DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 21-11-2016 07:47

Genel Sağlık ve Jinekoloji

Sevgili okuyucu,

giderek değişen dünyanın getirdiği düzenin, sağlığımıza pek iyi gelmediğini görüyoruz. Beslenme hataları giderek sistematik hale geliyor. Öyle ki sütü artsın duygusu ile aşırı tatlı ve unlularla beslenen lohusalarda artan kan şekeri, artan süt şekerine, dönüyor.

Kadın hastalıkları ve doğum hekimliği açısından da durum çok farklı değil aslında. Çocuklarımızda erken ergenliğin başında başlayan bozukluklar, yıllar ilerledikçe kilo takıntısına dönerek, hormonların yanında artık psikolojilerini  de bozmaya başlıyor. Bozulan hormonlar, hem psikolojiyi hem de fizyolojiyi etkiliyor tabii ki. Evlilik dönemi, kısırlık sorunu ile, hamilelik dönemi erken ve canlı doğuramama  korkuları ile boşuna dolmuyor. Neredeyse  herkesten duyulan olumsuz öyküler ve yaşanmışlıklar korkuların kaynağı oluyor. Menopoza kadar bir sürü sorunla karşılaşan kadınlarımızı  menopoz sonrası dünyadaki diğer hemcinslerine oranla daha yoğun depresyon ve kronik hastalık ve kanser riski bekliyor.

Doğru beslenme, düzenli spor ve bunları düzgün yapabilmek için eğitim gerekiyor.

Eğitimin ilk basamağı yaptığımız yanlışların farkına varmak. Eğer ailede kilo sorunu varsa zaten bir hatalı davranış modeli olduğunu kabul edip doğru diyetisyenlerle beslenme eğitimi almak için yola çıkmak gerek.  

Beslenme ile ilgili kısım annelerle başlıyor. Kadınlarımıza hamilelik öncesi ulaşılıp doğru beslenmeyi öğretemezsek, hamilelikleri ile anne karnında iken, daha sonra da bebeklikten ergenliğe sürdürülen hatalarla ömür boyu bazı hastalıklara açık olma riski yükselecektir. Ağaç yaşken eğilecektir. Küçücük bir çocukken nasıl bir beslenme alışkanlığı edinildiği çok önemli. Kendisi çocukken kahvaltı yapmaya alışmamış bir kadın, anne olduğunda çocuğuna da kahvaltı hazırlama gereği hissetmeyebilir. Oysa kahvaltı gün boyunca gerekecek enerjinin temel kaynağı olmalıdır. Hele de çocukların okul yaşamı  düşünülürse, sabah saatlerinde alınan protein ve karbonhidratı dengelenmiş iyi bir kahvaltı başarının  da temeli olacaktır.

2016 yılı ''Obezite ile Mücadele'' yılı ilan edilmişti. Kasım ayı içinde kutlanılan Dünya Diabet Günü için farkındalık yaratmaya çalışırken, aynı zamanlara denk gelen Prematürelik Gününü keşke hiç kutlamak zorunda kalmasaydık diyorum.

Hekim olmanın haricinde bir anne olarak bu yazıyı yazma gereği duyma sebebim,  etrafımda giderek daha sağlıksız yetişen çocuklar görmek. Gençler bizim geleceğimiz. Sağlıksız bir nesil sağlıksız bir gelecek  demektir. Geleceğimizi şekillendirmek  bizim elimizde. Haydi hanımlar herkes sağlıklı beslenme konusunda etrafında farkındalık yaratsın. Asitli içecekler, kraker ve bisküviler, aşırı tüketilen meyve suları, hızla yenen, aileler tarafından hafta sonu eğlencesi haline getirilen burgerlere dikkat edelim. Çocuklarımızla hafta sonları park ve bahçelerde temiz ve açık havada yürüyüşler yapalım. Onları katkı maddeli ve aşırı tuzlu veya şekerli gıdalardan uzak tutalım. Gebelikte kilo alımını olumlu bir tavırmış gibi yüceltip, kilo almayana bebeği küçük olduğu için sakat olacakmış kaygısı salmayalım. Yemek için yaşamayalım, yaşamak için yiyelim.

Kalın sağlıcakla.

 
NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA