DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yelda Gargun
Yelda Gargun
Giriş Tarihi : 06-09-2016 08:35

Harbiyeliye Mektubum’ a İlaveler

Bir süre önce kaleme aldığım  “Harbiyeliye Mektubum” için, sosyal medyadan yapılan bazı yorumları okuduğumda, dönemsel duygu yoğunluğuyla kaleme alınmış bir yazının,  bazı kesimler tarafından okunduğu halde anlaşılamamış olması üzerine, konuyla ilgili birkaç cümle  daha ilave etmem gerekti.

Hepimiz biliriz ki birini övmek demek, diğerini yermek anlamına gelmez.  Bu yazı belli bir kesimi övmek adına yazılmış bir yazı değildir. Bu yazı yaklaşık 8 yıl emek veren, gencecik evlatlarımız harbiyelilerin, haksızlığa uğradıkları hissinden biraz olsun  kurtulmalarını sağlamak, duygularını paylaşmak, onların değerli olduklarını bir kez daha hatırlatmak  amacıyla kaleme alınmıştır. Yani acınızı yürekten paylaşıyorum, sesinizi duyuyorum ve kaybettiklerinizin farkındayım demektir.

Yorumlara gelince, benim için, en dikkat çekici olanlardan, “Harbiyeliler vatanını seviyor da biz sevmiyor muyuz?” gibi vatanseverlik değeri ile ilgili yapılan yorumlardı. Kimin kimden daha vatansever olduğunu sorgulamak ne haddimize diyebiliyorum sadece. Bunun bir ölçeği olabilir mi?  Ben hepinize göre daha vatanseverim diyorum şimdi..Hadi canım! neye göre dersiniz? Konunun özü; vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Yani vicdanımız rahatsa, vatanını bizden  daha çok seven yoktur. Bu hassas dönemde, gerek yazdıklarımın sebebini kavrayamamış , gerekse bilinçli ve yıpratıcı eleştiri yapan kesim için de bu açıklamayı yapmak zorunda hissediyorum. Ne demek istediğimizi anlatamaz ve sabırla anlatmaya çalışmazsak, konuşmamızın yada yazmamızın bir anlamı var mıdır? Bu yüzden sabırla anlatmaya devam edeceğiz. Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaparken, mehmetciği bağrına basan, okur yazar olmayan askerimize okuma yazma öğreten, hayatında hiç bilgisayar görmemiş mehmetciklere, bilgisayar dersi vererek, aklın, ilmin ve bilimin egemen olduğu bu çağda, bilgiyi paylaşmaktan zevk alan, paylaştıkça mutlu olan insanlardık biz harbiyeliler.  Bir insanın, mezun olduğu okulla ilgili güzel anılarının olması, çalıştığı kurumu benimsemesi, sevmesi ve sahip çıkması, zaten olması gereken bir durum değil midir? Neticede ben de, vatanını, milletini, seven, birlik beraberlik ve huzur içinde yaşamak isteyen, bir vatandaşım! konuyu Cumhuriyet tarihinde kara bir leke olarak kalacak 15 Temmuz kalkışmasının ardından, kapatılan askeri liselere bağlayarak devam etmek istiyorum. Merak edip kuruluş felsefesi, tarihi ve eğitim programını incelediğim askeri liseler ile ilgili birikimi paylaşmak istiyorum.

Öğrencilerini askerlik mesleğine hazırlayarak sevdirmenin yanında, stres altında kriz yönetebilen, temel askerî bilgi ve davranışları kazanmış, askerlik mesleğinin ilke ve değerlerini benimsemiş, üstün bedenî yeterliliğe sahip, üstün diyorum çünkü; gerek meslek yaşamında dış tehditlere karşı her an harbe hazır olmak, gerekse Türkiye coğrafi yapısı gereği iç güvenlik harekatında ihtiyaç duyulan mukavemet ve dayanıklılığı sağlayacak eğitimlere ihtiyaç olduğunu biliyorum, çünkü; bir çok askeri personeli, her şeyden öte hayatta kalabilmek için bu mukavemeti göstermek zorunda kaldığı arazi koşullarına, uçtuğum hava araçlarıyla taşıdım, yani bunun gerekliliğini bizzat yaşayarak gördüm ve biliyorum. Kış aylarında yapılan operasyonlarda birliği, emniyeti için hakim araziye bırakırken, helikopterden iner inmez sırt çantasıyla birkaç insan boyunu aşacak derinlikte kara gömülen askerin, yaz aylarında sınırda 40 derece ve üstü sıcaklıklarda, emniyet nöbeti için mevzi almış askerin koşullarını, herşeyden öte en temel insani ihtiyaç olan banyo ihtiyacını, sınır hattında kum torbalarının arasında helikopter ile getirilmiş 2,5 litrelik pet su şişeleriyle gidermeye çalışan  askerimizi düşündüğümüzde, fiziki mukavemetin yanında, psikolojik mukavemetin ne kadar gerekli olduğunu anlayabiliyor olmalıyız. Bunlar da birşey mi diyebilirsiniz, bunlardan çok daha fazla şeyler var tabikii,  daha fazla detaya girmeyeceğim.

