DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 13-09-2016 15:50

Sosyal Medya ve Yerel Yönetimler

Ülkemizdeki 79.14 milyonluk nüfusun, 46,3 milyonunu internete bağlanıyor. İnternet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada yer alırken, bu kullanıcıların 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan ulaşıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ilk sırada yüzde 32 ile Facebook yer alıyor. Facebook’u yüzde 24 ile WhatsApp, yüzde 20 ile Facebook Messenger, yüzde 17 ile Twitter, yüzde 16 ile Instagram  takip ederken, sıralama Google+, Skype, Linkedin, Viber ve Vine ile devam ediyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 77’si her gün çevrimiçi oluyor, %16’sı ise haftada en az bir kez internete bağlanıyor. Web trafiğinin yüzde 51’i diz üstü ve masaüstü bilgisayarlar, yüzde 46’sı mobil cihazlar ve yüzde 4’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşiyor.

*****

Geçtiğimiz günlerde Yerel Yönetimler ve Sosyal Medya raporu açıklandı. Raporda Türkiye genelindeki yerel yönetimler arasından 240 kullanıcıya ait 11 sosyal ağda toplam 973 hesap veya kanal, 202 internet sayfası ve 128 mobil uygulama olmak üzere toplam 1300 dijital varlık derecelendirilmeye dâhil edilmiştir. Belediyelerimizin ve başkanlarımızın toplamda 2.640 hesabı olması mümkünken bu sayının 970’te kalması sosyal medyanın çeşitliliği ve belediyelerin veya belediye başkanlarının bazı sosyal ağlara aşırı ağırlık verirken diğer birçok işlevsel ağın avantajlarını ve imkânlarını görmezden gelmeleri gözlemlenen en önemli eksikler arasındadır.

*****

Siyasetçilerimizin, birçoğunun sosyal medyada aktif kullandığı hesapları bile yok. Birçoğu sadece Twitter yâda Facebook kullanıyor ya da kullandığını zannediyor.  Öncelikle sosyal medyanın insanların üzerindeki etkisini kabul etmek gerekiyor. Bütün belediyelerimizde bildiğim kadarı ile sosyal medya diye bir birim var. Evet, bu çok güzel ama o birimde çalışan arkadaşların kaç tanesi çalıştığı bölümün farkında. Ve sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitter’dan oluşmadığını biliyor ya da işin sadece resim ya da yazı paylaşmak olmadığının farkında? Bir de bunu tersten düşünmek lazım sosyal medya biriminde çalışan arkadaşların hepsi profesyonel olabilir. Ama işin başındaki Müdür, Başkan Yardımcısı ya da Belediye Başkanı bu işi ne kadar önemsiyor?

*****

Rapordaki ilk beş sıralamayı yazacağım. Ondan sonra hangi belediye işin ne kadar farkında siz karar verin.

 

İl Belediyeleri

 

1.     Kocaeli

2.     Şanlıurfa

3.     Rize

4.     Adana

5.     Gaziantep

 

İl Belediye Başkanları 

 

1.     Menderes Türel – Antalya

2.     Fatma Şahin – Gaziantep

3.     Hüseyin Sözlü – Adana

4.     Mustafa Çelik – Kayseri

5.     Enver Yılmaz – Ordu

 

İstanbul İlçe Belediyeleri

 

1.     Beşiktaş Belediyesi

2.     Pendik Belediyesi

3.     Çekmeköy Belediyesi

4.     Ataşehir Belediyesi

5.     Beylikdüzü Belediyesi

 

İstanbul İlçe Belediye Başkanları

 

1.     Ali Kılıç – Maltepe

2.     Ekrem İmamoğlu – Beylikdüzü

3.     Hilmi Türkmen – Üsküdar

4.     Lokman Çağırıcı – Bağcılar

5.     Temel Karadeniz – Küçükçekmece

 

Sıralamaya baktığınızda şaşırabilirsiniz. Mesela Kocaeli İl Belediye sıralamasında 1. sırada yer alırken, Belediye Başkanları sıralamasında ilk 5’de değil.  Beşiktaş Belediyesi 1. sırada iken; Murat Hazinedar, Belediye Başkanları sıralamasında ilk 5’te değil. Maltepe Belediye Başkanı 1.Sırada yer alırken; Maltepe Belediyesi, Belediye sıralamasında ilk 5’de değil.

*****

 Bir dahaki yazımda Belediyeleri ve Belediye Başkanlarını tek tek inceleyeceğim. Görüşmek üzere. Kalın sağlıcakla. 

Kaynak : Dijital Kent 2015

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA