DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 26-07-2016 14:27

PANİK VE GEBELİK

Sevgili okuyucu,

ülkemizin içinden geçtiği şu zor günlerde, yaşanan duygusal panik havası herkese olduğu kadar hatta belki de daha fazla hamilelere de yansımakta. Panik, şiddet kelimesinin karşılığı olan terör ile kardeştir. Duygusal olarak şiddete verdiğimiz bir yanıt. Kaç veya savaş tepkisidir bu. Peki hamilede neler yapar?

Şiddet veya korku vücudumuzda böbreküstü bezinden salınan adrenalin ve daha az miktarda da noradrenaline maruz bırakır bizi. Bu hormonlar alarm hormonlarıdır. Vücudun enerjisini kaçmak veya savaşmak için kullandığımız organlara yöneltir. Kalbimiz daha hızlı çalışır ve daha güçlü kasılır. Göz bebeklerimiz daha iyi görmek üzere yapılanır. Kaslarımız koşmak veya savaşmak üzere hazır bekler. Kan dağılımımız değişir. Mide, barsaklar gibi o sırada daha gereksiz görülen sindirim organlarından savaş organlarına doğru kan akımı yönlendirilir. Böbreklere giden kan akımı azaltılır ve idrar çıkışı da azalır. Çünkü o sırada savaş vardır. Beynin korunması önemlidir. Kan yüksek hızda beyin, kalp, kaslar arasında dağıtılır. Bu durum çok uzun süremez. Eğer stres, korku, panik uzun süreli olursa oluşan bu uyum değişiklikleri kan akımını azalttığı organlara zarar vermeye başlar.

Mide ve barsaklar artık kansızlıktan sıkılır ve bozukluklar baş gösterir. Gaz, kabızlık, karın ağrıları oluşur. Böbrek sürekli atması gereken toksinleri azalttığı idrar çıkışı yüzünden atamaz duruma geldiği içim kendi kendisine zarar vermeye başlar. Vitamin sentezi görevlerini yapamaz hale gelir. Hiçbir organ kendi varlığı için gerekli olan oksijeni taşıyan kanı almadan uzun süre dayanamaz. Organların görevlerini yerine getirebilmesi için önce kan akımı gerekir. Gelen kanda da yeterli oksijen ve şeker olmalıdır. Kaç ve savaş tepkisinde hem şeker hem oksijen normalden fazla olarak gelir. Ama uzun süreli devam edemez. Bir süre sonra vücut tükenir ve yorgunluk işareti olan laktik asidi salgılayarak ortamı daha da asit hale çevirir.

Gebelikte bu tepkilerin hepsi aynıdır. Sadece zarar görecek bir yapı daha eklenmiştir. Plasental bölüm. Plasenta halk arasında ''bebeğin eşi'' diye bilinen kısımdır. Gerçekten de bebek kadar değerlidir. Çünkü plasenta ne kadar sağlam ve sağlıklı ise bebek de o kadar sağlam ve sağlıklı olacaktır. Plasentanın görevi anneden gelen besinleri, hormonları, oksijeni bebeğe aktarmak ve aynı zamanda gebeliğin devamını sağlayan bazı hormonları yapmaktır.

Stres bozuklukları veya panik durumunda yaşanan enerji ve kan akımının yeniden düzenlenmesi sonucunda plasentaya giden dolayısıyla da bebeğe giden kan akımı azalır veya bozulursa bu durum gebelik için zarar verici bir hale gelir.

Anne adayının kendisini oluşabilecek panik duygusundan uzak tutmak için yan yollar bulması önemlidir. Herkesin kendisini rahatlatma ve sakinleşme şekli farklıdır. Kimi kadın yemek pişirerek rahatlar, kimisi kitap okuyarak rahatlar, kimisi ağır sporlar yaparak rahatlar, kimisi örgü örerek rahatlar. Sonuç olarak her hamile farklı yöntemlere başvurabilir.

Anne adayları kendi ruhsal durumlarının farkına varamayabilir. Dışardan gözlemleyen kişiler anne adaylarında,

uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri veya dalgalanmaları (şiddetli yeme eğilimi veya uzun açlık dönemleri), dışkılama değişiklikleri (ağır kabızlık veya ishal atakları), ağlama krizleri, yerli yersiz ağlamaya meyil, sorunları büyütmek ve endişeyi sürekli hale getirme eğilimleri görüyorlarsa takip eden kadın doğum uzmanıyla bu durumu paylaşmak ve hamilelikte psikolojik dnışma ve destek vermek yerinde olur.

Anne adaylarının geçtiğimiz bu zor dönemlerde sağlıklı bir ruh haline kavuşup, endişeyle mücadele etme yeteneğini kazanmaları halinde doğacak bebeklerini şimdiden bir kozaya alarak ileride daha hırçın, kavgacı çocuklar olma yolundan çevirme, hatta bazı yayınlara göre otizm ve şizofreniye karşı bir kalkan oluşturmayı başardıkları bilinmektedir.

Güzel ülkemizin, güzel insanlarıyla aynı bayrak altında daha nice sağlıklı hamilelikler ve doğumlarla yeni ve güçlü nesiller oluşturmak için kalın sağlıcakla.....

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA