DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 30-11-2016 20:41

CHP milletvekillerinin 1 yıllık karnesi?

Üzerinde; çok tartışma yaratan 7 Haziran seçimlerine girilirken CHP Genel Merkezi “parti içi demokrasi” adına radikal bir karar almıştı.

Bu karara göre;

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu pek çok ilde milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi kararlaştırıldı.

*****

İstanbul’da üyelerin oy kullanımıyla gerçekleştirilen bu parti içi seçimde 1. Bölgede ön seçimde ilk 6 sıra Gamze Akkuş İlgezdi, Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal, Oğuz Kaan Salıcı, Onursal Adıgüzel ve Ali Özcan’ndan oluştu.

Yine hatırlanacaktır;

O ön seçimde pek çok önemli isim, listenin üst sıralarında kendisine yer bulamadığı gibi, çok sayıda önemli isim de hayal kırıklığına uğramıştı.

*****

Ankara;

Söz konusu seçim sonuçlarını daha önceden de açıklamış olduğu gibi 1,3,5,7 ve 9. sıralar Genel Merkez tarafından atandı. 2,4,6,8,10 ve 11. sıralarda ön seçimden çıkan Milletvekili adayları geldi. CHP 7 Haziran seçiminde İstanbul’dan 11 milletvekili çıkardı.

Ne var ki;

Koalisyon hükümetinin kurulamaması sonrasında yeniden seçime gidildi.

CHP Genel Merkezi;

İstanbul 1. Bölge 9. Sıra Milletvekili İhsan Özkeş’in partiden istifa etmesinden sonra ön seçim sırasına göre 11. sıraya Metin Ağırman gelmesi gerekirken 11. Sıradan Yakup Akkaya’yı aday gösterdi.

*****

Parti;

Ülke genelinde yüzde 25.00 oranında oy aldı.

İstanbul 1. Bölgede de  yüzde 0,88’e varan küçük bir artışla ortalamanın üzerinde yüzde 32.57’de kaldı.

Ve yine aynı sayıda milletvekili çıkardı CHP.

Peki acaba;

Aradan geçen yaklaşık 1 yıllık sürede CHP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekilleri nasıl bir izlenim bıraktı, gelin birlikte bakalım.

*****
Şafak Pavey:
Şafak Pavey2011 seçimlerinde Milletvekili olan Şafak Pavey, 2015 seçimlerine kadar Genel Başkan Yardımcılığını sürdürdü. 7 Haziran seçimleri yaklaşırken Şafak Pavey tekrar aday olmayacağını bulunduğu ortamlarda dile getirmeye başladı. Birgün gazetesinde yayınlanan mesajında, Türkiye 'nin geleceğine dair mücadelesini parlamento dışında sürdürmek istediğini belirtti.

Ve adaylık başvurusu yapmamıştı. Ama 1. Bölge 1. Sıradan kontenjan adayı gösterildi. Seçim çalışmaları dahil geçen 1 sene içerisinde hiçbir etkinlikte görülmedi. En son TBMM’de Milletvekilliği yemini ederken TV’lerde görüntülendi.

*****

Gamze Akkuş İlgezdi:
Gamze Akkuş İlgezdiÖn seçimde 169 adayın arasından 1. Çıkan Gamze Akkuş İlgezdi, bir anda bütün gözleri üzerine topladı. TBMM’de yemin ederken sol yumruğunu havaya kaldırması ile beraberinde havuz medyasının hedefi haline geldi. Ama hiçbir şekilde yılmayan İlgezdi, TBMM’de verdiği soru önergeleri ile ve seçim bölgesinde halkı ve örgütü ile iç içe olmasıyla ilgi odağı oldu. İlgezdi, TBMM kürsüsünü en çok kullanan isimlerden. Gamze Akkuş İlgezdi aynı zamanda 35. Olağan Kurultay'da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde olmamasına rağmen anahtar listeyi delerek Parti Meclisi'ne seçilmiştir. Ve başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

*****

Gürsel Tekin:
Gürsel TekinSiyasete lise yıllarında başlayan Tekin, Gençlik Kolları, Ana Kademe Yöneticiliği, İl Başkanlığı, Meclis Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. Hemen hemen partinin her kademesinde görev aldı. İlk olarak 2011 yılında Milletvekili olan Tekin, Genel Sekreter olduğu dönemlerde partide Kars furyası başladı. Parti örgütleri üzerinde etkisi olan Tekin, Genel Sekreterlik görevi bittikten sonra siyasete başladığı sokaklara geri döndü. Sokakta karşılığı olan sayılı vekiller arasında yer alıyor. Ama eskisi kadar aktif olduğunu söylenemez.