Askeri liselerin amacı; Atatürkçü düşünce sistemini özümsemiş yani; aklın ve bilimin ışığında gelişmeye açık, Harp Okulları’nın dolayısıyla Silahlı Kuvvetlerin mevcut ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte, askerî öğrenci yetiştirmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu okullar aslında meslek liseleridir, bu çerçevede değerlendirilmesi gerekir.

Askeri liselerin eğitim programına gelecek olursak, askeri liseler, dört ana faaliyet alanında yani; eğitim-atış-fiziki yetenek-ikmal ve bakım konularında eğitimlerini planlıyorlar. Öncelikle öğrencilere; Atatürkçü Düşünce Sistemi doğrultusunda, sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı, hizmet bilinci ve mesleki değerlerin kazandırılması, çağdaş demokrasi ile insan haklarına saygılı hukuk devleti anlayışı ve buna uygun davranışların geliştirilmesi sağlanır. Öğrenciler, güzel sanatlarla ve olimpik sporlardan en az birisiyle meşgul olmaları konularında teşvik edilir. Öğrencilerin vizyon sahibi olması, mesleki ve sosyal yönden entelektüel bakış açısına sahip olması sağlanır. Cumhuriyetin temel niteliklerine yürekten bağlı olan ve her ortamda bu nitelikleri savunan, vatandaşlık sorumluluğuna sahip, millî kültürel değerleri benimsemiş ve bu değerlere sahip çıkan, liderlik ve yöneticilik özellikleri gelişmiş, yeterli fiziki yeteneği kazanmış, tarih bilgisi, hitabet ve ikna yeteneği gelişmiş, süratle düşünme ve çabuk karar verme yeteneği kazanmış, okuma alışkanlığı kazanmış, güncel, meslek ve sınıfları ile ilgili yayınları izleyebilecek düzeyde iyi derecede yabancı dil öğrenmiş, kendisini subaylık mesleğine hazırlamış bireyler yetiştirir.

Öğrenciler; liderlik eğitimi ile; ekip çalışmasını ve birlik ruhunu, fiziki dayanıklılık eğitimi ile; sporun mesleği ve her şeyden öte sağlıklı yaşam için gerekliliğini kavrar. Öğrencilere, eğitim programları içinde bulunmayan genel kültür konularında, ilgili akademisyen ve uzman personel tarafından çeşitli konferanslar da verilir.

Bu konferanslar; Vatandaşın Sahip Olması Gereken Temel Değerler ve Nitelikler, Evrensel Değerler, Millî Güvenlik ve Millî Güç Unsurları, Türkçenin Etkin Kullanımı, Öğrencilerdeki Yanlış Öğrenme Alışkanlıkları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Oluşmasını Sağlayan Tarihî Süreç, Anne-Baba-Çocuk Eğitimi, Doğal Afetler, Toplum Hayatını Etkileyen Önemli Faktörler, Çevre Sorunları, Sağlıklı Yaşam, Evlilik, Eş Seçimi ve Aile İçi İletişim, Hızlı Okuma gibi öğrencilerin vizyonunu genişletecek çok çeşitli konulardır.

Eğitim ve öğretim döneminin sonunda öğrenciler, askerî bilgi ve becerilerini geliştirmek üzere her yıl belli bir süreyle İzmir / Menteş’teki  “Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde” bulunurlar. Bu kamp döneminde; Öğrencilerin atıcılığı yanında, kuvvet, sürat, beceri, koordinasyon, denge, esneklik ve dayanıklılığı ile fizyolojik kapasiteleri geliştirilir.

Sonuç olarak; askeri liselerin amacı; muharebe sahasının askerlerden beklediği ve zorunlu kıldığı fiziki güç ve niteliklerini; her türlü iklim, arazi ve muharebe şartlarında başarıya ulaşacak fiziksel, ruhsal ve fizyolojik yapıya sahip askeri liderleri yetiştirmektir.

Eğitim-öğretim süreklilik ve sürdürülebilirlik ister. Eski adıyla askeri liseler yeni adıyla Milli Savunma Liseleri muharebe sahası için gereklidir.

Türkiye’nin coğrafi yapısı gereği güçlü ordu zorunludur.

”Güçlü Ordu” ..“Nitelikli, iyi yetişmiş, fiziki yeterliliğe sahip asker” gerektirir.

 

Yelda Gargun

NELER SÖYLENDİ?
@
Özkan Özten 6 yıl önce
Kendi dilinde okuduğunu anlama konulu yarışmada 60 ülke arasında 45. Olan bir ülkede yazdığınız bir yazının açıklamasını yazmak zorunda kalmanız maalesef durumun vahametinin göstergesidir..
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur