DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 28-10-2016 03:03

Kadir Abilerinden CHP’li Meclis Üyelerine Teşekkür

Yerel seçimler yapılalı yaklaşık 3 sene geride kaldı. İnsan ister istemez merak ediyor bu geçen zamanda oy verdiğimiz Belediye Başkanları, Meclis üyeleri neler yapmış diye. Bazen beğensek de bazen acımadan eleştiriyoruz. Bugünkü yazımda Belediyeleri değil de biraz meclis üyelerini anlatmaya çalışacağım.

 

İstanbul’da 39 Belediyenin 25’i Ak Parti’de geriye kalan 14 Belediye’de Cumhuriyet Halk Partisinde. Önceden Yerel Seçimlerde İl Genel Meclis Üyelerini ayrı seçerdik. Ama artık İlçelerde partilerin aldığı oy oranı ve nüfusa göre İlçe Belediye Meclis Üyeleri aynı zamanda İBB Meclis üyesi oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 187 Ak Parti, 120 CHP, 2 MHP ve 1 Bağımsız olmak üzere toplam 310 Meclis üyesi bulunmaktadır.

Tabloya baktığınızda CHP’nin İBB’de ses getirmesi lazım. Ama durum hiç de onu göstermiyor. Neredeyse CHP İBB’de yok gibi.CHP’li 120 Meclis Üyesinden iddia ediyorum 3 Yıllık görev süresince Grup toplantısı dahil kürsü kullanmayan meclis üyeleri vardır. Hep aynı isimler ön planda. Haberlere baktığınızda ya da meclise gittiğinizde zannedersiniz CHP’nin 20 tane meclis üyesi var.

Kadıköy’ün derdi hiç bitmiyor

Anadolu Yakasından Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Ümraniye, Sancaktepe, Üsküdar Ve Beykoz Avrupa Yakasından Beşiktaş, Sarıyer, Fatih, Beyoğlu, Zeytinburnu, Güngören Gibi daha buraya çok ilçe ismi yazabilirim. Burada ki meclis üyelerine sormak istiyorum İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ilçenizde yaptığı hizmetlerden çok mu memnunsunuz?

İBB’de bir Kadıköy belediyesi var sıkıntılı galiba. Kadıköy’ün 3 Meclis üyesi (2 Tanesi Gençlik Kollarından Gelme ve 30’lu yaşlarda) her meclis toplantısında neredeyse kürsüde. Sözüm ona genç ya bunlar iş bilmiyorlar daha.

Saygı değer meclis üyeleri sizleri oraya gidip İBB’nin Meclis Kafesinde bedavadan Meyve yiyip, Çay için gelen misafirlerinizi ağırlayın diye seçmedi bu vatandaş. Hepiniz çok yakışıklıksınız, çok güzelsiniz ama sizlerin kaşınız gözünüz bizlere lazım değil sürekli sosyal medyadan fotoğraf paylaşıp Meclis de check-in yapmanız da bizlere bir şey katmıyor. Aldığınız oyların, Oturduğunuz koltukların hakkını verin. Yok efendim daha seçime var. Seçime 3-5 ay kala biz çıkarız sahaya yaparız şovumuzu gene meclis üyesi oluruz diyorsanız o gün geldiğinde vatandaş size hatırlatmasını bilir.

İlçesinde Belediye Başkan yardımcısı gibi önemli görevlerde olan Meclis üyelerine bir şey diyemiyorum çünkü ilçesinde ki görevinden İBB’ye vakit ayıramıyordur. Ama 120 CHP’li Meclis üyesinden hem Başkan Yardımcısı hem de İBB Meclis üyesi olan kişi sayısı 10’u geçmez.

İlla ki İktidarın her projesine muhalefet olun demiyoruz ama en azından ilçeniz için İstanbul için bir öneri getirin. Aklınıza hiçbir proje gelmiyorsa sokağa inin vatandaşı dinleyin onlar sizlere fazlasıyla proje verir. Şu sadece seçimlerden seçimlere aklınıza gelen Gençlik Kollarına, Kadın Kollarına bir sorun.

Oyunuzun Hakkını Sorun

Vatandaşlık görevi sadece seçimden seçime gidip oy kullanmak değildir. O Verdiğiniz oyların takibini yapın. Belediye Başkanı seçtiğiniz kişi, Meclis üyesi olması için oy verdiğiniz kişiler acaba sizin istediğiniz gibimi çalışıyor. Meclis Toplantıları Meclis başkanı oy birliği ile karar almadığı sürece halka açık yapılır. Meclislere katılın, bakın neler oluyor. Dışarıda kükreyen meclis üyeleri Meclis toplantılarında neler yapıyor.

Bir sonraki yazımda bizden oy almak için gecesini gündüzüne katan Değerli Milletvekillerimizi kaleme alacağım.

Kalın Sağlıcakla

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA