DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 16-08-2016 15:07

VAJİNAL AKINTI NE ZAMAN DOKTORLUKTUR?

Vajina, halk arasında ''hazne'' olarak da bilinir. Rahim ile vajina terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığına pratikte oldukça sık rastlarız. Vajina dış dudaklardan rahime doğru uzanan bir tünel gibidir. Latince torba, kese tarzı oluşum anlamındadır. Uzunluğu 6.5-12.5 cm arasında,  genişliği 2-3.5cm arasında değişebilen, esnekliği bebek başını dışarıya çıkarabilecek mükemmellikte bir organdır. Herkesin eli, ayağı, kulağı gibi vajinasının boyutları da değişkendir ve o kişiye özeldir.

Vajina kendisine özgü salgısıyla ortamı asitleştirerek, mantarların ve zararlı bakterilerin oluşumuna izin vermeyen bir kimyaya sahiptir. Laktobasiller gibi pek çok mikroorganizma uyum ve barış içinde yaşadığı ve belli oranları koruduğu sürece, vajina zararlı bakterileri ve mantarları engelleyen bir çit gibidir. Aşırı yıkamak, sabunlamak, asitlik derecesi uygun olmayan krem, jel veya nemlendiriciler kullanmak, uygunsuz tampon kullanmak, sıkı ve dar çamaşır ve pantolonlar veya hava aldırmayan sentetik giysiler ve çoraplar vajinal asitliği bozarak vücuda zarar verir.

Uyarı sistemi olarak rahatsızlık verici akıntılar başlar. Akıntı ya kokar, ya kaşınır, ya da ikisi birden olur. Kadınlar çamaşırlarındaki yoğunluğun artışından, iç çamaşırlarında her zamankinden farklı olan renkten, ciltlerindeki tahriş, kızarıklık veya kaşıntıdan durumu hemen kavrarlar. Vajinanın her tür iltihabına vajinit denir. Bazen etken bir bakteri, bazen bir virüs, bazen bir kimyasal veya allerjen olabilir. Etkene göre tedavi şekiileneceği için, ayrıntılı bir hikaye ve düzgün bir muayene ile tedavi mümkündür.

Sık tekrarlayan vajinitler bazen şeker hastalığı gibi metabolik hastalıkların belirtisi de olabilirler. Havuz sularındaki aşırı klor gibi çevresel etkenler de kimyasal dengeyi bozarak vajiniti tetikleyebilir. Sık tekrarlayan vajinitlerde ısrarla aynı doktorun oluşan her yeni enfeksiyonu görmesini sağlayarak, aynı etken tarafından birden çok kez mi vajinit oluyorsunuz, yoksa ayrı ayrı etkenler aynı sonucu oluşturduğu için geçmiyor mu sanıyorsunuz ayırt edilmesini sağlayabilmek adına düzenli olarak doktora gitmelisiniz.

Vajinal kültürlerle enfeksiyon tanısını koymak ancak işin içinden çıkılamayılan zor ve inatçı enfeksiyonlarda tercih edilir. Çünkü vajinal ortamda pek çok zararlı bilinen bakteri aşırı çoğalmadığı sürece vücuda zarar vermeden yaşayabilir. Yani vajinal kültürlerde koloni sayısının aşırı olduğu belirtilmediği sürece her tür bakteri kültürde üreyebilir. Bu durumda hekimler özellikle belli bakteriler veya virüsler için daha spesifik, etkene özel kültürleri tercih ederler. Hiçbir sorununuz veya şikayetiniz yokken bazen smear testinde vajinit etkeni bir bakterinin saptanması mutlaka enfeksiyonunuz olduğu anlamını taşımayacaktır.

Vajinanın torba veya hazne şeklindeki yapısı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından da kadını daha yatkın kılar. Erkek cinsel organı yapısı gereği akıntıyı dışarıya daha kolay atarak, mikrobik etkenleri savuşturabilirken, kadında vajina spermi içerde tutmak amacıyla akıntıdaki mikrobik etkenleri de dışarıya atmakta zorlanır. Dolayısıyla korunmasız bir cinsel ilişkide bir kadının hastalık taşıyan bir erkekten mikrop kapması daha kolayken, erkek için risk aynı oranda değildir.

Vajinal akıntınız kokulu, kaşıntılı, sizi tahriş eden, kasık ağrıları veya idrarda yanma bulgularına eşlik eden bir durumda ise doktorunuza başvurunuz. Rahim içi araç (spiral) veya tampon kullanımınız varsa akıntılara karşı daha hassas ve dikkatli olunuz. Havuz gibi ortamlar veya aşırı nemli hamam, sauna, ıslak mayo, dar pantolon, naylonlu ve sentetik iç çamaşırları veya tayt alışkanlıklarınız varsa mantar enfeksiyonlarına karşı tedbirli olunuz. Hepimize mutlu vücutlar ve sağlıklı vajinalar. Kalın sağlıcakla.

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA