DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yelda Gargun
Yelda Gargun
Giriş Tarihi : 14-05-2016 04:30

OKUMANIN ÖNEMİ

          Okumak, insanın kişisel gelişimini sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Kendinizi iyi bir şekilde ifade etmek ve düşüncelerinizi olgunlaştırmak olarak düşünebilirsiniz. Beyni güçlendirmekle birlikte, konsantrasyon ve algılama etkinliğini kuvvetlendirir, hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirir. Hayal edemeyen insan kendini ve düşüncelerini gerçekleştiremez.

          Okumak insanı yormaz, bilakis rahatlatma özelliğine sahiptir, hayatımızı güzelleştirir ve insanlarla iletişimimizi artırır. Okuyan insan, iyi düşünür, doğru algılama sonucu hızlı karar verir. Kimi zaman hüzünlerimizi, kimi zaman neşemizi paylaşır kitaplar; bilmediğimiz diyarlara seyahat eder, tarihin sayfalarında yol alır, kahramanlık destanlarına tanıklık ederiz. Geçmişin derinliğine dalıp, geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa ederiz.

          Haber alma özgürlüğünün en geniş biçimde kullanıldığı bu çağda, insanlar daha bilinçli hale gelmiş, okuma, dinleme ve izleme yöntemleriyle hemen hemen her konuda az-çok bilgi sahibi olmuş, hak ve özgürlüklerin kullanılması konusunda daha duyarlı bir hale gelmiştir.

           Gazete, dergi, telefon, radyo, televizyon ve internet gibi günümüz dünyasının vazgeçilmez iletişim araçları, toplumları her açıdan birbirine yaklaştırmakta, özellikle kültürel anlamda büyük etkileşime neden olmaktadır. Günümüzde sıkça kullanılan “Medyanın gücü” tabiri, kitle iletişim araçlarının insanlar üzerindeki etkisini anlatması bakımından önem arz etmektedir.

            Günümüz teknolojisi ile istediğimiz bilgiye istediğimiz an ulaşabiliyoruz. Bugün; bilgi dünyasını sürekli takip eden, kitap okumayı sevdiği kadar araştırma yapmayı, düşünce üretmeyi, araştırdığı ve düşündüğü konuları tartışmaya açmayı çok seven, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, haberleşmeye ve toplumsal gelişime büyük etki ve katkı sağlayacak, kitle iletişim araçlarına verdiği önemin, kıymetini daha iyi anlıyoruz. Kitle iletişim araçları, her geçen gün daha da bir önem kazanmakta ve büyük bir güç haline gelmektedir. Bu gücün doğru bir şekilde kullanılması ve istismar edilmemesi elbette ki tüm toplumun yararına olacaktır.

             Atatürk, Kurtuluş Savaşı döneminde kitle iletişim araçlarının gücünden en iyi biçimde istifade etmiş, yurdun kurtarılması adına yapılması gerekenleri, basına vermiş olduğu demeçler, yazdığı mektuplar ve çekmiş olduğu telgraflar ile halka duyurmayı başarmıştır. Özellikle kongrelerde alınan kararların, dönemin kitle iletişim araçları ile halka duyurulması sayesinde, milli mücadelenin toplu ve düzenli bir biçimde yapılması sağlanmıştır. Milli Mücadele yanlısı gazete ve mecmuaların çıkarılması, daha hızlı ve güvenilir bir iletişim için Anadolu Ajansı’nın kurulması, dönemin kitle iletişim araçlarının önemini ve gücünü açıkça ortaya koymaktadır.

          Atatürk, Anadolu Ajansı’nın kurulmasından sonra teknolojik gelişmeleri yakından takip etmiş, 1925 yılında çıkarılan “Telsiz Tesisi Hakkında Kanun” dan iki yıl sonra, ülke genelinde bir telsiz şebekesi kurulmuştur. Atatürk, yapmış olduğu devrimleri benimsetme yolunda zorlama ve baskı yapma yerine ikna ve kamuoyu oluşturma yöntemlerine başvurmuştur. Bu nedenle kitle iletişim araçları Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecine önemli katkılarda bulunmuştur. 1927 yılında yayına başlayan radyoyu devletleştirme yoluna gidilmiş, hükümetin sözcüsü konumunda olan gazeteler yayın hayatına başlamış, Atatürk ilke ve inkılaplarının yurt içinde ve yurt dışında tanıtımını yapan dergiler, kitaplar ve broşürler çıkartılarak bunların halka ulaştırılması sağlanmıştır.

Okumak ve çevremizdekileri de okumaya teşvik etmek, bizim için toplumsal bir görevdir. Toplumsal kalkınma ancak toplumsal bilinçlenme ile mümkündür. Toplumumuzun bilinçli ve zeki gençlere ihtiyacı var.

Toplumsal gelişime katkı sağlamak, hayata dair daha fazla şey öğrenmek için araştırma yapmak, öğrendiklerimizi güçlü bir bilgi birikimi ile çevremizdekilere doğru bir şekilde aktarmaktan daha güzel ne olabilir ki?

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA