DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Erkan Başboğa
Erkan Başboğa
Giriş Tarihi : 15-08-2016 13:22

DARBEDER OLMAMAK İÇİN, İKTİDAR OLMAK İÇİN İDEOLOJİK EĞİTİM

Bugünkü duruma baktığımızda artık darbenin nasıl olduğunun, gerçek mi yalan mı olduğunun bir öneminin kalmadığını görüyoruz.

Bu darbe psikolojisinin AKP’ye yaradığını bu darbeden AKP’nin mağduriyet yaratıp halk desteğini arttırdığını görüyoruz. Bu yüzden bizim bu darbe psikolojisinden bir an önce kurtulup, iktidara gelmek için strateji belirlememiz gerekmektedir.

 

Bu stratejinin temelinde de eğitim olmalıdır.

 

Fethullah Gülen 1970’li yıllardan beri yurtlar kurup, okullar açmaya başlayarak kendi ideolojisine yönelik bir gençlik oluşturdu. Milli görüşçüler ve diğer tarikatlarda aynı şekilde örgütlenip kendi ideolojilerini o zamanki gençlere yaydı.

 

Bu gruplar eğitimi kendi ideolojisini yaymak için bir silah olarak kullandı. 

 

Rahmetli Uğur Mumcu’nun 90’lı yıllarda dediği gibi bu tarikat yurtlarında okullarında okuyanlar hakim, savcı, asker ve bürokrat oldu hatta iktidar oldu. Yine bugün birçok düz lisenin İmam Hatip lisesine dönüştüğünü görüyoruz. Bu da bugün FETÖ’nün uyguladığı politikayı yarın hükümetin İmam Hatipler yoluyla devlette kadrolaşmak için uygulayacağını gösteriyor.

 

Peki biz ne yapıyoruz? Çocuklarımızı, gençlerimizi AKP’nin 14 yıldır içine ettiği Milli Eğitim politikasına teslim ediyoruz. Herhangi bir strateji belirlemiyoruz. 

 

Bu köktendinci sisteme karşı çıkan ve harekete geçen bir tek kişi oldu. O da Türkan Saylan. Ona da mirasına da sahip çıkamadık. CHP’ye yakın birçok dernek, vakıf ve işadamı varken bir tane eğitim ile ilgili proje geliştiremedik. Karşımızda Cumhuriyet ideolojisine düşman bir nesil yetiştirilirken bizim herhangi bir proje geliştirmememiz en büyük eksikliğimizdir.

 

Zaten bunun sonuçlarını da seçimlerde görüyoruz.

 

18-24 yaş arası seçmenin yüzde 39'u AKP'yi, 22'si HDP'yi, 19'u MHP'yi ve, 17'si CHP'yi tercih etmiş.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde 1 milyon 386 bin genç ilk defa oy kullanmış. Ve CHP bu gençler arasında tercih edilen son parti.

 

Bu sonuçlara bakıldığında yıllar geçtikçe CHP’nin oy oranının düşeceğini gözlemliyoruz.

 

Bu yüzden CHP’nin en başta gençlerin neden CHP’ye oy vermediğini tespit etmesi, gençlerle diyaloğunu geliştirmesi, ilk başta parti içerisindeki gençlerin sorununa çözüm bulması ve sahip çıkması gerekmektedir.

 

Parti dışındaki gençlerin partimize gelmesi için, CHP’nin çekiciliğinin olabilmesi için ilk başta gençlerimize pankart asmak ya da slogan atmanın ötesinde görev ve sorumluluklar verilmeli ve gençlerin parti içinde yükselmesinin önü açılarak partiye aidiyeti sağlamlaştırılmalıdır.

 

Ayrıca şu bir gerçektir ki bir siyasi partinin iktidara gelebilmesi için ideolojisini yayması gerekmektedir. İdeolojinin yayılması için de ideolojik bilgi birikimine sahip eğitimli genç neferlere ihtiyaç vardır.

 

Bu genç neferlere sahip olabilmek için 81 ilde örgütlü parti içinde bir “siyaset akademisi” kurulmalı ve bu siyaset akademisinde sertifikalı kurslar düzenlenip, ideolojik eğitim verilmeli ve gençlere dava bilinci aşılanmalıdır. 

 

Gençlere Atatürk İlke ve İnkılapları'nın temel nedenlerini, devlet içindeki işleyişini ve gerekliliğini, Cumhuriyet felsefesini, sosyal demokrasiyi, insan haklarını özümsetecek eğitimler verilmelidir. 

 

Çünkü bugün genç olanlar aynı zamanda yarın bizi ve ülkemizi yönetecek kadrolardır.

 

Bugün Deniz Gezmiş’in bir kahraman olarak anılmasının, zamanında etrafında binlerce gencin kenetlenmesinin ve idam sehpasında altındaki tabureyi tekmelemesinin nedeni ideolojisine olan inancı ve dava bilincidir. Yeni Deniz Gezmişler de ancak ideolojik eğitimle ortaya çıkar.

 

CHP gençleri eğitmeden, Cumhuriyet ideolojisini özümsemiş gençler yetiştirmeden, gençlerin sorunlarına çözüm üretmeden gençleri anlayamadan iktidara gelemez! 18-24 yaş arası gençlerin parti tercihlerine baktığımızda, tercih edilen son parti olmamızdan yıllar geçtikçe oy oranımızın azalacağını görüyoruz.

 

Cumhuriyet bizim özgürlüğümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti Atalarımıza altın tepsi ile sunulmadı. Bu Cumhuriyet’te Behiç Erkinlerin, Vecihi Hürkuşların, Tayyare Rahmiye Hanımların, Fatma Seher Erdenlerin kanı, emeği ve gözyaşları vardır. Biz sırf bu insanlar için, bu insanların emeklerinin anamızın ak sütü gibi helal olabilmesi için asla yavaşlamadan, asla yorulmadan, asla cesaretimizi kaybetmeden, asla inancımızı kaybetmeden mücadele edip savaşmalıyız!

 

Bu yüzdendir ki;

Biz nefret tohumları ekip kindar bir nesil değil,

Sevgi tohumları ekerek gelecekte barışı tesis edecek aydın bir nesil yetiştireceğiz!

NELER SÖYLENDİ?
@
hatice yaşar 4 yıl önce
Kesinlikle Chp nin sirkelenmesi lazim...yaslilardan kurtulmasi mangal yurekli birisi genc biridi lazim..
ARŞİV ARAMA