*****

Barış Yarkadaş:
Gazeteci olan Yarkadaş, ön seçimlerden 2. Olarak çıktı. Gerek TBMM’de gerekse sokakta halkın sesi olmaya devam ediyor. Her etkinlikte her eylemde görme şansınız mümkün.

*****

Mehmet Akif Hamzaçebi:

İlk olarak 2002 yılında TBMM’ye Trabzon Milletvekili olarak giren Hamzaçebi, iki dönem Grup Başkanvekilliği yaptı. 2011 Yılında İstanbul’dan Milletvekili seçilen Hamzaçebi, hala İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekilliği yapıyor. Yoğun olarak çalışan Hamzaçebi, fırsat buldukça İstanbul’da çalışmalara katılım sağlıyor. Genel Merkez’de Akif Hamzaçebi’nin yerel seçimlerde İstanbul’dan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterilebileceği konuşuluyor.

*****

Mahmut Tanal:

İlk defa 2011 genel seçimlerinde Milletvekili seçilen Tanal, 7 Haziran seçimlerinde ön seçimden 3. sırada çıktı. Mahmut Tanal da parti örgütüyle ve halkla iç içe olan Milletvekillerinden birisidir.

*****

İlhan Kesici:

1995 Genel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden Bursa Milletvekili olarak seçilen Kesici, 2007 yılında CHP İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 2015 Genel Seçimlerinde Kontenjan sıralamasından aday olan Kesici, seçim çalışmaları dahil geride kalan 1 senede sadece TBMM’de yemin ederken gördüğümüz bir Milletvekili.

*****

Oğuz Kaan Salıcı:

2011 Yılında CHP İstanbul İl Başkanı olarak atanan Salıcı, 2012 İl Kongresi'nde tekrar İl Başkanı olarak seçildi. 2015 seçimlerinde Milletvekili adayı olmak için İl Başkanlığı'ndan istifa edip ön seçimlere girdi. Ön seçimlerden 4. sırada çıkmıştır. Ama Oğuz Kaan Salıcı ön seçimlerde gösterdiği başarıyı Milletvekili olarak gösterememiştir. Geride kalan 1 senede çok nadir olsa da eylem ve etkinliklerde görülmektedir.

*****

Onursal Adıgüzel:

İlk olarak 2010 yılında Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı seçilen Adıgüzel, daha sonra 34. Büyük Kurultay’da Parti Meclisi’ne Onursal Adıgüzelseçilmiştir. Ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin En Genç Milletvekilidir. 2015 seçimlerinde ön seçimden 5. sırada çıkarak Milletvekili adayı olmaya hak kazanmıştır. Hem partinin en genç Milletvekili olması hem de Gençlik Kolları'ndan gelmesinden kaynaklı gençlerin İlgi odağı olan bir Milletvekili. TBMM’de en çok söz alan Milletvekillerinden birisidir. Seçim bölgesinde de bütün çalışmalara katılım sağlayan, eylem ve etkinliklerde bulunan çalışkan Milletvekilleri arasında yer alıyor.

*****

Ali Özcan:

1994 – 1995 yıllarında SHP-CHP İl başkanlığı, 1999-2000 yıllarında Parti Meclisi'ne seçilmiştir. Ön seçimlerden 6.sırada çıkarak Milletvekili Adayı olmaya hak kazanan Özcan, çok aktif olmasa da seçim bölgesinde ara ara etkinliklerde görebiliyorsunuz.

*****

Yakup Akkaya:

2015 seçimlerinde kontenjan adayı olarak Milletvekili seçilen Akkaya, çok aktif olmasa da ara ara çalışmalarda görmek mümkün…

İlerleyen yazımlarımda İstanbul 2.bölge ve 3.Bölge Milletvekillerini yazmaya çalışacağım…

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA