DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Kaan Erten
İbrahim Kaan Erten
Giriş Tarihi : 03-09-2016 20:12

ASKERİ LİSELERİN KAPANMASINA ASKERİ OKULLARDAKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ NE DİYOR?

Askeri okulların, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) kapatılması sonrasında askeri liselerde görev yapan öğretim personelinden bazıları ile görüştüm. Konunun tam ortasında bulunan ve yıllardır askeri liselerde öğrenci yetiştiren öğretim üyelerinin görüşlerini hiçbir katkı yapmadan paylaşmanın uygun olacağını değerlendiriyorum.

 

2000’li yılların başlarında Harp Okulları, öğrenci kaynağını Askeri liselerden mezun öğrenciler ile temin etmekteydi. Süreç içerisinde 2000’li yılların sonlarına doğru sivil kaynaktan öğrenci temini sürekli arttı. Akademik hazır bulunuşluk seviyeleri ile fiziksel yeterlilikler açısından incelendiğinde Askeri lise kaynaklı Harbiyelilerin her zaman sivil kaynaklı Harbiyelilerden bir adım önde olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bir devrenin 800 Harbiyeliden oluştuğunu varsayarsak 100 kadar Harbiyelinin sivil kaynaktan temin edildiği yıllarda, sivil kaynaklı Harbiyelilerin eksik olduğu konular (fiziksel yeterlilik, yabancı dil, akademik başarı) yıl içersinde eğitim öğretim uygulamaları ile gideriliyordu. 18 yaşındayken subay olmayı bir meslek olarak benimsemiş delikanlı, çocuk yaşta beri sistem içersinde yer alan delikanlıdan daha heyecanlıydı çünkü. Eksikliklerini gidermek için çok çalışıyor ve bir adım geride kalmak istemiyordu. Ne zaman ki Harp Okulunda sivil kaynaklı öğrenci sayısı, Askeri lise kaynaklı öğrencisinden fazla olmaya başladı o zaman tüm Harbiyelilerin bir adım geride kalacaklarına tanık olmaya başladık

 

O yıllarda ülkemizde tamamen bitirilmiş olan terör tekrar başka şekillerde gündeme gelmeye başlıyordu. Askeri okullar veli ve öğrenciler tarafından gelecek kaygısı (Hayati Tehlike) nedeniyle tercih edilmemeye başlamıştı. Temin edilmesi gereken öğrenci miktarı kadar okullara başvurular gerçekleşmiyordu. Sürekli taban puanlar düşürülüyor daha niteliksiz, donanımsız adaylar arasından seçim yapılıyordu.(Aynı zamanlarda polis kolejleri ve akademilerine giriş sınav başvuruların da artış olduğunu gözlemliyorduk). Askeri liseler verdiği kaliteli eğitimden ötürü veliler tarafından sadece eğitim odaklı düşünülüyor, Harp Okulu hedeflenmiyordu. Harp Okulu’na liderlik özellikleri gelişmiş, başarılı askeri lise kaynaklı Harbiyeliler, disiplin ve sağlık durumları bahane edilerek okulla ilişiği kesilmeye zorlanıyordu.

 

Öğretmen subaylar olarak Harp Okulu’nun nasıl bir Harbiyeliye ihtiyacı olduğunu biliyorduk çünkü. Ancak yıllar içersinde edindiğimiz tecrübeler, bir öğretmen olarak yetki ve sorumluluklarımızın dışında gelişen uygulamalar ile yıprandığımızı düşünüyorduk. Örneğin Askeri lisede bir devrenin 300 öğrenci olduğunu düşünürsek, 4 yıl içersinde çeşitli nedenlerle (akademik başarısızlık, kendi isteği, disiplin, sağlık nedenleri gibi bahaneler) okulla ilişiği kesilen öğrenciler çıkarıldığında. Basına da yansıyan şok mangaları sayesinde 50 kadar da burada kayıp verdikten sonra bir devrenin yarısını ancak Harp Okuluna taşıyorsunuz. Harp okulunda da yukarıda anlattığımız nedenlerle 100 kadar kayıp olduğunda, bir öğretmen olarak şanslı iseniz askeri lise kaynaklı 50 kadar öğrenciniz ancak teğmen olabiliyor. Bazı yıllarda bu sayının 20 lere kadar düştüğü bilinmektedir. Öğretmen olarak ne acıdır ki kurucu felsefe, Ulu Önder Atatürk ve Silah Arkadaşları doğrultusunda emek harcadığınız öğrencileriniz, öğrencilik hayatı boyunca kıyıma uğruyor.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminde bulunduğu tespit edilen rütbeli-rütbesiz, asker-sivil kişilerin kimlikleri görev yerleri incelendiğinde, basına da yansıyan şok mangalarında yer almış, türlü bahanelerle askeri okullardan atılmış, ideallerine son verilmiş öğrencilerin anlattıklarına bakıldığında yaşadıklarına sebep olanların çoğunun aynı kişiler olduğu gözlenmektedir.

