezervuarı bırakarak çalışıyor ve sensör, herhangi bir Covid partikülü olup olmadığını tespit etmek için kullanıcının nefesindeki damlacıkları analiz ediyor.

Ekip şu anda sensörü üretmelerine yardımcı olacak iş ortakları arıyor. Dolayısıyla maske hemen mevcut olmayacak, ancak araştırmacılar bunun başka bir salgını durdurmak için yoğun bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca araştırmacı Soenksen, askeri giysilerdeki zararlı kimyasal maddelerin tespiti veya laboratuvarlarda ilaca dirençli bakterilerin test edilmesi gibi, bu teknolojinin sonsuz uygulamalara da sahip olabileceğini söyledi.  

Ajans Bizim