 

Gelinen bu durumda süreç doğru incelenmelidir. Darbe girişimi hazırlığı önce Askeri okullara yapılmıştır. Şu an kapatılmakta olan Askeri okulların tüzel bir kişilik olarak darbe girişimi ile yakından uzaktan ilgisi olmamıştır. Öğrenci profili sistemli bir şekilde değiştirilmiş askeri hiyerarşi ve tahammüller ortadan kaldırılmıştır. Bu tür olaylarda sebep olan kişiler ve yasa dışı örgütlerin varlığına son verilmeli, bağımsız mahkemelerde yargılanmalı ve suçlarının cezalarını çekmelidirler.

 

       Türk milletinin tarihine bakıldığında, Türklerde “ordu-millet” anlayışı hemen göze çarpmaktadır. Toplumumuzun genetik kodlarında “ordu-millet” özelliği ayrılmaz bir bütünlük arz eder. Askeri liseler Türk milletinin bu askeri kimliğinin bir yansımasıdır. Toplumda subay denildiği zaman ya da subay yetiştirilen kurum dendiği zaman akla ilk askeri liseler gelmektedir. Askeri liselerde okuyan öğrenciler toplumun farklı kesimlerinden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Türk halkı askeri öğrencileri kendi evlatları olarak görmekte ve onları her fırsatta bağrına basmaktadır.

       Askeri liseler, Milli Eğitim Temel Kanunu esaslarına göre MEB Talim Terbiye Kurulunun belirlemiş olduğu öğretim programları doğrultusunda faaliyet göstermektedir. Ancak misyonu, hedefleri ve toplumda edindiği yer anlamında diğer liselerden farklılıklar göstermektedir. Askeri liseler Türk ordusuna subay yetiştirmek için ilk adımın atıldığı yerdir. Askeri liselerin amacı; askerlik mesleği sevgisini aşılamak, bu çerçevede; Atatürkçü düşünce sistemini özümsemiş, gerekli fiziki yeterliliğe, genel kültüre, dil ve tarih bilincine,  asker kişilerde bulunması gereken kişisel niteliklere,  başlangıç askerlik anlayış ve davranışına sahip, bir üst eğitim kurumundaki eğitim ve öğretimi takip edebilecek nitelik, yeterlilik ve heyecanda Harbiyeli adayı yetiştirmektir.

       Askeri liselerde Milli Eğitim müfredatı, temel askeri bilimlerin yanında çeşitli kültürel ve bilimsel çalışmalara yönelik faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda askeri liselerden mezun olanlar, toplumun gözünde birçok yönden donanımlı bireyler olarak mezun olmakta, toplumun nitelikli bireyleri olarak toplumdaki yerlerini almaktadırlar. Toplumun ileri gelen birçok yazar, düşünür, şair, araştırmacı ve devlet adamlarının askeri liselerden mezun olduğu görülmektedir. Bu kişiler yapmış oldukları çalışmalarla topluma yön vermiş ve toplum nezdinde saygın bir konuma ulaşmışlardır. Bu kişilerin askeri liselerden mezun olması, askeri liselerin toplumdaki algısını da olumlu yönde etkilemektedir. Askeri liseler hem ordu içinde, hem de toplumda edindiği yer ve misyon bakımından ayrı bir konuma sahiptir.

 

Askeri Liseler kapatılarak cezalandırılmamalı sorumlu kişiler ve yasadışı örgütler cezalandırılmalıdır. Ok yaydan çıkmış ve askeri liseler KHK ile kapatılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi kimse, ‘15 Temmuz Tarihi öncesindeki gibi düşünmemelidir’.  Harp Okulları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmış ve Milli Savunma Üniversiteleri öngörülmektedir.

 

Ülkemizde Anadolu liseleri, fen liseleri, meslek liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, imam hatip liseleri, güzel sanatlar liseleri vb. okullar eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Devam etmelidir de çünkü eğitim-öğretim süreklilik-sürdürülebilirlik ister. Üniversitelerin mühendislik ve tıp fakültelerinde, meslek yüksek okullarında, beden eğitimi ve spor yüksek okullarında, ilahiyat ve güzel sanat fakültelerinde vb. üniversitelerde bu liselerden mezun öğrenciler okuyacaktır.

 

Ülkemizin Mühendise, doktora, teknik insana, öğretmene, hâkime, savcıya, siyasetçiye, imama, sanatçıya iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacı vardır da, iyi yetişmiş subaya ihtiyacı yok mudur? Hem de bu coğrafyada…

 

Gelinen bu son noktada Milli Savunma Üniversitesi’ne ihtiyaç duyuluyorsa, Milli Savunma Lisesi de olmazsa olmazlar arasına girmiş demektir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Uğur 6 yıl önce
Çok iyi analiz edilerek kaleme alınmış kaliteli bir yazı olmuş.Tebrik ediyorum ve bu yazıdaki düşüncelerinize tamamen katılıyorum.
İbrahim Kaan Erten

İbrahim Kaan Erten

DİĞER YAZILARI TÜRK OLDUĞUNU UNUTMA KAVANOZU SALLAYAN KİM ? CUMHURİYET FAZİLET DEMEKTİR PAROLA VATAN Yaşadığımız Ekonomik Sıkıntılar ve Düyun-u Umumiye Benzerliği 2021-2022 SPOR TOTO SÜPER LİG SEZONU TESCİL EDİLEMEZ İYİ PARTİ SEÇİM STARTINI VERDİ ALTI LİDERİN İKİNCİ KEZ BİR ARAYA GELMESİNDEN VATANDAŞ NE KADAR HABERDAR? ARTIK TOP MİLLET İTTİFAKININ KUCAĞINDA Gerçek Gündem ASKERİ HASTANELER AÇILMALIDIR DOLAR YÜKSELİNCE BAKIN NELER OLUYOR ONA DEVLET ANA DİYORLAR DİYANET GÜNAYDIN VE GERÇEK GÜNDEM SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN? TÜRKİYE AFGANİSTAN’DA ARTIK KALAMAZ OSMANLI DEVLETİ VE ROMA İMPARATORLUĞU'NUN ÇÖKÜŞ SEBEPLERİNİN BENZERLİĞİ SAVAŞMAYIN SEVİŞİN ÖLÜM VE MATEMATİK GÖK TANRI VE HALA DEVAM EDEN GELENEKLER GÖNÜLLÜ KULLUK ÜZERİNE KONUŞMALAR ATATÜRK’E HAKARET EDENLER KİMLERDİR? TÜRK OLARAK YAŞAMAK ZORDUR KOÇİ BEY RİSALESİ Ben Aşılandım AŞILANMAK MI? AŞAĞILANMAK MI? YOLSUZLUĞUN ANATOMİSİ BEDAVA PEYNİR FARE KAPANINDA OLUR Acının Dibi KOD-29 YÜKSELEN DOLAR VE KAÇAN YABANCI SERMAYE İç Cephe Üniversite Öğrencisine Vurmayın Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Dünyada Covıd-19 Demokrasi ve Dijital Dünya İkilemi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE TRUMP VE HABİS NARSİZM KAYBETTİ Acil Kullanım Onayı Korona ve SMA Kadına Şiddet İnsan Hakları İhlalidir Futbolda Paralar Nerede? Asrın Güreşçisi Hamza Yerlikaya Meral Akşener ve Memleket Masası Üç Kahraman Adam ve Pierre Webo AVRUPA BİRLİĞİ, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VE YAPTIRIMLAR Marmaray'dan Bedava Geçmek Uçaklar ve Acı Reçete ALLAH SONUMUZU HAYREYLESİN Ekonomide Hatadan Dönmek Zorundayız Ümit Özdağ Yanlış Yaptı Joe Biden Kazanırsa MERKEZ BANKASI ALDIĞI FAİZ ARTIRIM KARARIYLA NE DEMEK İSTEDİ? Kararsız Oyların Yeni Adresi Pik Yapmak Atatürk Diyemeyen İl Başkanı CHP İçin Sıkıntılı Personeldir Yunanistan ve Endikasyon Atatürk Düşmanları Kimdir? Türkiye Neden Sıkıntı İçerisinde! Ayasofya ve Egemenlik Durum Budur 'O Sadece Kızımı Öldürmedi, Tüm Ailemizi Öldürdü' Ölmemek İçin Çabalıyoruz Kadının Adı Yok İyi Parti ve Meral Akşener'in Oy Oranlarının Neden Arttığını Gördüm 2020 YILI YAZ OLİMPİYATLARI VE AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI YAPILABİLECEK Mİ? DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN EKONOMİYE BAKIŞI CUMHURİYET HALK PARTİSİ MEDYA BOYKOTUNDA HAKLI MI? FENERBAHÇE SÜPER LİG MAÇLARINDAN ÇEKİLMELİDİR SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE GÖÇÜN SEBEBİ BÜYÜK KÜRT DEVLETİNİ KURMA ÇABASIDIR DÜRÜST SİYASETÇİYE ALIŞACAKSINIZ TÜRKİYE İÇİN TEHLİKE ARAPLAŞAN KAFALARDIR Bir Ülkeyi Tanımak İstiyorsanız, İnsanların Nasıl Öldüğüne Bakın DEVRİM “YERLİ VE MİLLİ OLAN BENİM” DİYE BAĞIRDI AMA KİMSE DUYMADI SON BİR AYDA NELER OLDU? Asker Karısı Gibi Ağlamak SURİYELİ DİN KARDEŞLERİMİZ NEREDE GÖREMİYORUZ? BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ ŞEREFTEN YOKSUN MU? KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ARKADAŞLARI SIRA CEM YILMAZ’A MI GELDİ? BİZ BU HALTI NEDEN YEDİK? Tam bağımsız Türkiye KATİL DEVLET DİYEN KADIN TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BÖLGESİ ZATEN VARDI ZAM, DEĞİŞİKLİK, DÜZENLEME, GÜNCELLEME NEREDEN NEREYE KAPATTIM İYİ OLDU MERKEZ SAĞIN YENİ LİDERİ MERAL AKŞENER TÜRKLER TAŞ TAŞIMADA ÇOK İYİ DARÜ’L-HARP DEĞİŞİMİN AYAK SESLERİ SURİYELİLERİN MİSAFİRLİĞİ ARTIK BİTMİŞTİR 23 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE KÜRT OYLARI AKP STRATEJİK HATALARA DEVAM EDİYOR SAYIŞTAY RAPORU VE BİNALİ YILDIRIM ARAPLAR DA GİDİYOR VİCDANLAR İMAMOĞLU DİYOR ESAD KATİL Mİ? YOKSA KENDİ ÜLKESİ ADINA SİYASİ BİR DEHA MI? 23 HAZİRAN 2019 SAAT 17:00 YE KADAR YAPILACAKLAR AŞKINI VE SEVDANI KAYBETMEK AKP KAYBETTİĞİNİ KABUL ETMEK ZORUNDA KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI VE TÜRKİYE İMF GELMEDEN EKONOMİK KRİZDEN ÇIKILABİLİR Mİ? DONUK KREDİLER PİYASALARI DONDURDU ASIL SORUN İNANAMAMAK VATAN SUÇU TÜRK SUBAYI NE İSTEDİ? 2019 YILINDA NE OLACAK? VE NE YAPMALIYIZ? KISSADAN HİSSE S-400’LER EKONOMİK KRİZ SEBEBİ OLUR MU? TÜRKİYE’DE BANKALAR KREDİ VERMİYOR MU? VEREMİYOR MU? SİYASİ İLİZYON İŞ BANKASI VE ATATÜRK’ÜN VASİYETİ Suçlu patlıcan mı biber mi? Tüketici mi vatandaş mı Orgeneral Metin Temel’in Pasif Göreve Alınması Yazık olacak canım ülkeme DEVLETİ YÖNETENLER VATANDAŞINA HER ŞARTTA ŞEVKATLE YAKLAŞMALI Amerika Birleşik Devletleri neyi planlıyor? Türkiye'nin sinyalizasyon sistemi var mı? Türkiye'yi terk ediyorlar 2019 Gazete manşetlerini görür gibi oluyorum Sayın Devlet Bahçeli kontrolü tamamen eline aldı Diyanet İşleri Başkanı'nın amacı nedir? MÜSLÜM VE ÖNYARGI Kayıkçı kavgası nedir bilir misiniz? CUMHURBAŞKANININ ANDIMIZ KONUSUNU ÇÖZECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM Bu İşin Sonu İMF’de Bitecek Gibi Duruyor Düyunu Umumiye ÖĞRENCİ ANDI OKULLARDA YENİDEN OKUNACAK MI? Lanet Olsun Her Şeye İş Bankası Ekonomik Krizin Sebebi Mi? Tuvalet Kağıdı Babalar Gibi Satarım 26 Ağustos, 1071 – 26 Ağustos, 1922 ve Atatürk’ü Unutmak Amerikan Ürünlerini Boykot Etmek Artık Yeni Kahramanlarımız Var Ne Çekti Bu Vatandaş Be! Tehlikeli Olan ve Tehlikeli Olmayan Cehalet (EYP) El Yapımı Patlayıcı ve Kahpelik Atatürk’e Hakaret Etmek Bedel Ödemek Aziz Nesin, Necip Hablemitoğlu, Kamer Genç Standard&Poor’s, Mood’s ve Fitchİ Açıklamaları Neden Önemli Resesyon BENİM BU İŞTEN ANLADIĞIM TEK BİR GERÇEK VAR. Acaba Lanetlendik Mi Biz DEMOKRATUR Bedelli askerliğin bedeli Muhalefet koma halinde DİP DALGASI NASIL ANLAŞILIR O Güzel İnsanlar Geri Geldiler Anakronik Kafa Nedir? KIRAATHANE ADAMLARI İNTİHAR EDENİ ALKIŞLAMAK KORGENERAL İSMAİL METİN TEMEL SAYIN MERAL AKŞENER’İN YOLUNU KESMEK AY’A YOL YAPILACAĞINA İNANMAK Muharrem İnce Ve Yandaş Basın OSMANLI NASIL YIKILDI? AK PARTİNİN SEÇİM BEYANNAMESİ Döviz artarsa ne olur ? MİLLET Mİ? ÜMMET Mİ? DEMOKRASİ Mİ? MORATORYUM (DEVLETLERİN İFLASI) Asla unutulacağınızı unutmayın İKTİDARA YAKIN MEDYA RAKİBİ BELİRLEDİ TAMAM'DAN SONRA SIKILDIK Sayın Devlet Bahçeli çok sinirli CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Siyasi Nefret EMEKLİYE İKRAMİYE Çankaya'ya kadın eli değdi NEDEN MERAL AKŞENER? Türkiye'de Şenol Güneş'in spor kariyeri bitmiştir MALALA YUSUFZAY’I TANIR MISINIZ ? MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİNİ GÖRDÜM Türk Tarihindeki sembol neden köpek değil Bozkurt DEVLET BAHÇELİ’NİN PLANI TÜRKİYE’DE NEDEN SPORCU YETİŞMİYOR? TANIMLANAMAYAN BİR GÖK CİSMİ YAKLAŞIYOR DEİZM VE TÜRK İNSANI SAYIN İSMAİL KAHRAMAN REİS BİZİ MÜMBİÇ’E GÖTÜR. AFRİNDEN’DEN BİR ŞEY ANLAMADIK ÇOK AMA ÇOK MUTLU OLACAĞIZ BAŞAKŞEHİR FUTBOL TAKIMININ ŞAMPİYON OLMASINI İSTEMİYORUM NUR İÇİNDE YATIN SONUCU BAŞTAN BELLİ BÖYLE BİR SEÇİMİN YAPILMASINA GEREK VAR MI? KATHRİNE SWİTZER VE KADIN HAKLARI HAYVAN TERLİ İYİ PARTİ + CUMHURİYET HALK PARTİSİ + SAADET PARTİSİ DÜN AKŞAM BİR TOPLANTIYA KATILDIM SOYAĞACIMA BAKTIM İNCİRLİK HAVA ÜSSÜ KAPATILSIN ADALET VE İKİ ANEKDOT KÖRLER ÜLKESİ Liseye Geçiş Sınavında Soruların Hitap Etmeyeceği Çocuklar Kimlerin Çocuklarıdır SAVUNMA SANAYİ VE ORTADOĞU COĞRAFYASI Yapmayın Beyler, Yapmayın Hanımlar VERGİ, VATANDAŞ VE ROBİN VAN PERSİE ZAMAN TÜRK ORDUSUNUN YANINDA OLMA ZAMANIDIR BİR VATANDAŞ MİLLET MECLİSİNİN YANINDA “AÇIM" DİYEREK KENDİNİ YAKTI. S-400 FÜZE SİSTEMİ HAKKINDA İKİ SORU TÜRKLERDE TANRI KAVRAMI EŞOFMAN GİYEN KIZ ÖĞRENCİ ZİNA YAPMIŞTIR MIDIR? YAĞCILIK-YALAKALIK-DALKAVUKLUK ALDİ POŞETLERİ VE BAYERN MÜNİH İKİ BAYRAKTA BULUNAN BENZERLİK TRUMP FİTİLİ ATEŞLEDİ AR DAMARI ÇATLAMASI Ciğeri Beş Para Etmeyenler PARA BAŞARMAK İÇİN İSTEMEK SON CEP HERKÜLÜ OKUL ARKADAŞIMDI DEVLET BAHÇELİ’NİN VEDASI CEHALET MUTLULUK GETİRİR Mİ? KANDIRAMAZSINIZ NİTELİKSİZ OKUL NİTELİKSİZ İNSAN ANNE VE ŞEHİT OĞLU İZİNDEYİZ ATAM HEM DE NE İZİN ATATÜRK’ÜN ÜLKE YÖNETİMİNDE BULUNANLAR İÇİN DÜŞÜNCELERİ REKTÖR DEĞİL REAKTÖR MAŞALLAH ŞEYTAN KİMDİR? AMERİKAYA MUHTAÇ DEĞİL MİYİZ? Monşerler Göreve Arda TURAN Neden Güldü? Ölümü Düşünmek BU ARADA ÜMMET Mİ? MİLLET Mİ? FETÖ Olmadı-Sıra BARZANİDE TRAMBÜS ATATÜRKSÜZ OLMAK KADİR MISIROĞLUNUN VASİYETİ SELANİKTE AÇILAN BİR ÇİFT GÜZEL MAVİ GÖZ ŞAMPİYONLUĞU SATIN ALAMAMAK PROPAGANDA VE YALANLAR Neden Ben? Ramil Guliyev ve Aziz Yıldırım Seve seve vatan dedirtiriz adama YILDIRIM DEMİRÖREN GÜMÜŞ KAŞIKLAR VE TÜRK FUTBOLU İSTANBULDA YAŞANANLAR DOĞAL DEĞİL, RANTSAL AFETTİR. Fatih Terim sportif bir figür müdür? Ölü Toprağı Suriyeli mültecileri istememek ırkçılık mıdır? En Çok Taraftar Bakın Hangi Takımda! ADALET YÜRÜYÜŞÜ YAPAN KEMAL KILIÇDAROĞLUNUN ÖNÜNE GÜBRE DÖKMEK DUNNİNG-KRUGER ETKİSİ (Cahil Cesareti) KILIÇDAROĞLU’NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜ YAZIKLAR OLSUN ARDA TURAN OLAYI ASLINDA NEDİR? NEŞE Öğretmenden, AYBÜKE Öğretmene İnsanın İçine Şeytan Kaçması Harbiye'de Sancak Töreni Türkiye’de İnsanlar Nasıl Uyur? Doğru ve Yanlış NEDEN FUTBOLDA BASKETBOL GİBİ BAŞARILI OLAMIYORUZ ? İki Ayrı Spor Salonu İsmail Küçükkaya Diye Bir Gazeteci BASKETBOL FEDERASYON BAŞKANI SAYIN HİDAYET TÜRKOĞLUNA AÇIK MEKTUP Atatürk'ün Soyunu Araştırma Saçmalığı İnanın Bitecek Bu Hayasızca Akın HERKES CUMHURBAŞKANI ADAYI ARIYOR SAYIN AHMET NECDET SEZER, SAYIN KEMAL DERVİŞ VE AKP İKTİDARI BİZ BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIRKEN ADAMLAR HAVADAN SU ÜRETTİ PINAR SÜT KARŞIYAKAYA KARŞI BU ÜLKE VATANDAŞI KİME GÜVENECEK? LİYAKAT GİTTİ YALAKALIK GELDİ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ SEÇMENİ VE REFERANDUM BİR AHDIM VAR! CANIM ÜLKEM CUMHURİYETE SAHİP ÇIK MACERA ARAMA VATAN SAĞOLSUN Sayın Devlet Bahçeli Siz Evet Oyu Peşindeyken Kerkük Elden Gidiyor. BİR ÜLKENİN ÇAĞDAŞ OLABİLMESİ İÇİN HANGİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMASI GEREKİR? İZMİR MARŞI O AĞIZLARA HİÇ YAKIŞMADI ŞEYH SAİD KİMDİR ? SAYIN HALUK LEVENT SİZE DE SELAM OLSUN Canım Ülkemin İnsanına Yazık Etmeyin Ne Oluyorsa Hep Vatandaşa Oluyor İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI? SOSYOPAT (Antisosyal Kişilik Bozukluğu) TÜRK İNSANI YATIRIMINI NEREYE YAPMALIDIR? TÜRK KADINI VE ELDE ETTİĞİ HAKLAR MÜTEAHHİT ZİHNİYETİ SPORU DA BİTİRDİ Atatürk ve Beyaz Zambaklar Ülkesi HA-RE-SE (İHTİRAS) Eğitimli insanla yetkin olmayan insanın savaşı Küçük tavuk Her yer kaos, her yer karmaşa, her yer kargaşa Bir şehidin nasıl taşındığını bilir misiniz? Dünya 5'ten büyük mü? 'Evet' diyecekler için başkanlık sistemi nedir? Güzel İnsanlar Birer Birer Gittiler RIDVAN DİLMEN – ARDA TURAN – BURAK YILMAZ Sayın Devlet Bahçeli'den açıklama beklemek herkesin hakkıdır! Son İki Sayfa DIŞ GÜÇLER SAYIN DEVLET BAHÇELİ Şehit Polis Memuru Fethi Sekin KOKU GİBİDİR TERÖR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VE ZAMANLAMASINA KARŞIYIM VATANDAŞIN DA SİYESETÇİNİN DE BİRLİKTELİK GÖSTERME ZAMANI TÜRKİYE’DE SİYASETCİLERİN BAŞARISIZ OLMA KRİTERİ NEDİR? RAHAT DEĞİLİZ KİNİMİZİ DİRİ TUTMALIYIZ KUZEY KORE MODELİ DENEN ŞEY NEDİR? EĞİTİLMİŞ İNSANDAN KORKANLARIN ÜLKESİ İNİSİYATİF HAYIR (İYİ-GÜZEL) VE ŞER (KÖTÜ-ÇİRKİN) YANARAK ÖLEN KÜÇÜCÜK BEDENLERİ DÜŞÜNÜN SAYIN GENÇLİK ve SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ’A MEKTUP KÜÇÜK KIZ, CİNSEL İLİŞKİ, RIZASI OLMAK ÇOBAN KİMDİR? TEOG SINAVI ÖNCESİ VELİLERE UYARILAR RAUF DENKTAŞ 10 KASIM ÖLÜM YILDÖNÜMÜ OLMAMALIDIR KAFA AYNI KAFA TÜRK SPORU, OLİMPİYATLARDA NEDEN BAŞARISIZ OLDU? TEZATLIKLAR ÜLKESİ CANIM ÜLKEM Cumhuriyet kadınına atılan tekme BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR? CUMHURİYET DEĞERLERİ EMİN ELLERDE AR DAMARI PATLAMIŞ HEMŞİRE DEVLET BAHÇELİ NEDEN BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GÜNDEME GETİRDİ ? TÜRKİYE NEDEN HEDEF ÜLKE? Hak Edilmeyen Parayı Paylaşamayan Fatih TERİM ve Futbolcular 15 TEMMUZ BİR SENARYO MU? ADAM GİBİ ADAM KORGENERAL İSMAİL METİN TEMEL SENARYOSU SİNAN ÇETİN BEYEFENDİYE AİT SON FİLM RÜZGAR GİBİ GEÇTİ CEMAATLERDEN VE FATİH TERİM'DEN BU ÜLKEYİ KURTARMALIYIZ DÖRT CUMHURİYET KADINI PENSİLVANYA’DA Sayın Genelkurmay Başkanı'na Sormak İstediğim Soru DÜŞÜNEN ADAM SPOR SPİKERLERİNİN KOMİK REPLİKLERİ Cumhurbaşkanı’na Mektup Türkiye'nin aydınlık yüzü; Güreş Antrenörü Esra Ak SPOR, ANNE OLMADAN ASLA OLAMAZ ŞAMPİYON ASKER SPORCU DARBE GİRİŞİMİ VE GERÇEKLER ŞAMPİYON OLMAK İÇİN MİLLİ DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINA ALMAK SPORDA YÜKSEK PERFORMANS Bir Başarı Hikayesi FUTBOL HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur